JAZZ POD CHOINKĘ

KRYSTYNA PROŃKO TRIO
Krystyna Prońko – śpiew
Przemek Raminiak – piano
Adam Wendt – saksofony


12 grudnia 2016 r. godz. 19:00

Filharmonia
im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48, Szczecin
sala kameralna
 

BILETY:
70 zł w przedsprzedaży
90 zł w dniu koncertu
do nabycia:
www.bilety.fm
biuro Bilety.fm – CIKiT Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec wejście „I”
biuro ZSJ rezerwacja tel. 607 421254
  

Jazz pod Choinkę to projekt Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego pomyślany jako coroczny koncert gwiazdy polskiego jazzu, który ma być swoistym prezentem dla mieszkańców Szczecina w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Koncerty z tego cyklu odbywają się już od 2013 roku. Zawsze w połowie grudnia zapraszamy gwiazdę polskiego jazzu z założeniem, że przedświąteczna gorączka i bieganina nie powinna nam przeszkodzić w odbiorze dobrej muzyki jazzowej. Dotychczas w koncertach, które odbywały się w Trafostacji Sztuki w Szczecinie w ramach cyklu Jazz pod Choinkę wystąpili Paweł Kaczmarczyk ze swoim zespołem Audiofeeling Trio (2013) jeden z najbardziej zdolnych pianistów nowego polskiego jazzu, Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet (2014) nestor i niezaprzeczalnie lider i nauczyciel kilku pokoleń polskich muzyków jazzowych oraz Zbigniew Namysłowski Quartet legenda i gwiazda polskiego saksofonu.
W 2016 roku pod naszą choinkę, tym razem do Sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie zaprosiliśmy jedną z najlepszych, najbardziej znanych i rozpoznawalnych wokalistek polskiego jazzu Krystynę Prońko.

Krystyna Prońko to legenda polskiej piosenki i wokalistyki jazzowej. Jest znana z takich przebojów jak "Jesteś lekiem na całe zło", "Małe tęsknoty", "Deszcz w Cisnej", "Modlitwa o miłość prawdziwą", "On nie kochał nas" (w duecie z Majką Jeżowską), "Niech moje serce kołysze ciebie do snu", "Psalm stojących w kolejce" oraz "Senna kołysanka".

Krystyna Prońko - urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim. Studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie występowała w Opolu, gdzie w 1975 r. dostała główną nagrodę.

Założyła wytwórnię płytową Power Music w której wydaje wszystkie swoje nagrania. Występowała też na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Była wykładowcą wokalistyki na wielu uczelniach w Polsce i za granicą. Stale zapraszana jest jako wykładowca na wielu warsztatach wokalistyki jazzowej i bluesowej.

Wydała kilkanaście płyt studyjnych i koncertowych. Jej nagrania solo lub w duetach znalazły się na niezliczonej ilości płyt innych wykonawców lub okolicznościowych składanek. W 2012 roku wydała płytę CD „Recital Trio Live” Prońko Raminiak Wendt oraz złożyła w całość cztery pyty „Osobistej Kolekcji”.

Krystyny Prońko można posłuchać w różnych programach koncertowych. Występuje głównie jako Krystyna Prońko Trio gdzie towarzyszą jej Przemysław Raminiak (piano) i Adam Wendt (saksofony), ale też z pięcioosobowym zespołem oraz z Big Bandami w koncertach recitalowych.

W 2016 roku z wystąpiła z wielkim sukcesem podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wykonując największe swoje przeboje gdzie została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność.

W koncercie Krystynie Prońko towarzyszyć będzie dwóch znakomitych muzyków. Przemek Raminiak - instrumenty klawiszowe oraz Adam Wendt – saksofony.

Organizator
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

  


MAŁA SCENA FESTIWALOWA

zaprasza na koncert
ECHA
FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW
1962/63

24 listopada 2016 r. godz. 19:00
MAŁA SCENA SAA
Al. Wojska Polskiego 64
 

BILETY
- sprzedaż internetowa www.bilety.fm

- biuro ZSJ – rezerwacja tel.: 607 421254
- Mała Scena SAA – przed koncertem
  

Niedawno odbyła się w Szczecinie X edycja Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia. W koncercie Echa Festiwalu Młodych Talentów w Malej Scenie, w siedzibie organizatora FMT chcielibyśmy przypomnieć artystów pierwszych dwóch festiwali
z 1962 i 1963 roku.
Te dwa legendarne już festiwale wymyślone i organizowane przez Jacka Nieżychowskiego dyrektora szczecińskiej „Estrady”, poprzedniczki Szczecińskiej Agencji Artystycznej, dały początek karierom tak znanym dziś wykonawcom jak Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Wojciech Korda, Krzysztof Klenczon, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Wojciech Gąsowski, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Marianna Wróblewska i wielu, wielu innych. Niestety części z tych osób nie ma już wśród nas. Artyści ci wielokrotnie przyznawali, że ich kariery miały początek właśnie w Szczecinie. Sam festiwal odbił się szerokim echem wśród polskiej młodzieży i był jednym z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tamtego okresu. Dlatego koncert ten nazwaliśmy Echa Festiwalu Młodych Talentów 1962/63.

W gronie szczecińskich muzyków postanowiliśmy przypomnieć, a może niektórym też przedstawić, twórczość tych wspaniałych artystów.

Głównymi wykonawcami koncertu będą:
Andrzej Szpak specjalizujący się w piosenkach Czesława Niemena
Acoustic Guitar Project czyli Wojciech Rapa i Małgorzata Jarmoc, którzy wykonają miedzy innymi utwory Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy, Krzysztofa Klenczona, Wojciecha Kordy
Ania Nowik z zespołem Swing Lovers w piosenkach Heleny Majdaniec, Karin Stanek i Kasi Sobczyk
W partiach solowych wystąpi doskonały szczeciński saksofonista Jacek Skrzypczak.
Nie zabraknie też z pewnością muzycznych niespodzianek i nieoczekiwanych wykonawców.

Więcej na:
www.saa.pl

Organizatorzy:

Szczecińska Agencja Artystyczna
Al. Wojska Polskiego 64, 70-479 Szczecin
www.saa.pl

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin

 

 


Jazz na Rogatkach

DUAL INFINITY
Jacek Skrzypczak/Maciek Wróbel

Klub „DELTA”
ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
06 listopada 2016 r. (niedziela) godz. 18:00
WSTĘP WOLNY
 

DUAL INFINITY tworzą:
Jacek Skrzypczak – saksofony, trąbka, looper
Maciek Wróbel – perkusja
  

Dual Infinity (dwie nieskończoności) to projekt dwóch znanych szczecińskich muzyków jazzowych, Jacka Skrzypczaka saksofonisty i trębacza oraz Maćka Wróbla – perkusisty. Jak mówi pomysłodawca tego autorskiego projektu Jacek Skrzypczak …”spotyka się dwóch muzyków, dwie osobowości, dwie nieskończoności”… W projekcie tym chcą pokazać to co najlepsze w ich dotychczasowej karierze. Grali w różnych formacjach zdobywając różne doświadczenia. Teraz chcą pokazać jak wiele ich łączy w rozumieniu muzyki jazzowej i jak ta ukochana muzyka i jej rozumienie jest nieskończone. Większość utworów granych przez zespół to kompozycje Jacka Skrzypczaka.

Jacek Skrzypczak - szczeciński altowy saksofonista, trębacz, kompozytor i aranżer. Często udziela się jako sideman podczas nagrań dla różnych artystów. Swoją karierę muzyczną zaczynał w Operating Conditions – najbardziej znanym szczecińskim zespole grającym muzykę amerykańską tamtych lat. Grał chyba na wszystkich kontynentach. Na Festiwalu Opole ’87 otrzymał nagrodę im. Anny Jantar w konkursie debiutów za utwór „Zostań” – muzyka i aranżacja – Jacek Skrzypczak. Współpracował z Operating Conditions, After Blues, Jolą Szczepaniak, Bassanda, Markiem Kazaną. Obecnie gra z własnym zespołem ale też bierze udział w projekcie m.in. Tomasza Licaka „Szczecin Art Ensemble”
i „Hypnotic Jazz Quartet”. Komponuje również muzykę poważną oraz jest aranżerem (m.in. sekcji smyczkowej do „Wiem jak nie jest czyli Leoszewski Majem”). Poza muzykowaniem jest też kapitanem żeglugi wielkiej i pasjonatem egzotycznych podróży.

Maciek Wróbel to doświadczony szczeciński perkusista, kompozytor i aranżer. Spotkanie z muzyką rozpoczął w szkole muzycznej I stopnia w Goleniowie w klasie fortepianu, prowadzonej przez Panią M. Kochan. W roku 1998 ukończył Liceum Muzyczne II st. im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, w klasie waltorni oraz fortepianu. Przez cały okres muzycznej edukacji fascynowała go perkusja, co spowodowało, że w roku 2001 rozpoczął studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzył jako muzyk i kompozytor wiele projektów muzycznych, m.in.: Rykoszept, Clockwork, Granie Herberta, Szczecin Art Ensemble i wiele innych projektów. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Łukaszem Poprawskim, Michałem Wróblewskim, Przemysławem Raminiakiem, Sebastianem Sołdrzyńskim, Wojtkiem Olszakiem, Wojtkiem Pilichowskim, Markiem Kazaną, Krzysztofem Napiórkowskim, Joanną Kondrat, Joanną Gajdą...

Więcej na:
www.klubdelta.pl
www.facebook.com/jazznarogatkach2016

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10, 70-811 Szczecin Dąbie
www.klubdelta.pl

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN
 

 


JUBILEUSZ JANA PTASZYNA
WRÓBLEWSKIEGO W TVP2
 


JUBILEUSZ JANA PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO W TVP2


Program 2 TVP znowu przyjazny dla jazzu. Nowy Dyrektor TVP2, Marcin Wolski, przytulił do swojej ramówki bardzo ważny dla polskiego środowiska muzycznego koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Ten rok 2016, jak napisał kilka tygodni temu Paweł Brodowski, to „Rok Ptaszyna”.
Ładnie, sympatycznie ale i prawdziwie. Mało jest w naszym kraju osób, które mogą się równać z Ptaszynem w zasługach dla polskiego jazzu i muzyki w ogóle.

Przypomnijmy: 1 października 2016 roku nasze środowisko muzyczne wręczyło Ptaszynowi nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej 2016”.
Nie zapomniało również o swoim honorowym obywatelu miasto Kalisz, gdzie 80 lat temu urodził się nasz Mistrz i zorganizowało Mu w czerwcu 2016 roku w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu wspaniałą galę.
Ten koncert specjalnie dla TVP 2 zarejestrowała firma Boogie Production Bogdana Bogiela, który jest również wydawcą najnowszej płyty Ptaszyna „Moi pierwsi mistrzowie – Komeda, Trzaskowski, Kurylewicz”.
I właśnie program z tej płyty poszerzony o światową premierę utworu Krzysztofa Komedy „Moja Słodka Europejska Ojczyzna” (11 fragment) będziemy mogli obejrzeć i wysłuchać
30 października 2016 na antenie TVP 2 (premiera) o godz. 23.50.

Warto zapamiętać datę tej emisji. Sekstet Ptaszyna jak zwykle gwiazdorski z Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i Wojciechem Niedzielą na czele, zagrał w Kaliszu znakomicie, a sam Mistrz też był w formie i nie tylko grał ale i pięknie opowiadał. Całość trwa znacznie dłużej niż „Trzy kwadranse jazzu”.

B.B.


 

 


Poniedziałek Jazz Fana

Maciej Fortuna BOX

Maciej Fortuna - elektronika, trąbka
Andrzej Konieczny - elektronika, perkusja
Eryk Kozłowski - realizacja dźwięku


WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

MAŁA SCENA
(Szczecińska Agencja Artystyczna)
ul. Wojska Polskiego 64, Szczecin
17 października 2016 r. godz. 19:00

BILETY: 25 zł

- sprzedaż internetowa www.bilety.fm
- rezerwacja telefoniczna - biuro ZSJ - tel.: 607 421254

  

BOX to nowy projekt Macieja Fortuny, połączenie ambientu, improwizacji, mocnych transowych brzmień.

BOX tworzą:
Maciej Fortuna - elektronika, trąbka,
Andrzej Konieczny - elektronika, perkusja,
Eryk Kozłowski - realizacja dźwięku.

Maciej Fortuna - elektronika, trąbka. Trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor habilitowany sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzi oficynę wydawniczą oraz studio nagrań Fortuna Music. Wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.|

Andrzej Konieczny - elektronika, perkusja. Specjalizuje się w muzyce współczesnej, elektronicznej, improwizowanej, oraz we wszelkich gatunkach związanych z multimediami. Studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (perkusja jazzowa, kompozycja). Laureat licznych konkursów krajowych i zagranicznych. Brał udział w realizacji kilkudziesięciu płyt zarówno jako perkusista, kompozytor jak i producent. Poszukuje nowych środków wyrazu, inspirując się współczesną architekturą, grafiką i reklamą. Jest zorientowany na związane z neuronauką dziedziny zaprzęgnięte w służbę muzyki – takie jak kognitywistyka i psychologia.

