Szanowni Państwo

Z ogromnym żalem informujemy, że w dniu 18 września 2014 roku,
po długiej i ciężkiej chorobie zmarł nasz nieodżałowan i nieoceniony przyjaciel

WACŁAW CZECH.

Niestrudzony animator kultury, propagator i miłośnik muzyki jazzowej,
przyjaciel największych gwiazd polskiego jazzu, ale też promotor wielu młodych artystów jazzowych.

Wieloletni Dyrektor Oddziału Północnego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Bydgoszczy;
organizator Pomorskiej Jesienni Jazzowej i konkursu skrzypków jazzowych - dzięki któremu
wiele późniejszych gwiazd stawiało pierwsze kroki na profesjonalnej scenie muzycznej.

Gawędziarz, który zawsze ze swadą i humorem opowiadał historie
i anegdoty z życia muzyków jazzowych i innych gatunków sceny muzycznej.

O kilku lat pomysłodawca, założyciel i Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego,
w którym realizował wszystkie swoje pasje organizatora i promotora jazzu.

O terminie ostatniego pożegnania naszego przyjaciela powiadomimy.

Z żalem zawiadamia

Rodzina i Zarząd Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego
 

 


Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

ZAPRASZA NA KONCERT
JAZZ POD CHOINKĘ
wystąpią
PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET
Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofony
Wojciech Niedziela - piano
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja

TRAFOSTACJA SZTUKI
Szczecin, ul. Św. Ducha 4
12 GRUDNIA 2014
godz. 20:00
bilety 50 zł
do nabycia na bilety.fm oraz w Trafostacji Sztuki
(rezerwacja tel.: 91 400 00 49)
Światowa premiera najnowszej płyty
Ptaszyn Wróblewski Sextet
Moi pierwsi mistrzowie Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz
 

 


 

Ptaszyn i jego pierwsi mistrzowie
Łatwość zapisania i wydania płyty jest tak duża, że wielu muzyków potrafi w ciągu roku wydać dwie, trzy płyty, które w wielu przypadkach na to nie zasługują. Dotyczy to zarówno młodych jak i doświadczonych artystów. W zasadzie tylko nasi mistrzowie i gwiazdy szanują czas potencjalnych słuchaczy ich płyt, i solidnie przygotowują swoje produkcje muzyczne. Czasami trwa to latami. Jan Ptaszyn Wróblewski jest mistrzem i gwiazdą zapewne też. Blisko 10 lat zajęło mu przygotowanie programu, dzisiaj mówimy projektu, który pod koniec zeszłego roku zaprezentował na dwóch festiwalach: Hanza Jazz w Koszalinie i Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Za namową kilku przyjaciół z Boogie Production i Centrum Kultury 105 w Koszalinie oba koncerty zapisano i tuż po wakacjach ukażą się na płycie CD oraz winylowej, co dla kolekcjonerów powinno być interesującą pozycją. Ponieważ koszaliński koncert okazał się być bardzo interesujący to materiał z niego wypełnia prawie całą płytę. Największe walory tej płyty to sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego złożony z gwiazd polskiego jazzu i oczywiście repertuar płyty na który składają się kompozycje trzech naszych genialnych kompozytorów, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Trzaskowskiego.

Co o swojej nowej płycie mówi sam Mistrz Ptaszyn…
Tym programem chciałem podziękować trzem wspaniałym kolegom, a zarazem mistrzom, którzy pojawili się w moim życiorysie zaraz na początku. Z każdym z nich miałem szczęście współpracować w przeciągu pierwszych trzech lat mojego próbowania grania jazzu i była to wspaniała równowaga, ponieważ każdy z nich miał do jazzu zupełnie inne podejście. Każdy miał odrębną specyfikę a wszyscy dopełniali się wspaniale, tworząc konsensus, o jakim trudno dziś marzyć.

Komeda był muzykiem działającym niezwykle impulsywnie. Dla niego kluczem były instynkt i wyobraźnia. Tym się kierował bez zaglądania w jakiekolwiek reguły, ale to wszystko powstawało pod ogromną kontrolą jego muzycznej wrażliwości. Kiedyś Krzysio przykazał mi na wieki: jeśli zabierasz się do jakiegoś tematu to nie powtarzaj go tak jak to było na płycie, tylko staraj się zainterpretować melodię po swojemu, a najlepiej znajdź jakiś kluczyk, który zmieni jej charakter na twój własny. Mam, więc nadzieję, że wybaczy mi to, co zrobiłem tu z jego „Szarą Kolędą”.
Trzaskowski to przeciwny biegun – znakomity teoretyk o ogromnej muzycznej wiedzy, który wszystko musiał sprawdzić od początku do końca z matematyczną dokładnością, czy na pewno się zgadza, czy każda kolejna sekwencja ma jakiekolwiek uzasadnienie. Pisanie zajmowało mu ogromnie dużo czasu, ale skończone dzieło nie wymagało korekt, zawsze było perfekcyjne. Adam Sławiński powiedział kiedyś, że każda jego kompozycja to rozprawa o współczesnych technikach kompozytorskich – nic dodać, nic ująć, Oczywiście te dziełka nie miały by takiej wartości gdyby Trzaskowski nie dysponował również wrażliwością i fantazją prawdziwego jazzmana.
Obaj, i Komeda i Trzaskowski, lubili operować skomplikowanymi formami. Kiedy dzisiaj się na to popatrzy – o dziwo, te komedowskie formy dają się przestawiać i układać jak klocki Lego, można nawet do nich dopisać coś własnego (co zresztą uczyniłem w „Astigmatic”), natomiast Trzaskowski jest nie do ruszenia. Trzeba raczej zachować tę formę, jaką on sobie swego czasu stworzył, inaczej naruszy się wyważoną konstrukcję, a przy okazji sam się pozbawisz najbardziej przyjemnych zaskoczeń.

Natomiast Kurylewicz to niezapomniany Wujko, którego teoria bardzo mi wówczas odpowiadała. Wujko uważał: najpierw nauczmy się grać bluesy i stardardy tak jak to robią amerykanie, a potem przyjdzie czas na kombinowanie. W owych czasach cały europejski jazz był cofnięty w stosunku do amerykanów, więc próbowano lansować teorię, że skoro nie potrafimy zagrać tak ekspresyjnie i przekonująco jak czarni amerykanie, powinniśmy to nadrabiać naszym intelektem i wiekowymi tradycjami kultury muzycznej. Kuryl uważał odwrotnie: nauczmy się grać jazz tak jak gra się jazz w USA, pewnie im nie dorównamy, ale przynajmniej spróbujmy. Jego dziełka z owego czasu były proste i lapidarne, ale tak chwytliwe i jazzowe w treści, że od razu chciało się je grać. A kiedy przyszedł czas Wujko też zaczął po swojemu fantazjować i kombinować. To już z tego okresu pochodzi umieszczone tu „Ten plus eight”, bombowy zawinięty temat, który tym razem starałem się raczej uprościć niż skomplikować.

Dla mnie to wszystko było wspaniałą szkołą, bo po pierwsze: miałem idealną lekcję grania jazzu tak jak chciał Kuryl; po drugie – lekcję fantazji, jaką od początku roztaczał Komeda, wreszcie od Trzaskowskiego nabrałem poszanowania dla wiedzy i nieraz później teoretyzowanie ułatwiało mi życie.

Tak, więc moi pierwsi mistrzowie, ogromnie wiele mam wam do zawdzięczenia, nie mówiąc już o frajdzie wspólnego koncertowania i choćby tym skromnym programem chciałem wam za to podziękować.