Eryk Kozłowski - realizacja dźwięku. Absolwent Reżyserii Dźwięku i Akustyki Wydziału Fizyki UAM, dziennikarz poznańskiego Radia Afera, realizator dźwięku Radia Afera i Radia Merkury Poznań, autor licznych rejestracji dźwiękowych koncertów i płyt. Od 2008 r. producent Festiwalu ANIMATOR, od 2011 r. producent Festiwalu Poznań Baroque. Od 2013 r. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Made In Chicago.

www.maciejfortuna.pl
www.fortuna-music.com
https://www.facebook.com/maciej.fortuna
https://www.youtube.com/user/wwwMACIEJFORTUNApl

Więcej na:
www.saa.pl
www.facebook.com/PoniedziałekJazzFana2016

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin

Partner:
Szczecińska Agencja Artystyczna
Al. Wojska Polskiego 64, 70-479 Szczecin
www.saa.pl


WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN 

 


XII HANZA JAZZ FESTIWAL
 

 

PROGRAM HANZA JAZZ FESTIWAL 2016 - KOSZALIN

KONCERTY W RAMACH PRE-HANZA 2016

6 października 2016

g. 20:00 - Lay D Funk, Kawałek Podłogi

13 października 2016
g. 20:00 - Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Pub Z Innej Beczki

21 października 2016
g. 20:00 - Jakub Skowroński Trio + Iza Polit, Centrala Artystyczna

Bilety: 10 zł, dostępne w CK105, www.ck105.koszalin.pl, www.kupbilecik.pl oraz w klubach, w których organizowany jest dany koncert.

XII HANZA JAZZ FESTIWAL
26-29 października 2016 r.
PROGRAM:

26 października 2016
19:00 - HIGH DEFINITION QUARTET, sala widowiskowa CK105
21:00 - KINGA GŁYK TRIO, Centrala Artystyczna

27 października 2016
19:00 - ESKAUBEI & TOMASZ NOWAK QUARTET, Club 105
21:00 - MAREK KĄDZIELA ADHD, Pub Z Innej Beczki

28 października 2016
20:00 - RADEK WOŚKO ATLANTIC QUARTET, Jazzburgercafe

29 października 2016
19:00 - DERRICK MCKENZIE JAZZ FUNK EXPERIENCE, sala widowiskowa CK105
22:00 - JAM SESSION, Kawałek Podłogi (wstęp wolny)

Bilety:10 zł, dostępne w CK105, www.ck105.koszalin.pl, www.kupbilecik.pl oraz w klubach, w których organizowany jest dany koncert. Karnet na wszystkie festiwalowe koncerty w cenie 50 zł.

Warsztaty w ramach XII Hanza Jazz Festiwal
26-27.10.2016 Grażyna Łobaszewska (wokal),
26-29.10.2016 Danuta Błażejczyk (wokal),
26-29.10.2016 prof. Leszek Kułakowski (comba jazzowe, pianino)

 

 


Jazz na Rogatkach

BLUE BOSSA

Maciej Bosy Marcinkowski - saksofon
Ireneusz Leciejewski - gitara
Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne


WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Dom Kultury „KLUB SKOLWIN”
ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
02 października 2016 r. (niedziela) godz. 17:00

WSTĘP WOLNY
  

BLUE BOSSA

Zespół Blue Bossa tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję. To gatunek refleksyjny w wyrazie, często nostalgiczny w warstwie melodycznej, jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej, wypełniony przestrzenią oszałamiająco bogatej harmonii. W repertuarze najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak Desafinado, Garota de Ipanema czy Samba de Una Nota So, ale niezwykle ciekawym elementem są znakomite utwory dziś już nieco zapomnianych kompozytorów tego gatunku, takich jak Byrd, Barroso, Peixoto czy Silva.
Przygotowując utwory muzycy dołożyli starań, aby jak najwierniej oddać charakter i brzmienie gatunku (wzorcem są dokonania m.in. Stana Getza, A.C. Jobima, L. Bonfy), jednocześnie zachowując wyraźnie zaakcentowaną półnutkę indywidualizmu. Istotnym dopełnieniem repertuaru są pozostające w nurcie bossa novy autorskie kompozycje, głównie Irka Leciejewskiego.
W 2016 roku muzycy obchodzą jubileusz 15-lecia działalności zespołu. Na koncertach Blue Bossa tworzy bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat. Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące, podszyte dużą dawką energii samby. W dzisiejszym, pełnym pośpiechu i hałasu świecie, muzyka zespołu działa niezwykle kojąco, pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść w sferę doznań cokolwiek niematerialnych.

W Blue Bossa zagrają:
Maciej Bosy Marcinkowski - saksofon
Ireneusz Leciejewski - gitara
Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne

Więcej na:
www.facebook.com/jazznarogatkach2016
www.facebook.com.zachpodniopomorskiestowarzyszeniejazzowe

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

Współpraca:
Dom Kultury „KLUB SKOLWIN”
ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 

 


Jazz na Rogatkach

KINGA GŁYK TRIO

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Klub „DELTA” filia MOK Szczecin
ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
25 września 2016 r. (niedziela) godz. 18:00

 

BILETY
25 zł w przedsprzedaży
30 zł w dniu koncertu
do nabycia
www.bilety.fm
Klub „Delta” rezerwacja tel. 91 4647923
ZSJ rezerwacja tel. 607 421254

KINGA GŁYK TRIO
Kinga Głyk – bas
Irek Głyk – perkusja,
Piotr Matusik – piano

  

Kinga Głyk - najlepsza basistka jazzowa młodego pokolenia – nowa nadzieja JAZZ TOP 2015 Jazz Forum.

Kinga Głyk 19 letnia - jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja".

Mimo swojego młodego wieku muzykowała już z takimi artystami jak: Junior Robinson, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Arek Skolik, Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel i wielu innych.

Światowej sławy pianista Adam Makowicz powiedział o niej: "Jej muzyczne zdolności już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu".
W 2015 w ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP miesięcznika Jazz Forum została nominowana w kategoriach: Nowa nadzieja, Gitara basowa i Odkrycie roku.
W lutym 2016 Kinga nagrała swoją drugą autorską CD LIVE.


Więcej na:
www.facebook.com/jazznarogatkach2016

 

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin


Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10, 70-811 Szczecin Dąbie
www.delta.pl

 

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN 


AMFITEATR JAZZ CAFÉ 2016
SINGING JAZZ SUMMER
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie
10 – 31 lipca 2016
ZAWSZE w NIEDZIELĘ o GODZ. 17:00
WSTĘP WOLNY

AMFITEATR JAZZ CAFÉ 2016 – SINGING JAZZ SUMMER

Amfiteatr Jazz Café to realizowany już od kilku lat przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
projekt popularyzacji muzyki jazzowej i pokrewnej wśród mieszkańców
i turystów spacerujących alejkami szczecińskiego Parku Kasprowicza.
W niedzielne, wakacyjne popołudnia pod zadaszeniem Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec
powstaje kameralna scena gdzie można posłuchać dobrej muzyki jazzowej.
Ma to przypominać atmosferę dawnych koncertów promenadowych, kiedy to w ramach niedzielnego wypoczynku
 oprócz przyjemności spaceru, wśród pięknej parkowej zieleni,
można było również posłuchać przyjemnej, relaksującej muzyki.
Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że ta forma wypoczynku ma wielu zwolenników,
a prezentowane koncerty mają już bardzo wielu stałych, wiernych słuchaczy.
W roku 2016 prezentujemy twórczość kilku uznanych zespołów i solistów których cechą wspólną jest wokal,
stąd też tytuł naszego cyklu w 2016 roku SINGING JAZZ SUMMER.
Wszystkie koncerty odbędą się na scenie Teatru Letniego im. H. Majdaniec w Szczecinie,
zawsze w niedzielę i zawsze o godz. 17:00.

  

10.07.2016 godz. 17:00
WOJCIECH MYRCZEK / PAWEŁ TOMASZEWSKI QUARTET
(najlepszy wokalista jazzowy 2015 roku – plebiscyt JAZZ TOP 2015 Jazz Forum)

Duet utalentowanych młodych polskich muzyków Myrczek i Tomaszewski to bez wątpienia jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Duet tworzą młodzi, ale znani już na świecie muzycy jazzowi - wokalista Wojciech Myrczek, laureat I miejsca i nagrody publiczności na zeszłorocznym Shure Montreux Jazz Competition, najlepszy wokalista jazzowy 2015 roku w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum JAZZ TOP 2015 oraz pianista Paweł Tomaszewski, koncertujący na scenach całego świata zarówno z muzykami jazzowymi, jak i rozrywkowymi i jeden z najlepszych pianistów i muzyków jazzowych plebiscytu JAZZ TOP 2015. W duecie nagrali w 2014 roku doskonale przyjętą płytę „Love revisited”
 

17 lipca 2016 godz. 17:00
DANUTA BŁAŻEJCZYK WOJCIECH KAMIŃSKI - piano
(legenda polskiej wokalistyki jazzowej i jeden z najlepszych
polskich pianistów jazzowych)


Danuta Błażejczyk - Jedna z najlepszych, najbardziej charakterystycznych, ale też najbardziej uniwersalnych polskich wokalistek jazzowych. Pod koniec lat 70. zaczęła występować w zespole Maryli Rodowicz. Pierwszy wielki sukces odniosła w 1985 roku. Wtedy jej interpretacja piosenki "Taki cud i miód" zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną na KFPP w Opolu. Rok później wydała płytę "Danuta Błażejczyk: Taki cud i miód". W kolejnych latach zdobywała liczne nagrody na festiwalach w Opolu oraz w innych konkursach wokalnych. W 2011 roku została odznaczona przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest specjalistką w wykonywaniu amerykańskich standardów jazzowych, głównie utworów Gershwina. Nie stroni jednak od wykonywania muzyki innych gatunków muzycznych, pokrewnych jazzowi. Od wielu lat jest uznanym pedagogiem i wykładowcą podczas licznych warsztatów wokalnych muzyki jazzowej. Danucie Błażejczyk towarzyszyć będzie jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych.
Wojciech Kamiński - Zadebiutował w roku 1962 jako muzyk grupy Ragtime Jazz Band. Dwa lata później z tym zespołem na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie zespołowe i indywidualne. W latach 1964-1965 działał w zespole Warszawscy Stompersi, a później do roku 1968 tworzył grupę Old Timers. Współpracował z wieloma różnymi zespołami wykonującymi jazz tradycyjny (Big Band "Stodoła", Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi). W roku 1978 ze swoim własnym zespołem występował na warszawskim festiwalu Old Jazz Meeting. W latach 1979-1981 był pianistą i organistą zespołu Swing Workshop, który utworzył z Januszem Zabieglińskim. Oprócz występów w kraju ma na swoim koncie liczne koncerty za granicą (Finlandia, NRD, RFN, Szwecja).W roku 1982 rozpoczął karierę solową. Współpracował także z wieloma piosenkarzami, nie tylko jazzowymi (Danuta Błażejczyk, Irena Jarocka, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rosiewicz, z zespołem Aleksandra Bema), a także z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Jest profesorem w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz od wielu lat w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.
 

24 lipca 2016 godz. 17:00
ESKUABEI i TOMEK NOWAK QUARTET
(nowatorskie połączenie rapu i jazzu)

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce i muzykę świetnego trębacza znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Tomek Nowak (trąbka), Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny) oraz raper Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz. Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.


31 lipca 2016 godz. 17:00
JACKPOT
(Maciej Kazuba i Kasia Buja – szczecińscy finaliści Must Be The Music)

Duet JACKPOT - finaliści jubileuszowej, dziesiątej edycji Must Be the Music.
Kasia Buja - wokal, Maciej Kazuba - gitara. Są zgrani w życiu i na scenie. Ich recital to sentymentalna, acz nie pozbawiona dobrego humoru, podróż do świata, w którym muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci. Wśród wykonywanych utworów znajdziemy między innymi piosenki Hanny Banaszak, Ewy Bem, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów i Grażyny Łobaszewskiej, oraz piosenki autorskie. Dotychczas współpracowali z Bernardem Maselim i Januszem Stroblem i wieloma muzykami z pierwszej półki polskiego jazzu. 22.10.2015 roku odbyła się premiera ich pierwszej płyty "Historie wielkiej wagi", która uzyskała doskonałe recenzje publicystów i publiczności. Duetowi Jackpot podczas koncertu towarzyszyć będzie doskonały i wszechstronny szczeciński pianista Krzysztof Baranowski.
.


Więcej na:
www.facebook.com/Amfieteatrjazzcafe2016

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl


Patronat medialny:

                          

   

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 


Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica
zaprasza na
VII JAZZ PIKNIK NAD ZALEWEM
9 lipca 2016 r. godz. 16:00 - 21:00
AMFITEATR w STEPNICY
Stepnica ul. Portowa
WSTĘP WOLNY
 

 
 

Wojciech Myrczek / Paweł Tomaszewski Quartet
(najlepszy wokalista jazzowy 2015 roku – plebiscyt JAZZ TOP 2015 Jazz Forum)

Duet utalentowanych młodych polskich muzyków Myrczek i Tomaszewski to bez wątpienia jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Duet tworzą młodzi, ale znani już na świecie muzycy jazzowi - wokalista Wojciech Myrczek, laureat I miejsca i nagrody publiczności na zeszłorocznym Shure Montreux Jazz Competition, najlepszy wokalista jazzowy 2015 roku w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum JAZZ TOP 2015 oraz pianista Paweł Tomaszewski, koncertujący na scenach całego świata zarówno z muzykami jazzowymi, jak i rozrywkowymi i jeden z najlepszych pianistów i muzyków jazzowych plebiscytu JAZZ TOP 2015. W duecie nagrali w 2014 roku doskonale przyjętą płytę „Love revisited” 

Kinga Głyk Trio
(najlepsza basistka jazzowa młodego pokolenia – nowa nadzieja
JAZZ TOP 2015 Jazz Forum)

Kinga Głyk 19 letnia - jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja". Mimo swojego młodego wieku muzykowała już z takimi artystami jak: Junior Robinson, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Arek Skolik, Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel i wielu innych. Światowej sławy pianista Adam Makowicz powiedział o niej: "Jej muzyczne zdolności już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu". W 2015 w ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP miesięcznika Jazz Forum została nominowana w kategoriach: Nowa nadzieja, Gitara basowa i Odkrycie roku. W lutym 2016 Kinga nagrała swoją drugą autorską CD LIVE. 

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
(rap i jazz)

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce i muzykę świetnego trębacza znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Tomek Nowak (trąbka), Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny) oraz raper Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz. Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.


 

Lay D Funk
(młode wilki polskiego jazzu)

Zespół Lay D Funk powstał na początku 2013 roku w Radomiu. Muzyka zespołu to szeroko rozumiana muzyka fusion, a inspiracji muzycy poszukują we wszystkich gatunkach muzyki: jazz, funky, soul, blues, muzyka klasyczna… itd. Na początku roku 2015 zespół wydał autorski album pt. „Miejski zgiełk” będący podsumowaniem początkowego okresu twórczości. Promując ten album Lay D Funk zagrał koncerty w wielu klubach na terenie całej Polski i wziął udział w festiwalach jazzowych. Obecnie w programie koncertu Lay D Funk znajduje się zarówno materiał z pierwszej płyty jak również częściowo muzyka z nowego albumu który zespół planuje wydać w roku 2016 roku. Oprócz muzyki autorskiej, na koncertach można usłyszeć również standardy muzyki jazzowej, oczywiście we własnych interpretacjach zespołu.


 

Gość specjalny
ŁUKASZ ZAGROBELNY z zespołem
godz. 21:00

Łukasz Zagrobelny to jeden z najlepszych męskich głosów w Polsce. Wokalista obdarzony niezwykłą charyzmą przyciąga na swoje koncerty rzesze fanów. W 2007 roku wydał debiutancką płytę „Myśli warte słów” i zaczął odnosić liczne sukcesy. Przyznano mu liczne nagrody jak np. Superjedynka za Przebój Roku, ESKA Music Awards za Artystę Roku, Mikrofon Popcornu, Łukasz wyśpiewał hity takie jak: Nieprawda, Życie na czekanie.
W 2008 roku na rynku pojawiła się Edycja specjalna pierwszej płyty, na której pojawił się utwór „Nie kłam, że kochasz mnie” nagrany w duecie z Eweliną Flintą. Piosenka stała się największym hitem 2008 roku, o czym świadczą nagrody takie jak: Nagroda Publiczności Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, Viva Comet za Dzwonek Roku, Telekamery 2009 w kat. Muzyka, 2 miejsce Sopot Hit Festiwal w kategorii Przebój Lata. W 2009 roku Łukasz wydał drugi solowy album „Między dźwiękami”, na którym znalazły się takie przeboje jak: „Jeszcze o nas”, „Mówisz i masz” czy „Przyjdzie czas”. Łukasz wystąpił także w licznych programach TV, z których najbardziej znane to: Taniec z gwiazdami, Tylko nas dwoje, a przede wszystkim zagrał kilkaset koncertów i zdobył ogromną rzeszę fanów w całej Polsce. Przez 7 lat związany był z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie wystąpił w musicalach Miss Saigon, Grease, Koty, Taniec Wampirów i Akademia Pana Kleksa. Rok 2012 to wielki powrót Łukasza z nową płytą „Ja tu zostaję”, utrzymaną w klimacie lat 60. i 70. Album już po miesiącu od premiery stał się Złotą Płytą. Każdy z singli (Ja tu zostaję, U mnie maj, Nie zapytam Cię) stał się przebojem i znalazł się w czołówce ogólnopolskiego zestawienia AIRPLAY CHART. Mało komu w tak krótkim czasie udało się tak mocno zaistnieć na rynku muzycznym. W 2013 r. ukazał się czwarty album Łukasza „Symfonicznie” będący zapisem koncertu z Polską Orkiestrą Radiową, który miał miejsce w 2012 r. w studiu koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. W roku 2015 Łukasz wydał kolejny album, którego największym przebojem była piosenka „Dotrę do Ciebie”.

Ponadto w programie
V Regaty Stepnica godz. 9:00
Jam session po zakończeniu koncertu ok. godz. 22:30
WSTĘP WOLNY

Więcej na:
www.gokstepnica.pl
www.facebook.com/Jazzpikniknadzalewem2016

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl


Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy


Sponsor:


Patronat medialny:

                          

   

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA I GMINY STEPNICA
 


80 – tka Ptaszyna w Kaliszu
 


 


 

Jan Ptaszyn Wróblewski jest taki, jak jego muzyka – jazz, który się nigdy się nie starzeje i nie wychodzi z mody. Ten znakomity muzyk, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk muzyczny, dziennikarz przed laty należał do niezbyt wielkiej grupy entuzjastów, którzy muzyce jazzowej otworzyli furtkę na polskie ścieżki. To, co tworzyli popularyzowali na całym świecie. Jego nazwisko znajdziemy w każdej poważnej encyklopedii muzycznej.

O Ptaszynie można pisać bez końca, jego dorobek jest ogromny, zasługi dla polskiego jazzu nie mniejsze. Miesięcznik Jazz Forum robił to wielokrotnie. Podczas obchodów „60-lecia polskiego jazzu” Jego nazwisko pojawi się zapewne nie raz. Jest przecież jednym z pionierów i animatorów tej muzyki w Polsce. Zgrabnie o Ptaszynie napisał jego syn Jacek, w książce „Globtroter” wydanej kilka lat temu przez PIW.

Dzisiaj ogłaszamy właśnie skończył 80 lat! Urodził się w Kaliszu 27 marca 1936 roku.

Jest w znakomitej formie. Koncertuje na największych festiwalach w kraju będąc ich ozdobą i niewątpliwą atrakcją. Występuje w radiu na żywo jak czynił w swoim artystycznym życiu wielokrotnie. Jego ostatni koncert w „Radiowej Trójce” zgromadził kwiat naszego życia muzycznego. Wiwatom i bisom nie było końca. Najnowsza płyta Ptaszyna, wydana w 2015 roku, też została nagrana na dwóch koncertach. Jen w Koszalinie podczas „Hanza Jazz Festiwal” drugi w Kaliszu podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Płyta znakomita i wyjątkowa na naszym rynku fonograficznym.

„Moi pierwsi mistrzowie Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz”, bo taki tytuł nosi ta płyta - to hołd, jaki składa Ptaszyn swoim przyjaciołom i partnerom muzycznym Krzysztofowi Komedzie, Andrzejowi Trzaskowskiemu i Andrzejowi Kurylewiczowi. Poziom wykonawczy – najwyższy, aranżacje – perełki, które przejdą zapewne do historii jazzu.

Choć od lat żyje z dala od Kalisza, zawsze chętnie tu powracał. Jak ptak do swojego gniazda. Swoim autorytetem wspierał pierwsze młodzieżowe festiwale „Rytmy nad Prosną”, kultowe dzisiaj Ogólnopolskie Festiwale Awangardy Beatowej, na których w latach 1969, 1972 i 73 debiutowali: Krystyna Prońko, Barbara Trzetrzelewska (Basia), Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana i Sławomir Łosowski. Z tych imprez potem wyrósł zarówno festiwal rockowy w Jarocinie, jak i Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Wspierał też Ptaszyn młodych kaliskich muzyków. Tych z Młodego Bluesa i Grupy Kalisz, w których to grali: Jan Walczyński, Piotr Michera, Jerzy Redlich i Henryk Siuda. Kilka razy Mistrz występował też na kaliskim Festiwalu Pianistów i przy wielu innych okazjach. Przyjeżdżał też na spotkania rodzinne, koleżeńskie, a przede wszystkim na „zjazdy asnykowskie”, czyli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Kaliszanie zrewanżowali Mu się w 1999 roku swą najwyższą godnością – tytułem „Honorowego obywatela miasta Kalisza”. Kalisz nie mógł, więc zapomnieć o 80 urodzinach swojego wyjątkowego mieszkańca.

Miasto z okazji jubileuszu swojego honorowego obywatela organizuje uroczysty koncert.

Podczas koncertu pod nazwą Galia Kalisz 2016 w dniu 17 czerwca 2016 roku o godz. 19:00 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przyjaciele, fani jazzu i zaproszeni goście będą mieli okazję posłuchać znakomitej muzyki Jego gwiazdorskiego SEXTETU. Na tym koncercie kaliszanie zapewnie stawią się tłumnie by oddać szacunek Mistrzowi, który w ich mieście się urodził i spędził młodość, a do którego tak często i chętnie powraca.

Bogdan Bogiel


GALA KALISZ 2016 - uroczysty koncert z okazji 80-lecia Jana Ptaszyna Wróblewskiego w Jego rodzinnym mieście. 17 czerwca 2016 r. o godz. 19:00 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, pl. Bogusławskiego 1. Wystąpi Ptaszyn Wróblewski Sextet w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofon tenorowy, Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy, Robert Majewski - trąbka, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas Marcin Jahr – perkusja. Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 27 marca 1936 r. w Kaliszu), saksofonista jazzowy, kompozytor, dyrygent. Także publicysta, działacz ruchu muzycznego, pedagog. Studiował na Politechnice Poznańskiej, a później na Akademii Muzycznej w Krakowie. Debiutował w 1956 jako członek sekstetu K. Komedy, grał także w kwintecie J. Miliana. Honorowy Obywatel Miasta Kalisza. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy wystąpił w 1958 na festiwalu w Newport (USA). Od tego roku prowadzi własne zespoły jazzowe, m.in. Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Mainstream, Made in Poland i wiele innych. Współpracuje z najwybitniejszymi jazzmanami polskimi. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1970 prowadzi w III Programie Polskiego Radia audycje popularyzujące jazz m.in. „Trzy kwadranse jazzu”. Jest wykładowcą na wielu krajowych i zagranicznych warsztatach muzycznych. Oprócz utworów jazzowych komponuje także muzykę symfoniczną i ilustracyjną. Kompozytor piosenek śpiewanych m.in. przez: Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Zauchę. W 1999 roku Rada Miasta Kalisza uhonorowała Ptaszyna tytułem "Honorowego obywatela miasta Kalisza".


 

 


Jazz na Rogatkach

SWING LOVERS

Anna Nowik - puzon, vocal
Marcin Matecki – piano
Janusz „Kanapa” Jędrzejewski - bas
Mariusz Lipiński - perkusja

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Dom Kultury „KLUB SKOLWIN”
ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
12 czerwca 2016 r. (niedziela) godz. 17:00

WSTĘP WOLNY
 

 


 

SWING LOVERS

Zespół powstał w 2002 roku w Szczecinie z inicjatywy znanego i cenionego pianisty i pedagoga Stefana Lubkowskiego. W skład zespołu wchodzą doświadczeni muzycy oraz młodzi - obiecujący i pełni nowych pomysłów instrumentaliści i wokaliści. Jak sama nazwa wskazuje, zespół specjalizuje się w wykonywaniu standardów jazzowych w nowych aranżacjach, ale to nie wszystko. W repertuarze znajdują się również utwory dixielandowe, bardzo lubiane przez publiczność, a także utwory pop, w nowych jazzujących aranżacjach.