Jan Ptaszyn Wróblewski


Organizatorzy
:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN 

 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
„JAZZ NA ROGATKACH”
zaprasza na koncert
MACIEJ SIKAŁA TRIO

KLUB „DELTA”
filia Miejskiego Ośrodka Kultury, Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
Niedziela 16 LISTOPADA 2014 r. godz. 18:00
BILETY W CENIE 20 ZŁ
do nabycia w kasie Klubu – rezerwacja telefoniczna 91 4647923
 


MACIEJ SIKAŁA TRIO
Maciej Sikała – saksofony
Paweł Tomaszewski - organy
Sebastian Kuchczyński - perkusja 

MACIEJ SIKAŁA – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog.
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Laureat wielu konkursów i wyróżnień miedzy innymi:
- I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986 r.
- nagroda pr. III Polskiego Radia "Mateusz” `95.
- I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon tenorowy w latach 1995- 2005 oraz w 2010.
- I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon sopranowy w roku 2001.
Nagrywał i koncertował z czołowymi muzykami zza granicy, tj. Lester Bowie, Kenny Wheeler, Eddie Henderson,Tim Haggans, Billy Harper, Billy Hart, Joanne Brackeen, David Liebman, Ronnie Burrage, David Kikoski, Wayne Dockery, Reggie Workman i inni. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera.
Współpracował z całą czołówką polskich jazzmanów tj. Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer, Wojciech Niedziela, Artur Dutkiewicz i wielu, wielu innych.
Koncertował min. w Rosji, Rumunii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, Francji, Izraelu, Kanadzie, Austrii, na Litwie i Białorusi, we Włoszech.
Przez 11 lat grał w Maciej Sikała Trio wraz z Piotrem Lemańczykiem - b i Tomaszem Sowińskim - dr. Obecnie współpracuje z Kwartetem Piotra Wojtasika, Leszka Kułakowskiego, Kuby Stankiewicz, z Bogdanem Hołownią w duecie, z Jarkiem
Śmietaną, z kwintetem Tomka Grochoty i Ilony Damięckiej, z Tylerem Horny i Piotrem Lemańczykiem.
Od 2011r. Maciej Sikała gra w nowym Trio z Pawłem Tomaszewskim - organy i Sebastianem Kuchczyńskim - drums.
Maciej Sikała nagrał ok.50 płyt jazzowych w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody " Fryderyk".
Maciej Sikała jest również wykładowcą w klasie saksofonu o kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Od lat udziela się także jako wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa).
Źródło: www.maciejsikala.pl

Paweł Tomaszewski - pianista, kompozytor, aranżer, producent. Ur. 10 czerwca 1983 r. Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W swoim trio jest laureatem: I miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlach w roku 2005, Grand Prix oraz nagroda Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006. Z innymi zespołami: Grand Prix festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w roku 2006, I miejsce na Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Radomiu. Jest również dwukrotnym laureatem I nagrody indywidualnej na konkursie przy festiwalu Jazz nad Odrą w roku 2003 i 2004. Gra w Kwartecie Jarosława Śmietany, Kwartecie Grzegorza Nagórskiego, zespole Quintessence, zespole Miki Urbaniak, zespole Damage Control. W czerwcu 2006 r. był członkiem zespołów Dean Brown Quartet oraz Eric Marienthal International Band podczas europejskiej trasy koncertowej. Płyta Kwartetu Grzegorza Nagórskiego otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej “Fryderyki 2009” w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku.
Źródło: www.paweltomaszewski.com

Sebastian Kuchczyński – perkusista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA 2007. Zdobywca nagrody solowej w kategorii Open oraz nagrody specjalnej za Największy Talent Festiwalu na „I’st Tarnów Jazz Contest 2008″. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in.: Wierba & Schmidt Quintet, Biotone, Bartek Pieszka Quartet, Maciej Sikała Trio, czy Grzegorz Nagórski Quartet.

Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami jest projektem edukacyjnym i promocyjnym muzyki jazzowej Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Cykl koncertów w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnic Szczecina Dąbie i Skolwin (stąd nazwa Jazz na Rogatkach) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową czy muzyką i sztuką w ogóle.
Edukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych muzyków zarówno ze Szczecina jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i innych dzielnic Szczecina daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta.
W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku organizujemy koncerty na przemian w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w Klubie „Delta” filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu

Organizatorzy
:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Klub „Delta” filia Miejskiego Ośrodka Kultury

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN


 


 


III. JAZZ NA ROGATKACH część II
 

5. 28.09.2014 r. - Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
JOANNA GAJDA TRIO

Joanna Gajda, pianistka i kompozytorka. Absolwentka klasy fortepianu Wojciecha Niedzieli na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie nauczycielka fortepianu jazzowego na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka, wraz z zespołem Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa I nagrody na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. Współpracowała m. in. z Judy Bady, Billy Harperem, Urszulą Dudziak, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Sikałą, John Betach. Brała udział w nagraniu dwóch płyt: „ASAF” z zespołem Asaf, oraz „Something For Now” z zespołem New Bone. Kolejnym sukcesem artystki jest jej debiutancki album „Heaven Earth – Earth Heaven”, który nagrała ze swoim zespołem i z kilkoma znanymi muzykami jazzowymi.

6. 26.10.2014 r. - MOK Szczecin Klub „Delta” Szczecin Dąbie
MARCIN JAHR QUARTET


Marcin Jahr (ur. w 1969 r. w Bydgoszczy) polski perkusista jazzowy, syn Ulricha Jahra. Edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w 1983 w Liceum Muzycznym
w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki w zakresie instrumentów perkusyjnych. Był związany z bydgoskimi klubami muzycznymi i różnymi formacjami muzycznymi. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in.
z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran, z zespołem "New Presentation", Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni. Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Pori Jazz Festival `87 (Finlandia), Istanbul Festival `93 (Turcja), ’99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratysława, Słowacja). Stale współpracuje z Janem Ptaszynem Wróblewskim, z wrocławską formacją Funky Groove, kwartetem „Adam Wendt & Friends”, Brandon Furman Trio, z Wojciechem Niedzielą i Jackiem Niedzielą, z Ewą Bem, Piotrem Wojtasikiem, Bisquit, Magdą Piskorczyk i innymi. Był wykładowcą na Warsztatach Muzycznych w Puławach, „Leichlinger Jazz Workshop”, „Forum Ost-West” w Niemczech, Warsztaty Muzyczne w Pułtusku, Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne w Inowrocławiu. W latach 2004–2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim.
 

Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim.
7. 16.11.2014 r. - MOK Szczecin Klub „Delta” Szczecin Dąbie
MACIEJ SIKAŁA HAMMOND TRIO


Maciej Sikała (ur. w 1961 r. w Gdańsku) polski saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. Naukę muzyki rozpoczął w 1973 roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończył w klasie klarnetu w 1979 roku. Potem przez cztery lata uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończył w 1983 roku w klasie klarnetu. W 1987 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując tytuł magisterski. Nagrywał i koncertował z Lesterem Bowiem, Reggiem Workmanem, Dolphem Castelano, Milesem Griffithem, Davidem Liebmanem, Clarencem Seay, Ronniem Burragem, Billym Hartem, Joanne Brackeen, Kennym Wheelerem, Wojciechem Niedzielą, Arturem Dutkiewiczem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem i Leszkiem Możdżerem. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera. Koncertował w Niemczech, na Litwie, w Rosji, Mołdawii, Francji, Rumunii, Bułgarii i Macedonii. Zespoły, w których występował to: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band, Sopot – Hamburg Jazz Quintet, Kwartet Artura Dutkiewicza, Kwartet Wojciecha Niedzieli, Custom Trio Krzysztofa Kapela, Tomek Grochot Quintet, Robert Chyła Quartet, Lesław Możdżer Septet, Maciek Grzywacz Quartet, Ilona Damięcka Quintet, Eljazz Big Band. Od sierpnia 2011 Maciej Sikała gra z własnym nowym Trio z Pawłem Tomaszewskim - organy Hammonda i Sebastianem Kuchczyńskim - perkusja.
Nagrał ok. 50 płyt jazzowych w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyk”. Maciej Sikała jest również wykładowcą w klasie saksofonu o kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Od lat udziela się także jako wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa).
 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Klub „Delta” filia Miejskiego Ośrodka Kultury Szczecin Dąbie
www.delta.ehost.pl