SWING LOVERS ma już w swoim dorobku wiele sukcesów. Zespół reprezentował Pomorze Zachodnie w Kopenhadze na otwarciu galerii artystów regionu, w Brukseli na otwarciu biura przedstawicielstwa naszego województwa. Koncertował w Braunlage (Niemcy) na festiwalu jazzowym organizowanym przez sieć Maritim Hotels, w Greifswald i Heringsdorfie (Niemcy) - współpraca polsko-niemiecka. Oprócz zagranicy zespół występuje także w rodzinnym mieście i na terenie Polski. Obecnie zespołem kieruje grająca na puzonie wokalistka Anna Nowik.

Skład zespołu:
Anna Nowik - puzon, wokal - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu filia w Szczecinie, muzyk, pedagog, nauczyciel akademicki Akademii Sztuki; laureatka wyróżnienia na konkursie Złota Tarka - Old Jazz Meeting 2002, laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina 2007.
Marcin Matecki - pianista jazzowy, należący do grupy znanych muzyków sesyjnych w Szczecinie. Na instrumentach klawiszowych gra w szczecińskich projektach muzycznych: "Matecki Trio", "Hypnotic Jazz Quartet". W ramach współpracy z zespołem Trio M3 występował z Krzesimirem Dębskim oraz Bernardem Maseli. Współtworzy składy instrumentalne, jak również instrumentalno-wokalne. Występuje w klubach muzycznych zasiadając przy fortepianie bądź syntezatorach.

Zespół uzupełniają:
Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – bas. Bardzo uniwersalny i oceniony z występów w różnych zespołach jazzowych i rockowych kontrabasista i gitarzysta basowy.
Mariusz Lipiński – perkusja.

Podczas koncertu Swing Lovers zaprezentuje polską muzykę międzywojenną w jazzowych aranżacjach.


Więcej na:
www.facebook.com/jazznarogatkach2016
www.facebook.com.zachpodniopomorskiestowarzyszeniejazzowe

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl

Współpraca:
Dom Kultury „KLUB SKOLWIN”
Ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN 


Poniedziałek Jazz Fana

PIOTR SCHMIDT QUARTET
feat. WOJCIECH NIEDZIELA

Piotr Schmidt – trąbka
Wojciech Niedziela – fortepian
Adam „Szabas” Kowalewski – kontrabas
Dawid Fortun – perkusja

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

MAŁA SCENA
(Szczecińska Agencja Artystyczna)
Al. Wojska Polskiego 64, Szczecin
20 czerwca 2016 r. (poniedziałek) godz. 19:00

BILETY:
25 zł w przedsprzedaży
30 zł w dniu koncertu
 

- www.bilety.fm
- bilety.fm - Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 37
- biuro ZSJ - Al. Wojska Polskiego 90 rezerwacja tel. 607 421254

 

 


 

Znakomity trębacz młodego pokolenia - Piotr Schmidt i uznany, niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej - Wojciech Niedziela łączą swe siły we wspólnym projekcie. Mimo różnych dróg, planów i doświadczeń muzycznych znaleźli czas na wspólne koncerty. Zespół prezentuje autorskie kompozycje trębacza Piotra Schmidta
i czołowego pianisty jazzowego Wojciecha Niedzieli, a także znane i kochane standardy jazzowe. Fantastyczne kompozycje, niecodzienne aranżacje, fenomenalne improwizacje i niepowtarzalny klimat!
Mamy sprawdzony przepis na znakomity koncert!
Piotr Schmidt na trąbce, Wojciech Niedziela na fortepianie, Adam „Szabas” Kowalewski na kontrabasie i Dawid Fortuna na perkusji. (…). Tu fundamentem jest organiczna potrzeba niesienia radości z uprawiania muzyki. I to uprawiania na najwyższym mistrzowskim poziomie. Bo gdy do swych instrumentów podchodzą czterej wielcy magowie dźwięku, to stajemy się już po chwili uczestnikami wielkiego misterium najprawdziwszego jazzu. Tomasz Pierchała

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, wykładowca na AM w Katowicach oraz w Instytucie Jazzu w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej
w Katowicach, Instytutu Jazzu. Gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika. Studia dzienne ukończył z wyróżnieniem. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto zdobył wiele indywidualnych nagród.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie siedem wydanych, autorskich płyt, w tym cztery
z zespołem Wierba & Schmidt Quintet, jedną z zespołem Generation Next oraz dwie
z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od pięciu lat znajduje się
w pierwszej szóstce jako "najlepszy trębacz jazzowy roku" w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. W 2015 roku był trzeci w tej kategorii. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Benjamin Drazen, Frank Parker, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Wiesław Pieregorólka, Krystyna Prońko, Dante Luciani, Grzech Piotrowski, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Paweł Tomaszewski, Dominik Wania, Wojciech Myrczek, czy Michał Barański. Piotr Schmidt jest również właścicielem wydawnictwa SJRecords, które do tej pory wydało 13 docenionych przez krytyków i fanów jazzu płyt.

Wojciech Niedziela - pianista jazzowy. Czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów. Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - "New Presentation - Trio", "Lonesome Dancer", "To Kiss the Ivories" i "Domingos Tunes". Wojtek jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych do dnia dzisiejszego. Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz". Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych - New Morning w Paryżu, Montmartre w Kopenhadze, A-Trane w Berlinie), a także na Kubie i w USA - w słynnym nowojorskim klubie Birdland. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Eryk Kulm.

Więcej na:
www.saa.pl
www.facebook.com/PoniedziałekJazzFana2016

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl

Partner:
Szczecińska Agencja Artystyczna

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN
 


Poniedziałek Jazz Fana
LAY D FUNK
„młode wilki polskiego jazzu”

Jarosław Zarychta – instrumenty klawiszowe
Michał Trzpioła - gitara
Michał Wróbel – bas
Piotr Matysiak – perkusja

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 


MAŁA SCENA
Szczecińska Agencja Artystyczna
Al. Wojska Polskiego 64, Szczecin
16 maja 2016 r. (poniedziałek) godz. 19:00

BILETY:
20 zł w przedsprzedaży
25 zł w dniu koncertu
Do nabycia:
www.bilety.fm
biuro ZSJ - Al. Wojska Polskiego 90
rezerwacja telefoniczna tel. 607 421254
 


 

Zespół Lay D Funk powstał na początku 2013 roku w Radomiu. Muzyka zespołu to szeroko rozumiana muzyka fusion, a inspiracji muzycy poszukują we wszystkich gatunkach muzyki: jazzie, funky, soulu, bluesie, muzyce klasycznej… itd.
Na początku roku 2015 zespół wydał autorski album pt. „Miejski Zgiełk” będący podsumowaniem początkowego okresu twórczości. Promując ten album Lay D Funk zagrał koncerty w wielu klubach na terenie całej Polski i wziął udział w festiwalach jazzowych: Jazz Festiwal New Cooperation w Zamościu – (dwukrotnie w roku 2014 i 2015), Radomskim Festiwalu Jazzowym – (dwukrotnie w roku 2013 i 2015) oraz X Hanza Jazz Festiwal w Koszalinie, na którym zespół zdobył wyróżnienie jury.
Ponadto zespół wziął udział w Festiwalu Ryśka Riedla w Chorzowie i VII Festiwalu im. Pawła Bergera w Kaliszu (gdzie pianista grupy, Jarek Zarychta, zdobył nagrodę dla najlepszego instrumentalisty).

W 2015 roku zespół nawiązał bardzo udana współprace z doskonałym trębaczem młodego pokolenia Maciejem Fortuną z którym wykonał szereg koncertów.

Obecnie w programie koncertu Lay D Funk znajduje się zarówno materiał z płyty „Miejski Zgiełk” jak również częściowo muzyka z nowego albumu który zespół planuje wydać w roku 2016 roku. Oprócz muzyki autorskiej, na koncertach można usłyszeć również standardy muzyki m.in. jazzowej, oczywiście we własnych interpretacjach zespołu.

W roku 2016 zespół planuje zintensyfikować działalność koncertową z materiałem własnym jak również wziąć udział w projektach innych muzyków jazzowych i smooth jazzowych.

Grupę tworzą doświadczeni muzycy: Jarosław Zarychta – instrumenty klawiszowe, Michał Trzpioła – gitara, Michał Wróbel – bas, Piotr Matysiak – perkusja.

Więcej na:
www.zsj.com.pl
www.facebook.com/Poniedziałek-Jazz-Fana-2016

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

Partnerzy:
Szczecińska Agencja Artystyczna

Wille West-Ende – Hotel i restauracja

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 


Poniedziałek Jazz Fana
LEGENDY POLSKIEGO JAZZU
Włodzimierz NAHORNY - piano MARIANNA Wróblewska - wokal

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 


MAŁA SCENA Szczecińska Agencja Artystyczna
Al. Wojska Polskiego 64, Szczecin
18 kwietnia 2016 r. (poniedziałek) godz. 19:00

BILETY:
50 zł w przedsprzedaży
70 zł w dniu koncertu
Do nabycia:
www.bilety.fm
rezerwacja telefoniczna: biuro ZSJ tel. 607 421254


 

Włodzimierz Nahorny – wszechstronnie wykształcony muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer.
Studiował grę na klarnecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 założył własny zespół - kwartet Little Four. Grał także w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. Od tego czasu występował tam wielokrotnie w różnych składach oraz z własnymi zespołami.
W 1965 założył własne trio, z którym po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, podczas którego zespół otrzymał I nagrodę, a Włodzimierz Nahorny - I nagrodę indywidualną. W 1966, podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, został uhonorowany II nagrodą, a w 1967 na 6. Festiwalu Jazzu Amatorskiego w Wiedniu odebrał z rąk Duke'a Ellingtona I nagrodę indywidualną oraz II nagrodę dla swojego tria. Ponadto dwukrotnie otrzymał nagrodę podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w 1972 za piosenkę "Jej portret", a w 1973 za "Tango z różą w zębach".
Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami – Marianną Wróblewską i Łucją Prus, Lorą Szafran, z Novi Singers, z rockowym zespołem Breakout oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Chętnie zapraszanym jest do nagrań i koncertów innych twórców, m.in. Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego i wielu innych artystów różnych gatunków muzycznych. Wydał kilkadziesiąt płyt z własnymi zespołami lub w składach innych muzyków. Jest kompozytorem niezliczonej ilości kompozycji jazzowych i wielu bardzo popularnych piosenek. Zajmuje się również komponowaniem muzyki filmowej, baletowej oraz jazzową interpretacją muzyki klasycznej. Będąc niezwykle wszechstronnym artystą, chętnie łączy jazz z muzyką poważną, tworząc w ten sposób nową jakość - muzykę współczesną, czerpiącą inspirację z wielu stylów i gatunków. Dr Włodzimierz Nahorny jest wykładowcą w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Występował w wielu krajach, m.in. w Belgii, Austrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Rosji, Algierii i Japonii.
W 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000, a w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Został uhonorowany również wieloma odznaczeniami, m.in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Strona internetowa artysty: www.nahorny.com

Marianna Wróblewska – wokalistka jazzowa. Była laureatką tzw. "Złotej dziesiątki" II Festiwalu Młodych Talentów Szczecin 1963wraz z Haliną Frąckowiak czy Zdzisławą Sośnicką. Zauważono ją i od tamtej pory jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Od 1967 współpracowała z zespołem Rama 111. W 1968 r. odniosła swój pierwszy, poważny sukces zdobywając I nagrodę na festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu i została uznana za nadzieję polskiej wokalistyki jazzowej. Śpiewając przede wszystkim jazz, nie stroniła od ambitnej piosenki. Współpracowała ze studiem piosenki Pagartu. W 1974 na Coupe d'Europe w Villach w Austrii wspólnie z Anną Jantar i Tadeuszem Woźniakiem zdobyła III nagrodę.
Występowała z najlepszymi zespołami i solistami jazzowymi - Mieczysławem Koszem, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym. Współpracowała z zespołami Bizony, Paradox, SBB, Old Timers, Rama 111, Swing Workshop. Była wokalistką Zespołu Jazzowego Zygmunta Wicharego. Koncertowała w ZSRR, NRD w ZSRR, NRD, RFN, USA, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Bułgarii i na Węgrzech.
Ostatnim poważnym koncertem przed długą przerwą w aktywności estradowej był udział w Sopot Molo Jazz Festiwal 1998 r. Po 11 latach przerwy Marianna Wróblewska, wzięła udział w II edycji jazzowego spektaklu „Śpiewając Jazz", którego premiera miała miejsce na Festiwalu Jazz Jamboree w listopadzie 2009 r. w Teatrze Polonia w Warszawie i od tego czasu regularnie koncertuje.
Jej siedem albumów dowodzi, że jest artystką o szerokich możliwościach interpretacyjnych i zjawiskiem niepowtarzalnym na polskim rynku muzycznym. Posiada wspaniały, "czarny" głos o ogromnej skali. Wybrana dyskografia: 1972 – Sound of Marianna Wróblewska (cytat z okładki: „Pierwsza indywidualność w dziejach polskiej wokalistyki jazzowej, Marianna Wróblewska, oddaje w ręce melomanów swoją pierwszą płytę długogrającą. W historii polskiej fonografii jazzowej byłaby to pierwsza płyta długogrająca nagrana przez wokalistkę, gdyby utrwalona była na niej muzyka wyłącznie jazzowa. Ale tak nie jest. Niejednolity - pod względem prezentowanych gatunków muzycznych charakter tej płyty nie jest jednak dziełem przypadku, ani, tym bardziej, gestem w stronę różnorodnych gustów słuchaczy. Uzasadnia go cała dotychczasowa biografia artystyczna Marianny Wróblewskiej, stanowiąca wędrówkę po różnych regionach muzyki..."), 1973 – Byle bym się zakochała, 1978 – Feelings of Marianna Wróblewska, 1980 – Odpowiednia dziewczyna, 1988 – Privilege, 1990 - Wieczór samotnych pań.
Artystka po latach przerwy w aktywnym koncertowaniu wróciła na estradę z nowymi siłami, werwą i pomysłami. Po ostatnich koncertach wydaje się, że zaplanowana przerwa wyszła artystce jak najbardziej na dobre. Nowe brzmienie, jeszcze mocniejszy i klarowny głos oraz bardzo szeroki i różnorodny repertuar to nowe, atrakcyjne oblicze Divy Polskiego Jazzu.

Wróblewska i Nahorny po raz pierwszy spotkali się na scenie pod koniec lat 60. Potem wielokrotnie wspólnie występowali na krajowych i zagranicznych estradach, nagrywali razem płyty m. in. rewelacyjny album „Privilege” z angielskimi tekstami Jacka Bromskiego. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku ich drogi artystyczne niestety rozeszły się. od kilku lat prezentują wspólny program autorski pod nazwą Legendy Polskiego Jazzu.
Będzie to uczta zarówno dla miłośników jazzu, jak i wielbicieli dobrej muzyki.
Więcej na:
www.facebook.com/Poniedziałek-Jazz-Fana-2016

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN
Poniedziałek Jazz Fana
LEGENDY POLSKIEGO JAZZU
Włodzimierz NAHORNY - piano MARIANNA Wróblewska - wokal

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 


MAŁA SCENA Szczecińska Agencja Artystyczna
Al. Wojska Polskiego 64, Szczecin
18 kwietnia 2016 r. (poniedziałek) godz. 19:00

BILETY:
50 zł w przedsprzedaży
70 zł w dniu koncertu
Do nabycia:
www.bilety.fm
rezerwacja telefoniczna: biuro ZSJ tel. 607 421254


 

Włodzimierz Nahorny – wszechstronnie wykształcony muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer.
Studiował grę na klarnecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 założył własny zespół - kwartet Little Four. Grał także w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. Od tego czasu występował tam wielokrotnie w różnych składach oraz z własnymi zespołami.
W 1965 założył własne trio, z którym po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, podczas którego zespół otrzymał I nagrodę, a Włodzimierz Nahorny - I nagrodę indywidualną. W 1966, podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, został uhonorowany II nagrodą, a w 1967 na 6. Festiwalu Jazzu Amatorskiego w Wiedniu odebrał z rąk Duke'a Ellingtona I nagrodę indywidualną oraz II nagrodę dla swojego tria. Ponadto dwukrotnie otrzymał nagrodę podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w 1972 za piosenkę "Jej portret", a w 1973 za "Tango z różą w zębach".
Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami – Marianną Wróblewską i Łucją Prus, Lorą Szafran, z Novi Singers, z rockowym zespołem Breakout oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Chętnie zapraszanym jest do nagrań i koncertów innych twórców, m.in. Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego i wielu innych artystów różnych gatunków muzycznych. Wydał kilkadziesiąt płyt z własnymi zespołami lub w składach innych muzyków. Jest kompozytorem niezliczonej ilości kompozycji jazzowych i wielu bardzo popularnych piosenek. Zajmuje się również komponowaniem muzyki filmowej, baletowej oraz jazzową interpretacją muzyki klasycznej. Będąc niezwykle wszechstronnym artystą, chętnie łączy jazz z muzyką poważną, tworząc w ten sposób nową jakość - muzykę współczesną, czerpiącą inspirację z wielu stylów i gatunków. Dr Włodzimierz Nahorny jest wykładowcą w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Występował w wielu krajach, m.in. w Belgii, Austrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Rosji, Algierii i Japonii.
W 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000, a w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Został uhonorowany również wieloma odznaczeniami, m.in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Strona internetowa artysty: www.nahorny.com

Marianna Wróblewska – wokalistka jazzowa. Była laureatką tzw. "Złotej dziesiątki" II Festiwalu Młodych Talentów Szczecin 1963wraz z Haliną Frąckowiak czy Zdzisławą Sośnicką. Zauważono ją i od tamtej pory jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Od 1967 współpracowała z zespołem Rama 111. W 1968 r. odniosła swój pierwszy, poważny sukces zdobywając I nagrodę na festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu i została uznana za nadzieję polskiej wokalistyki jazzowej. Śpiewając przede wszystkim jazz, nie stroniła od ambitnej piosenki. Współpracowała ze studiem piosenki Pagartu. W 1974 na Coupe d'Europe w Villach w Austrii wspólnie z Anną Jantar i Tadeuszem Woźniakiem zdobyła III nagrodę.
Występowała z najlepszymi zespołami i solistami jazzowymi - Mieczysławem Koszem, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym. Współpracowała z zespołami Bizony, Paradox, SBB, Old Timers, Rama 111, Swing Workshop. Była wokalistką Zespołu Jazzowego Zygmunta Wicharego. Koncertowała w ZSRR, NRD w ZSRR, NRD, RFN, USA, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Syrii, Bułgarii i na Węgrzech.
Ostatnim poważnym koncertem przed długą przerwą w aktywności estradowej był udział w Sopot Molo Jazz Festiwal 1998 r. Po 11 latach przerwy Marianna Wróblewska, wzięła udział w II edycji jazzowego spektaklu „Śpiewając Jazz", którego premiera miała miejsce na Festiwalu Jazz Jamboree w listopadzie 2009 r. w Teatrze Polonia w Warszawie i od tego czasu regularnie koncertuje.
Jej siedem albumów dowodzi, że jest artystką o szerokich możliwościach interpretacyjnych i zjawiskiem niepowtarzalnym na polskim rynku muzycznym. Posiada wspaniały, "czarny" głos o ogromnej skali. Wybrana dyskografia: 1972 – Sound of Marianna Wróblewska (cytat z okładki: „Pierwsza indywidualność w dziejach polskiej wokalistyki jazzowej, Marianna Wróblewska, oddaje w ręce melomanów swoją pierwszą płytę długogrającą. W historii polskiej fonografii jazzowej byłaby to pierwsza płyta długogrająca nagrana przez wokalistkę, gdyby utrwalona była na niej muzyka wyłącznie jazzowa. Ale tak nie jest. Niejednolity - pod względem prezentowanych gatunków muzycznych charakter tej płyty nie jest jednak dziełem przypadku, ani, tym bardziej, gestem w stronę różnorodnych gustów słuchaczy. Uzasadnia go cała dotychczasowa biografia artystyczna Marianny Wróblewskiej, stanowiąca wędrówkę po różnych regionach muzyki..."), 1973 – Byle bym się zakochała, 1978 – Feelings of Marianna Wróblewska, 1980 – Odpowiednia dziewczyna, 1988 – Privilege, 1990 - Wieczór samotnych pań.
Artystka po latach przerwy w aktywnym koncertowaniu wróciła na estradę z nowymi siłami, werwą i pomysłami. Po ostatnich koncertach wydaje się, że zaplanowana przerwa wyszła artystce jak najbardziej na dobre. Nowe brzmienie, jeszcze mocniejszy i klarowny głos oraz bardzo szeroki i różnorodny repertuar to nowe, atrakcyjne oblicze Divy Polskiego Jazzu.

Wróblewska i Nahorny po raz pierwszy spotkali się na scenie pod koniec lat 60. Potem wielokrotnie wspólnie występowali na krajowych i zagranicznych estradach, nagrywali razem płyty m. in. rewelacyjny album „Privilege” z angielskimi tekstami Jacka Bromskiego. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku ich drogi artystyczne niestety rozeszły się. od kilku lat prezentują wspólny program autorski pod nazwą Legendy Polskiego Jazzu.
Będzie to uczta zarówno dla miłośników jazzu, jak i wielbicieli dobrej muzyki.
Więcej na:
www.facebook.com/Poniedziałek-Jazz-Fana-2016

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN
 


Jazz na Rogatkach

ACOUSTIC GUITAR PROJEKT
Małgorzata Jarmoc / Wojciech Rapa

wykonawcy:
Małgorzata Jarmoc - śpiew
Wojciech Rapa - gitary
gościnnie:
Dariusz „Kaziu” Kamiński - bębny
Jarosław Rapa - gitara basowa

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN 


Dom Kultury „KLUB SKOLWIN”
ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
10 kwietnia 2016 r. (niedziela) godz. 17:00

WSTĘP WOLNY


 

Małgorzata Jarmoc - to pochodząca ze Szczecina obdarzona bardzo mocnym i klarownym głosem, doświadczona wokalistka wielu zespołów jazzowych i jazzrockowych. Po wielu latach koncertowania za granicą, szczególnie w Niemczech i w Skandynawii powróciła do rodzinnego Szczecina i nawiązała współpracę z najlepszymi szczecińskimi muzykami przebojem zdobywając publiczność wielu klubów muzycznych Szczecina. Występuje obecnie z różnymi zespołami m in. LUZ Blues i Wojciech Rapa Quartet. Z Wojtkiem Rapą tworzy też zespół Acoustic Guitar Projekt inspirując go repertuarowo. W trakcie koncertu duet ACOUSTIC GUITAR PROJEKT Małgorzata Jarmoc / Wojciech Rapa uzupełniony o wytrawnych szczecińskich muzyków zaprezentuje najbardziej popularne standardy jazzowe i bluesowe oraz wiele znanych i popularnych piosenek i melodii w wysmakowanych jazzowych interpretacjach.

Wojciech Rapa – wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikach muzyczny, sideman. Grał w popularnych zespołach lat 70., m.in. z Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami zespołu „No To Co”. Przez kilka lat grał w zespole „Wawele”. Współzałożyciel formacji „Telegram” przy Szczecińskiej Agencji Artystycznej, której opiekunem był znany obecnie reżyser filmowy Jacek Bromski. W latach 70. brał udział w festiwalach: Jazz nad Odrą i festiwal Awangardy Rockowej w Kaliszu.
Pomysłodawca cyklu koncertów pod nazwą Szczecińskie Dinozaury. Od roku 1995 kieruje własnymi formacjami muzycznymi „Still Warm”, a także „Wojtek Rapa Quartet”, z którą nagrał płytę „Szczecin-Szczecin”. Obecnie jest stałym członkiem, jako gitarzysta basowy i wokalista legendy polskiego big beatu zespołu „Czerwono-Czarni”, z którymi uczestniczył w obchodach 50-lecia polskiego rocka w Gdańsku w 2010 roku. W 2014 roku obchodził 50-lecie swojej pracy artystycznej.

W 2015 roku Małgorzata Jarmoc zaprosiła do współpracy gitarzystę Wojtka Rapę do własnego projektu Acoustic Guitar Project gdzie, w odróżnieniu od innych rockowych zespołów tworzonych ze szczecińskimi muzykami, Małgorzata śpiewa swoje ulubione standardy jazzowe i bluesowe oraz popularne piosenki polskie i zagraniczne w jazzowych interpretacjach.

W koncercie gościnnie wystąpią:
Dariusz „Kaziu” Kamiński – bębny
Jarosław Rapa – gitara basowa

Więcej na:
www.facebook.com/jazznarogatkach2016

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl

Dom Kultury „KLUB SKOLWIN”
Ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN
 

 


Jazz na Rogatkach

PRZEMEK RAMINIAK QUARTET
Koncert w ramach promocji płyty LOCOMOTIVE

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRDOKÓW MIASTA SZCZECIN

Klub „DELTA” filia MOK Szczecin
ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
13 marca 2016 r. (niedziela) godz. 17:00

 


BILETY w cenie 20 ZŁ do nabycia
www.bilety.fm
rezerwacja: Klub „Delta” tel. 91 4647923
rezerwacja: ZSJ tel. 607 421254

PRZEMEK RAMINIAK QUARTET
Przemek Raminiak - instrumenty klawiszowe
Jakub Skowroński- saksofony
Bartosz Kucz - gitara basowa
Adam Czerwiński - perkusja
 

Koncert w ramach cyklu Jazz na Rogatkach promujący nowy album grupy - ”Lokomotive”. Przemek Raminiak, pokazuje nowe oblicze, sięgając w obszary jazzu elektrycznego. Premiera pierwszej płyty kwartetu miała miejsce w kwietniu 2015 r. w radiowej ”Trójce”.
Przemysław Raminiak lider zespołu, pianista, kompozytor, aranżer jazzowy. W 1977 roku. Był współzałożycielem tria RGG, z którym występował przez prawie piętnaście lat, nagrywając pięć wysoko cenionych albumów. Jego melodyjne kompozycje i zamiłowanie do nastrojowych klimatów ukształtowały brzmienie zespołu. W 2015 roku zadebiutował płytą Locomotive nagraną z własnym Przemek Raminiak Quartet.
Urodził się w Gorzowie Wlkp. i tam w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Pochodzi z artystycznej rodziny, jego matka jest plastykiem, a ojciec muzykiem. Jak sam wspomina - „W mojej pamięci na zawsze pozostaną obrazy i dźwięki biesiad, które odbywały się w moim rodzinnym domu. Podczas takich spotkań, jeszcze jako szkrab, skradałem się pod kuchenny stół, by posłuchać wspólnego muzykowania moich rodziców i ich przyjaciół”. Po kilku latach został zmuszony zmienić instrument na klarnet - „Nie wiem, czy można mówić tu o przeznaczeniu, ale odkąd poniekąd pianino zostało mi odebrane, zapragnąłem go jeszcze bardziej. Ćwiczyłem więcej niż kiedykolwiek wcześniej, z jeszcze większym zaangażowaniem” - wspomina Przemek Raminiak.

Debiutował jako klarnecista w Kapeli u Zbycha prowadzonej przez jego ojca Zbigniewa Raminiaka i jako saksofonista gorzowskiego Big Bandu. Kontynuując edukacje muzyczną wrócił do ukochanego fortepianu. Był to absolutnie punkt zwrotny w jego edukacji, karierze i życiu.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. Im. Fryderyka Chopina w Warszawie (profil jazzowy w klasie Andrzeja Jagodzińskiego) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończonej z wyróżnieniem. Tam poznał młodych muzyków: Krzysztofa Gradziuka i Macieja Garbowskiego, z którymi wspólnie założył RGG Trio. Trio stało się jednym z czołowych zespołów jazzowych w Polsce, nagrał pięć albumów i zdobył wiele nagród, m.in.: I Nagrodę na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2003), Nagrodę Publiczności i II Nagrodę 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO (Hiszpania, 2003) oraz Klucz do Kariery podczas Gorzów Jazz Cellebration (2003). Album Unfinished Story - Remembering Kosz (2007) został uznany Polską Jazzową Płytą Roku 2007 według dziennika "Rzeczpospolita" i rozgłośni Jazz Radio oraz Albumem Roku w kategorii Jazz Instrumentalny (Kameralny) w konkursie Nagrody Polskich Melomanów 2007. Indywidualnie Przemek Raminiak jest laureatem II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (Słupsk, 2003)
Wyróżniony statuetką SUKCES przyznawaną przez Klub Rotary (Gorzów, 2008) i Motylem - Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2009).
Jest autorem muzyki do musicalu Leonard i spektaklu Krwawe Gody (2005) wystawionych przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (2001).
Współpracuje z artystami najwyższego formatu jak Krystyna Prońko, Monika Kuszyńska, Mietek Szcześniak, Jan ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski.

W 2015 roku założył Przemek Raminiak Quartet (Przemek Raminiak - instrumenty klawiszowe, Jakub Skowroński – saksofon, Bartosz Kucz - bas, Frank Parker - perkusja), z którym nagrał pierwszą w pełni autorską płytę pt. LOCOMOTIVE. Podczas koncertu w Szczecinie na perkusji zagra doskonały muzyk Adam Czerwiński.
Marek Niedźwiecki promując album Locomotive w Polskim Radiu powiedział: „warto powalczyć, bo to piękny jest jazz…”

„Po włączeniu płyty i pierwszych dźwiękach tytułowego Locomotive wiemy już, że będziemy mieć do czynienia z zupełnie inną muzyką, niż ta, do której przyzwyczailiśmy się słuchając Raminiaka z RGG. [...] Wybrzmiewa muzyka radosna, funkowa, czasem wręcz jazzrockowa. Co ciekawe, choć jedną trzecią płyty stanowią utwory balladowe, a wieńczy ją, wyróżniający się, zagrany solo przez lidera nastrojowy utwór Miss Dee, to po przesłuchaniu wszystkich nagrań ma się jednak wrażenie mocno energetycznego klimatu całości. Zasługa to przede wszystkim sposobu gry perkusisty Franka Parkera. Również saksofonista Jakub Skowroński lepiej prezentuje się w utworach szybszych niż w spokojnych nutach Falling i Dawn. Skład zespołu uzupełnia basista Bartosz Kucz." pisze w recenzji płyty Krzysztof Komorek – „JazzPress".

Więcej na:
www.facebook.com/jazznarogatkach2016

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
www.zsj.com.pl

Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10, 70-811 Szczecin Dąbie
www.delta.pl


WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN


 


JAZZOWY QUARTET 2016
ZACHODNIOPOMORSKIEGO STOWARZYSZENIA JAZZOWEGO

„Jazz na rogatkach”
„Amfiteatr Jazz Café”
„Poniedziałek Jazz Fana”
„Jazz pod choinkę”

 


Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe w 2016 roku powraca do gry na szczecińskiej scenie jazzowej z mocną ofertą koncertów muzyki jazzowej i pokrewnej pod wspólną nazwą „Jazzowy Quartet 2016”. Jak zwykle, choć jest to tylko sprawa porządkowa, wszystkie nasze koncerty podzieliliśmy na cykle koncertowe. W każdym z naszych koncertów prezentujemy wartościowych krajowych muzyków i ich muzykę, nie zapominając o naszych rodzimych muzykach ze Szczecina
W ramach cyklu „Jazz na rogatkach” koncerty odbywać się będą na przemian w Dąbiu (Klub „Delta”) oraz w Skolwinie (Dom Kultury Klub „Skolwin”). Proponujemy również kontynuację letniego cyklu „Amfiteatr Jazz Café” w postaci popołudniowych, niedzielnych koncertów na scenie Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Wznawiamy również najbardziej znany
i ceniony dotychczas przez melomanów cykl „Poniedziałek Jazz Fana” przenosząc koncerty do sali Małej Sceny Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Kolejnym cyklem koncertowym który pragniemy kontynuować w 2016 roku jest „Jazz pod choinkę”, który ze względu na duże zainteresowanie i rangę zapraszanych artystów proponujemy przenieść do sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej. Jak zawsze w ramach koncertów zaprezentujemy gwiazdy polskiego jazzu, najciekawszych artystów jazzowych młodego pokolenia oraz najciekawsze zespoły jazzowe działające aktualnie w Szczecinie.

W ramach cyklu „Jazz na rogatkach” proponujemy następujące koncerty:
13.03.2016 - PRZEMYSŁAW RAMINIAK QUARTET – DĄBIE
10.04.2016 - Acoustic Guitar Project Małgorzata Jarmoc / Wojciech Rapa (Szczecin) - SKOLWIN
12.06.2016 - SWING LOVERS (Szczecin) - SKOLWIN
11.09.2016 - GYPSY SWING QUARTET - DĄBIE
02.10.2016 - BLUE BOSSA (Szczecin) - SKOLWIN
06.11.2016 - JACEK SKRZYPCZAK BAND (Szczecin) – DĄBIE
 

PRZEMYSŁAW RAMINIAK TRIO (Klub „Delta” Dąbie 13.03.2016 r.)

Trio Przemysława Raminiaka, RGG, to jeden z najlepszych zespołów jazzowych w Polsce. Trio powstało w 2001 r., a zadebiutowało w roku 2002 podczas V edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, gdzie wówczas jako Raminiak–Garbowski–Gradziuk Trio jednogłośnie zdobyło główną nagrodę. Do kolejnych sukcesów RGG można również zaliczyć udział
w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Getxo (Hiszpania), gdzie trio zajęło II miejsce oraz otrzymało Nagrodę Publiczności. Trio ma na koncie 5 albumów. Trzeci, poświęcony pamięci Mieczysława Kosza „Unfinished Story - Remembering Kosz”, został uznany za Jazzową Płytę Roku 2007 w Jazz Radio oraz dzienniku Rzeczpospolita. Piąta płyta w dorobku RGG, zatytułowana „ONE”, nagrana z okazji dziesięciolecia tria, swoją premierę miała w marcu 2011 roku. Pochodzący z Gorzowa Przemysław Raminiak jest stałym współpracownikiem Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazowego.
 


MAŁGORZATA Jarmoc (Szczecin) (Dom Kultury „Klub Skolwin” 10.04.2016 r.)

Pochodząca ze Szczecina obdarzona bardzo mocnym i klarownym głosem, doświadczona wokalistka wielu zespołów jazzowych i jazzrockowych. Po wielu latach koncertowania za granicą, szczególnie w Niemczech i w Skandynawii powróciła do rodzinnego Szczecina
i nawiązała współpracę z najlepszymi szczecińskimi muzykami przebojem zdobywając publiczność wielu klubów muzycznych Szczecina. W trakcie koncertu zaprezentuje najbardziej popularne standardy jazzowe oraz wiele znanych i popularnych piosenek i melodii w jazzowych interpretacjach.


 

SWNG LOVERS (Szczecin) (DK „Klub Skolwin” 12.06.2016 r.)

Zespół SWING LOVERS powstał w 2001 roku w Szczecinie i został stworzony z myślą o tych, którzy cenią sobie muzykę na najwyższym poziomie, a do tego znaną, lubianą i wykonywaną w pełni na żywo. Założycielem zespołu był znany pianista, kompozytor, aranżer i nauczyciel Stefan Lubkowski. W repertuarze zespołu znajdują się największe standardy muzyki rozrywkowej, jazzowo-swingowej, latynoamerykańskiej, pop, tanecznej, poczynając od lat '20-tych, a kończąc na aktualnych hitach z list przebojów.
Podstawę zespołu tworzy kwartet, w składzie instrumentalnym: gitara basowa, perkusja, fortepian, puzon i wokal, dzięki czemu Swing Lovers doskonale wpasowuje się aktualne trendy wykonawcze muzyki swingowej. Nowym szefem zespołu jest puzonistka i wokalistka Anna Nowik.
Dzięki oryginalności i różnorodności wykonywanej muzyki zespół usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego słuchacza, czego potwierdzeniem są liczne festiwale, koncerty
w Polsce, Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii.
 GYPSY SWING QUARTET (Klub „Delta” Dąbie 11.09.2016 r.)

Gypsy Swing Quartet został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego
w Polsce. W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Lider współpracował m.in.
z „Jazz Band Ball Orchestra”, "Hot D'Jazz Trio", „Five O’Clock Orchestra” oraz jednym
z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche - Joscho Stephanem. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) – wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych.
Na obszerny repertuar “Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii
i niezwykłej atmosferze. Zespół koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem konkursów
i festiwali m.in. „Złota Tarka”.
 


BLUE BOSSA (Szczecin) (DK „Klub Skolwin” 02.10.2016 r.)

Zespół Blue Bossa tworzą szczecińscy artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję. To gatunek refleksyjny
w wyrazie, często nostalgiczny w warstwie melodycznej, jednocześnie pełen życia i energii
w warstwie rytmicznej, wypełniony przestrzenią oszałamiająco bogatej harmonii.
W repertuarze najważniejsze miejsce zajmują utwory A.C. Jobima, takie jak Desafinado, Garota de Ipanema czy Samba de Una Nota So, ale niezwykle ciekawym elementem są znakomite utwory dziś już nieco zapomnianych kompozytorów tego gatunku, takich jak Byrd, Barroso, Peixoto czy Silva. Na koncertach Blue Bossa tworzy się bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat. Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące, podszyte dużą dawką energii samby. W dzisiejszym, pełnym pośpiechu i hałasu świecie, muzyka zespołu działa niezwykle kojąco, pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść w sferę doznań cokolwiek niematerialnych. W Blue Bossa zagrają: Maciej Bosy Marcinkowski – saksofon, Ireneusz Leciejewski – gitara, Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne.
 
JACEK SKRZYPCZAK BAND (Szczecin) (Klub „Delta” Dąbie 06.11.2016 r.)

Znany szczeciński altowy saksofonista, kompozytor i aranżer. Swoją karierę muzyczną zaczynał w Operating Conditions – najbardziej znany szczeciński zespół grający muzykę amerykańską tamtych lat. Grał chyba na wszystkich kontynentach. Na Festiwalu Opole ’87 otrzymał nagrodę im. Anny Jantar w konkursie debiutów za utwór „Zostań” – muzyka
i aranżacja – Jacek Skrzypczak. Współpracował z Operating Conditions, After Blues, Jolą Szczepaniak, Bassanda, Markiem Kazaną. Obecnie gra z własnym zespołem ale też bierze udział w projekcie m.in. Tomasza Licaka „Szczecin Art Ensemble” i „Hypnotic Jazz Quartet”. Komponuje również muzykę poważną oraz jest aranżerem (m.in. sekcji smyczkowej do „Wiem jak nie jest czyli Leoszewski Majem”).


„Amfiteatr Jazz Café” to 4 koncerty na scenie Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec,
w niedzielne popołudnie lipca 2016 roku, zawsze o godz. 17:00.

10.07.2016 - WOJCIECH MYRCZEK/PAWEŁ TOMASZEWSKI QUARTET
17.07.2016 - OLGA BOCZAR Z ZESPOŁEM
24.07.2016 - ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET
31.07.2016 - JACKPOT (Szczecin)

 

WOJCIECH MYRCZEK/PAWEŁ TOMASZEWSKI QUARTET (Amfiteatr 10.07.2016)

Duet utalentowanych młodych polskich muzyków Myrczek i Tomaszewski to bez wątpienia jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Duet tworzą młodzi, ale znani już na świecie muzycy jazzowi - wokalista Wojciech Myrczek, laureat I miejsca i nagrody publiczności na zeszłorocznym Shure Montreux Jazz Competition oraz pianista Paweł Tomaszewski, koncertujący na scenach całego świata zarówno z muzykami jazzowymi, jak i rozrywkowymi. Skład zespołu uzupełni sekcja rytmiczna.


OLGA BOCZAR (Amfiteatr 17.07.2016 r.)

Olga Boczar jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Krośnie w klasie fletu poprzecznego. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach w instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej. Kształci się pod okiem najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Występowała na „Jazz Jamboree” Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złta Tarja”. Olgę cechuje charakterystyczna „wiolonczelowa” barwa głosu. Oprócz standardów jazzowych, na co dzień wykonuje również muzykę autorską. W 2015 roku wydała doskonale przyjętą płytę „Music essence”.ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET (Amfiteatr 24.07.2016 r.)


Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce i muzykę świetnego trębacza znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Tomek Nowak (trabka), Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny) oraz raper Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz. Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.JACKPOT (Szczecin) (Amfiteatr 31.07.2016 r.)

Istnieją krótko, ale intensywnie i z wigorem zaczynają zdobywać swoich fanów. Duet tworzą Katarzyna Trzepiałowska - liderka i współzałożycielka szczecińskiej grupy Kasia Buja i Maciej Kazuba - szczeciński gitarzysta i zarazem manager zespołu Kasia Buja. Częsty ich wspólny kontakt spowodował fuzję tych dwóch osobowości. Grają łatwo i przyjemnie, a ciekawe aranżacje wokalno-instrumentalne, stwarzają ciepły klimat podczas ich koncertów. Finalista programu „Must be the music” w 2015 roku. W tym roku wydali też pierwsza swoją płytę „Historie wielkiej wagi”, która doskonale sprzedaje się w szczecińskim środowisku muzycznym.W 2016 roku po ponad rocznej przerwie wznawiamy najstarszy nasz cykl koncertowy „Poniedziałek Jazz Fana”. Koncerty przenosimy do Małej Sceny Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy Al. Wojska Polskiego 64. Proponujemy 4 koncerty doskonałych polskich artystów jazzowych.

18.04.2016 - Legendy Polskiego Jazzu Włodzimierz Nahorny / Marianna Wróblewska
16.05.2016 - AUDIOFEELING – PAWEŁ KACZMARCZYK
20.06.2016 - PIOTR SCHMIDT ELECTRIC BAND
17.10.2016 - MACIEJ FORTUNA TRIO

 

WŁODZIMIERZ NAHORNY (Mała Scena SAA – 18.04.2016 r.)

Jest bardzo znanym i popularnym pianistą, muzykiem jazzowym, bardzo wszechstronnym, zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców (np. orkiestr radiowych, zespołów Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego). Swoich sił próbował także jako kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe
i popularne piosenki. W 1962 wystąpił po raz pierwszy na Jazz Jamboree jako saksofonista altowy w big bandzie Jana Tomaszewskiego. Na tej imprezie pojawiał się prawie przez następne 15 lat prezentując się w różnych zespołach w latach. Autorskie trio, już jako pianista, zaprezentował w 1965 r. na festiwalu Jazz nad Odrą. W Wiedniu (1966–1967) uhonorowany został nagrodą otrzymaną z rąk Duke'a Ellingtona. Nahorny sięgał po rozmaite muzyczne tworzywo, raz komponując balladę „Jej portret”, z drugiej strony realizował się w jazzowych zespołach Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Sadowskiego, Ptaszyna Wróblewskiego, Andrzeja Trzaskowskiego i innych. Nagrał też dwie płyty z rockową grupą Breakout. Towarzyszył wokalistom – Mariannie Wróblewskiej, Łucji Prus, grupie Novi Singers oraz łączył jazz z muzyką poważną. Sporym sukcesem stały się jego jazzowe interpretacje cyklu "Mity" Karola Szymanowskiego. W koncercie wystąpi z własnym zespołem oraz jako akompaniator dla Marianny Wróblewskiej

AUDIOFEELING – PAWEŁ KACZMARCZYK (Mała Scena SAA - 16.05.2016 r.)

Polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman. "Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.” pisał Howard Reich w Chicago Tribune. Trzeci album artysty "Complexity in Simplicity" wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku", a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku" Jazz Forum w 2009 roku. Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca "Oskarów Jazzowych" - Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.
 
PIOTR SCHMIDT ELECTRIC BAND (Mała Scena SAA - 20.06.2016 r.)

Jest powszechnie uznawany za jedną z nadziei naszego jazzu. Nadziei już spełniających się. Piotr Schmidt (rocznik 1985), trębacz legitymujący się dyplomem Akademii Muzycznej w Katowicach, a ściślej tamtejszego Instytutu Jazzu, swoje swingujące skrzydła rozwinął pod okiem starszego kolegi po fachu – Piotra Wojtasika. Warsztat szlifował jako stypendysta University of Louisville (Kentucky), a efektem są liczne nagrody na konkursach w Polsce i za granicą (tytuł Najlepszego Solisty na Getxo Jazz Festival 2010 w Hiszpanii).
 


MACIEJ FORTUNA TRIO (Mała Scena SAA - 17.10.2016 r.)

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.
 Ukoronowaniem rocznej działalności Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego będzie koncert w ramach cyklu „Jazz pod choinkę”, który planujemy w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej
STANISŁAW SOYKA Stanisław Soyka (Filharmonia Szczecińska - 10.12.2016 r.)

 

Pianista i wokalista jazzowy, piosenkarz, skrzypek, gitarzysta i kompozytor, poeta. Niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu. Śpiewać zaczął, kiedy miał 7 lat - udzielając się wraz z ojcem w chórze kościelnym. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Od wielu lat jego koncerty przyciągają wielu zagorzałych fanów. Stanisław Soyka znany jest doskonale szczecińskim melomanom, jednakże w trakcie grudniowego koncertu zaprezentuje swój nowy autorski program, dotychczas nie wykonywany w Szczecinie.

Szczegółowe informacje o koncertach ZSJ znajdziecie państwo zawsze na naszej stronie www.zsj.com.pl na naszym profilu na Facebooku www.facebook.com/zachodniopomorskiestowarzyszeniejazzowe
oraz pewnością w szczecińskiej prasie, informatorach kulturalnych i mediach elektronicznych

ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA NASZE KONCERTY.
Rozpoczynamy koncertem Trio Przemka Rominiaka 13 marca 2016 r. w Klubie „Delta” w Dąbiu.
DO ZOBACZENIA


 


Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

ZAPRASZA NA KONCERT
JAZZ POD CHOINKĘ

wystąpi
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET
Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, sopranino
Jacek Namysłowski - puzon
Sławomir Jaskułke - fortepian
Andrzej Święs - bas
Grzegorz Grzyb - bębny

TRAFOSTACJA SZTUKI Szczecin, ul. św. Ducha 4
11 grudnia 2015 r., godz. 19:00

bilety:
przedsprzedaż 50 zł
w dniu koncertu 70 zł

do nabycia:

bilety.fm


kupbilecik.pl


Trafostacja Sztuki (rezerwacja tel.: 885 500 532)

Biuro ZSJ (rezerwacja tel.: 607 421254)
 

 


 

Zbigniew Namysłowski - legenda polskiego jazzu, dawno niewidziany w Szczecinie, pojawi się na zaproszenie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego 11 grudnia 2015 roku w ramach dorocznego cyklu koncertów "Jazz pod Choinkę". Wystąpi ze swoim Quintetem w doskonałym składzie: Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, sopranino, Jacek Namysłowski - puzon, Sławomir Jaskułke - fortepian, Andrzej Święs - bas, Grzegorz Grzyb - bębny.

Saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, urodzony w 1939 r. w Warszawie. Ukończył klasę fortepianu w Podstawowej Szkole Muzycznej w Krakowie. Po przeprowadzce w 1954 do Warszawy, kontynuował naukę w Średniej Szkole Muzycznej w klasie wiolonczeli. Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1955, grając w zespole Five Brothers, utworzonym
w studenckim klubie Hybrydy. Rok później wstąpił, jako puzonista, do amatorskiego zespołu dixielendowego Mieczysława Wadeckiego, a następnie przeniósł się do grupy Modern Dixielanders pianisty Witolda Krotochwila. W 1957 związał się, jako wiolonczelista, z zespołem Krzysztofa Sadowskiego - Modern Combo, z którym wystąpił na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W 1958 powrócił do gry na puzonie i podjął współpracę z zespołem Hot Club Melomani, z którym uczestniczył w historycznym wydarzeniu, jakim był pierwszy koncert jazzowy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 1960 porzucił tradycyjny jazz. Zaczął również grać na saksofonie altowym, który wkrótce stał się jego wiodącym instrumentem. Do 1963 związany był z grupą The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, z którą wyjechał na pierwsze koncerty polskiego zespołu jazzowego w Stanach Zjednoczonych i wziął udział w 1962 w prestiżowym festiwalu w Newport. Jednocześnie realizował własne plany artystyczne. W 1961 utworzył swój pierwszy znaczący zespół Jazz Rockers, a w kolejnych latach następne (głównie kwartety i kwintety), współpracując z takimi jazzmanami, jak Włodzimierz Gulgowski, Tadeusz Wójcik, Czesław Bartkowski, Adam Matyszkowicz, Janusz Kozłowski, Roman Dyląg, Jon Christensen, Stanisław Cieślak, Tomasz Szukalski, Paweł Jarzębski, Kazimierz Jonkisz, Wojciech Karolak, Sławomir Kulpowicz, Janusz Stefański, Kuba Stankiewicz, Darek Oleszkiewicz, José Torres, Janusz Skowron, Zbigniew Wegehaupt i Cezary Konrad. Od 1993 występuje wspólnie z Leszkiem Możdżerem, Wegehauptem i Konradem.

W 1978 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował przede wszystkim z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Do kraju powrócił dwa lata później. Grał w Studiu Jazzowym Polskiego Radia, Stowarzyszeniu Popierania Prawdziwej Twórczości "Chałturnik", grupie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, współpracował z zespołem Novi Singers w podróży artystycznej do Indii, Nowej Zelandii i Australii, z grupą Niebiesko-Czarni i Niemen Enigmatic. Z własnymi zespołami koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, m.in. brał udział w prawie wszystkich festiwalach „Jazz Jamboree”. Wystąpił we wszystkich krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, na Kubie, w Meksyku, Brazylii, Kuwejcie i Republice Południowej Afryki.

Zbigniew Namysłowski twórczością kompozytorską zajmuje się od lat 60. Chętnie łączy jazz z muzyką etniczną i klasyczną. Jest autorem m.in. takich utworów, jak Piątawka, Siódmawka, Zabłąkana owiecka, 1.2.3.4..., W to mi graj, Bop-Berek, Der Schmalz Tango, Jasmin Lady, Double Trouble Blues, Western Ballad, Quiet Afternoon, Sprzedaj mnie Wiatrowi. Nagrał płyty wspólnie z zespołem górali oraz z jazzującą muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta („Mozart in Jazz” (1999), „Mozart Goes Jazz” (1999) i „Jazz & Folk - Namysłowski Quartet & Górale” (2000). Jego dyskografia obejmuje ponad 30 autorskich płyt, z których wiele wydanych zostało za granicą. W 1964 w Anglii ukazała się pierwsza polska płyta wydana poza krajem – „Lola”, a takie albumy, jak „Winobranie”, czy „Kuyaviak Goes Funky” stały się przebojami jazzowymi oraz zostały uznane przez magazyn „Jazz Forum” za płyty wszechczasów w polskim jazzie.

Więcej na: www.zsj.com.pl oraz www.facebook.com/Jazz-Pod-Choinkę-2015

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN

 

 
 

 


Helena Majdaniec
Karin Stanek
Tadeusz Nalepa
Mira Kubasińska
Czesław Niemen

Jacek Nieżychowski
Wacław Czech
Stefan Lubkowski
Stanisław Modelski
Franciszek Walicki
i wielu, wielu innych
 

 

ZADUSZKI JAZZOWE 2015 Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego
tto kontynuacja wieloletniej tradycji przypominania i wspominania muzyków, wokalistów, artystów, ludzi kultury, sceny, estrady, ale też działaczy muzycznych, którzy przez lata związani byli w różny sposób ze środowiskiem muzycznym Szczecina, których nie ma już niestety wśród nas. W Dzień Zaduszny 2 listopada 2015 roku (poniedziałek), o godz. 19:00 w „Małej Scenie” Szczecińskiej Agencji Artystycznej, przy Alei Wojska Polskiego 64 w Szczecinie, chcemy wspomnieć o tych wszystkich, którzy już nieco wcześniej lub całkiem niedawno odeszli od nas, ale zapisali się w naszej pamięci. Chcemy uczcić ICH pamięć najlepiej jak umiemy – ICH muzyką lub muzyką, którą ONI najbardziej lubili.

W koncercie wystąpią:

SWING LOVERS – Anna Nowik – puzon, śpiew; Marcin Matecki – piano;
Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – bas; Mariusz Lipiński – perkusja.

WOJCIECH RAPA BAND – Wojciech Rapa – gitary, śpiew;
Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – bas; Mariusz Lipiński – perkusja.

Gościnnie – Małgorzata Jarmoc – śpiew, Jerzy Świtała – śpiew.

ANDRZEJ SZPAK w piosenkach Czesława Niemena.

JACKPOT (gwiazda Must Be The Music 2015) Maciej Kazuba – gitara;
Kasia Buja – śpiew.

Bilety do nabycia:
- www.bilety.fm|
- biuro SAA - tel.: 91 484 00 17
- biuro ZSJ - tel.: 607 421 254

Ceny biletów:
20 zł w przedsprzedaży
30 zł w dniu koncertu (przed wejściem do Małej Sceny SAA)

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie w organizacji koncertu:
The Best Restaurants, Restauracja „NA KUNCU KORYTARZA”, CAFÉ 22, SPONDYLUS, ZUSiM, SYGNAT, ECHO Szczecina.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

www.facebook.com/zaduszkijazzoweZSJ

Szczecińska Agencja Artystyczna www.saa.pl
 

 
 
 

 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dnia 01.09.2015 r. po długiej chorobie zmarł nieodżałowany, wieloletni Honorowy Prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego - STANISŁAW MODELSKI.

Miłośnik jazzu, dziennikarz radiowy i telewizyjny, muzyk, twórca środowiska jazzowego w Szczecinie, autor pierwszej w Polsce cyklicznej audycji poświęconej jazzowi, publicysta. Erudyta i człowiek niezwykłej kultury i skromności.

Stasiu, przyjacielu spoczywaj w pokoju.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

Pogrzeb 11.09 (piątek) o godz. 13 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Więcej informacji
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Stanis%C5%82aw_Modelski

 

STANISŁAW MODELSKI (fot. Ryszard Pakieser)
 

   


 


Helena Majdaniec
Karin Stanek
Tadeusz Nalepa
Mira Kubasińska
Czesław Niemen

Jacek Nieżychowski
Wacław Czech
Stefan Lubkowski
Stanisław Modelski
Franciszek Walicki
i wielu, wielu innych
 

 

ZADUSZKI JAZZOWE 2015 Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego
to kontynuacja wieloletniej tradycji przypominania i wspominania muzyków, wokalistów, artystów, ludzi kultury, sceny, estrady, a też działaczy muzycznych, którzy przez lata związani byli w różny sposób ze środowiskiem muzycznym Szczecina, których nie ma już wśród nas.

W Dzień Zaduszny 2 listopada 2015 roku (poniedziałek) o godz. 19:00 w „Małej Scenie” Szczecińskiej Agencji Artystycznej, Aleja Wojska Polskiego 64 w Szczecinie, chcemy wspomnieć o tych wszystkich, którzy już nieco wcześniej lub całkiem niedawno odeszli od nas, ale zapisali się w naszej pamięci. Chcemy uczcić ICH pamięć najlepiej jak umiemy – ICH muzyką lub muzyką, którą ONI najbardziej lubili.

W koncercie wystąpią:
SWING LOVERS – Anna Nowik – puzon, śpiew; Marcin Matecki – piano; Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – kontrabas; Mariusz Lipiński – perkusja.

WOJCIECH RAPA BAND – Wojciech Rapa – gitary, śpiew; Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – bas; Mariusz Lipiński – perkusja.

Gościnnie – Małgorzata Jarmoc – śpiew.

ANDRZEJ SZPAK w piosenkach Czesława Niemena. Andrzej Szpak – piano, organy, śpiew; Wojciech Rapa – gitara.

JACKPOT – (gwiazda Must Be The Music 2015) Maciej Kazuba – gitara; Kasia Buja – śpiew.

Bilety do nabycia:
- ww.bilety.fm
- kasa SAA Aleja Wojska Polskiego 64, tel. 91 484 00 17
- biuro ZSJ – tel. 607 421 254

Ceny biletów:
20 zł w przedsprzedaży
30 zł w dniu koncertu. (przed wejściem do Małej Sceny)

ZAPRASZAMY SERDECZNIE
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Szczecińska Agencja Artystyczna www.saa.pl

 

 


Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet
Koncerty 2015 w Zachodniopomorskim

30 lipca 2015 w Międzyzdrojach
31 lipca 2015 na PRO JAZZ w Kołobrzegu

Więcej informacji wkrótce

Moi pierwsi mistrzowie - Komeda Trzaskowski Kurylewicz
 

 

Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Urodził się w 1936 w Kaliszu. Tam uczył się gry na klarnecie
i fortepianie. W 1956 dołączył do Sekstetu Krzysztofa Komedy. W 1958 został zaproszony do współpracy z orkiestrą Newport International Youth Band; był jedynym reprezentantem Polski w tym zespole i pierwszym polskim muzykiem jazzowym, jaki wystąpił w USA. Od 1967 stał na czele orkiestry Studio Jazzowe Polskiego Radia, przez którą przewinęli się m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert, Andrzej Trzaskowski. W kolejnych dekadach był liderem lub członkiem wielu zespołów, m.in. SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, New Presentation, Very Special Blend Orchestra, Joint Venture, Made in Poland. Jako saksofonista początkowo pozostawał pod wpływem Gerry`ego Mulligana i Sonny`ego Rollinsa. Po krótkim epizodzie z free jazzem stał się orędownikiem muzyki środkowego nurtu, któremu pozostał wierny do dziś. Jego styl gry, z charakterystyczną barwą saksofonu
i mocnym swingowaniem, jest natychmiast rozpoznawalny. W swych kompozycjach eksponuje linię melodyczną, zachowuje klarowną formę, dużą uwagę przywiązuje do aranżacji i harmonii. Zawsze chętnie angażował młodych muzyków; w formacjach Ptaszyna swoje kariery zaczynali m.in. Jacek i Wojciech Niedzielowie, Jerzy Głód, Robert Majewski, Kuba Stankiewicz, Dariusz Oleszkiewicz. W 2006 Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.
Sekstet zaprezentuje utwory z najnowszej płyty Ptaszyna „Moi pierwsi Mistrzowie - Komeda Trzaskowski Kurylewicz”.


fot. Ryszard Pakieser 

 


PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET

Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofony
Robert Majewska – trąbka, flugerhorn
Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy
Wojciech Niedziela - piano
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Marcin Jahr – perkusja

„Moi pierwsi mistrzowie - Komeda Trzaskowski Kurylewicz”
 

 

Ptaszyn i jego pierwsi mistrzowie
Co o swojej nowej płycie mówi sam Mistrz Ptaszyn…
Tym programem chciałem podziękować trzem wspaniałym kolegom, a zarazem mistrzom, którzy pojawili się w moim życiorysie zaraz na początku. Z każdym z nich miałem szczęście współpracować w przeciągu pierwszych trzech lat mojego próbowania grania jazzu i była to wspaniała równowaga, ponieważ każdy z nich miał do jazzu zupełnie inne podejście. Każdy miał odrębną specyfikę a wszyscy dopełniali się wspaniale, tworząc konsensus, o jakim trudno dziś marzyć.
Komeda był muzykiem działającym niezwykle impulsywnie. Dla niego kluczem były instynkt i wyobraźnia. Tym się kierował bez zaglądania w jakiekolwiek reguły, ale to wszystko powstawało pod ogromną kontrolą jego muzycznej wrażliwości. Kiedyś Krzysio przykazał mi na wieki: jeśli zabierasz się do jakiegoś tematu to nie powtarzaj go tak jak to było na płycie, tylko staraj się zainterpretować melodię po swojemu, a najlepiej znajdź jakiś kluczyk, który zmieni jej charakter na twój własny. Mam, więc nadzieję, że wybaczy mi to, co zrobiłem tu z jego „Szarą Kolędą”.
Trzaskowski to przeciwny biegun – znakomity teoretyk o ogromnej muzycznej wiedzy, który wszystko musiał sprawdzić od początku do końca z matematyczną dokładnością, czy na pewno się zgadza, czy każda kolejna sekwencja ma jakiekolwiek uzasadnienie. Pisanie zajmowało mu ogromnie dużo czasu, ale skończone dzieło nie wymagało korekt, zawsze było perfekcyjne. Adam Sławiński powiedział kiedyś, że każda jego kompozycja to rozprawa o współczesnych technikach kompozytorskich – nic dodać, nic ująć, Oczywiście te dziełka nie miały by takiej wartości gdyby Trzaskowski nie dysponował również wrażliwością i fantazją prawdziwego jazzmana.
Obaj, i Komeda i Trzaskowski, lubili operować skomplikowanymi formami. Kiedy dzisiaj się na to popatrzy – o dziwo, te komedowskie formy dają się przestawiać i układać jak klocki Lego, można nawet do nich dopisać coś własnego (co zresztą uczyniłem w „Astigmatic”), natomiast Trzaskowski jest nie do ruszenia. Trzeba raczej zachować tę formę, jaką on sobie swego czasu stworzył, inaczej naruszy się wyważoną konstrukcję, a przy okazji sam się pozbawisz najbardziej przyjemnych zaskoczeń.
Natomiast Kurylewicz to niezapomniany Wujko, którego teoria bardzo mi wówczas odpowiadała. Wujko uważał: najpierw nauczmy się grać bluesy i stardardy tak jak to robią amerykanie, a potem przyjdzie czas na kombinowanie. W owych czasach cały europejski jazz był cofnięty w stosunku do amerykanów, więc próbowano lansować teorię, że skoro nie potrafimy zagrać tak ekspresyjnie i przekonująco jak czarni amerykanie, powinniśmy to nadrabiać naszym intelektem i wiekowymi tradycjami kultury muzycznej. Kuryl uważał odwrotnie: nauczmy się grać jazz tak jak gra się jazz w USA, pewnie im nie dorównamy, ale przynajmniej spróbujmy. Jego dziełka z owego czasu były proste i lapidarne, ale tak chwytliwe i jazzowe w treści, że od razu chciało się je grać. A kiedy przyszedł czas Wujko też zaczął po swojemu fantazjować i kombinować. To już z tego okresu pochodzi umieszczone tu „Ten plus eight”, bombowy zawinięty temat, który tym razem starałem się raczej uprościć niż skomplikować.
Dla mnie to wszystko było wspaniałą szkołą, bo po pierwsze: miałem idealną lekcję grania jazzu tak jak chciał Kuryl; po drugie – lekcję fantazji, jaką od początku roztaczał Komeda, wreszcie od Trzaskowskiego nabrałem poszanowania dla wiedzy i nieraz później teoretyzowanie ułatwiało mi życie.
Tak, więc moi pierwsi mistrzowie, ogromnie wiele mam wam do zawdzięczenia, nie mówiąc już o frajdzie wspólnego koncertowania i choćby tym skromnym programem chciałem wam za to podziękować.
Jan Ptaszyn Wróblewski

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE - POLECA

Płyta Jan Ptaszyn Wróblewski "Moi pierwsi mistrzowie Komeda Trzaskowski Kurylewicz" do nabycia w ilościach hurtowych i detalicznych u wydawcy Boogie Produktion.
Szczegóły pod numerem tel.: +48 91 4810201 lub mailowo bogdan.bogiel@tvp.pl
Wystawiamy faktury VAT.