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN

 


 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
„JAZZ NA ROGATKACH”
zaprasza na koncert
JOANNA GAJDA TRIO

Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela 28 WRZEŚNIA 2014 r. godz. 17:00

WSTĘP WOLNY

 


JOANNA GAJDA TRIO
Joanna Gajda - instrumenty klawiszowe, leader
Bartosz Świątek - bas
Marcin Jahr - perkusja

 

 

JOANNA GAJDA, urodzona w Szczecinie pianistka i kompozytorka młodego pokolenia. Absolwentka klasy fortepianu Wojciecha Niedzieli na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca fortepianu jazzowego na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka, wraz z zespołem Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa I nagrody na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. Współpracowała m. in. z Judy Bady, Billy Harperem, Urszulą Dudziak, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Sikałą, John Betach, Marcinem Jahrem.
Brała udział w nagraniu dwóch płyt: „ASAF” z zespołem Asaf, oraz „Something For Now” z zespołem New Bone.
Kolejnym sukcesem artystki jest jej debiutancki album „Heaven Earth – Earth Heaven”, który nagrała w 2009 r. ze swoim zespołem Joanna Gajda Quartet w składzie Joanna Gajda – fortepian, Borys Janczarski - saksofon tenorowy, Andrzej Święć – kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja oraz gościnnie: Kazimierz Jonkisz - perkusja, Marian Pawlik – bas i Natalia Przybysz – śpiew.
W koncercie w ramach cyklu Jazz Na Rogatkach wystąpi z wytrawnymi muzykami działającymi, na co dzień również w Szczecinie. Na kontrabasie zagra Bartosz Świątek, na perkusji Marcin Jahr.

BARTOSZ ŚWIĄTEK Absolwent klasy kontrabasu Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Pobierał lekcję u znanych światowych sław jazzu jak: Wayne Cockery, Clarense Seay, Ron Carter, Cecil McBee, Gerald Cannon. Obecnie nauczyciel na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Na co dzień współpracuję z wybitnymi sławami sceny światowego jazzu, m.in. z: Newman Taylor Baker, John Betsch, Francesca Tanksley, Judy Bady, Reggie Moore, Stevie McCrave oraz z wieloma muzykami jazowymi w Polsce.

MARCIN JAHR edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie instrumentów perkusyjnych w 1992 roku.
Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w 1987 roku. Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995) , Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni.
Grał z całą czołówką polskich muzyków jazzowych i z wieloma muzykami z europejskiego i światowego formatu. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni.
Brał udział w bardzo wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody zespołowe i indywidualne.
Stale współpracuje w różnych projektach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Funky Groove, „Adam Wendt & Friends”, „Adam Wendt Power Set”, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, Gudrumba Duet (z perkusistą Jackiem Pelcem), z Iloną Damięcką.
Był wykładowcą bardzo wielu warsztatów jazzowych Muzycznych kraju i za granicą. W latach 2004 - 2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie uczy gry na perkusji oraz rytmu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.
Źródło: www.marcinjahr.com

Więcej na:
www.klubskolwin.pl

Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami jest projektem promocyjnym muzyki jazzowej
i pokrewnej jazzowi Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w. Cykl koncertów
w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnic Szczecina (Dąbie i Skolwin) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową czy muzyką i sztuką w ogóle.
Proedukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych muzyków zarówno ze Szczecina jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i innych dzielnic Szczecina daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta.
W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku organizujemy koncerty na przemian
w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w Klubie „Delta” filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN 


AMFITEATR JAZZ CAFÉ 2014
LADIES JAZZ SUMMER
WSTĘP WOLNY.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie
20 lipca – 17 sierpnia 2014

ZAWSZE W NIEDZIELĘ – GODZ. 17:00
WSTĘP WOLNY

20.07.2014
AGNIESZKA TWARDOWSKA / AFTER BLUES

27.07.2014
BEATA PRZYBYTEK

03.08.2014
IZA ZAJĄC

10.08.2014
KAREN EDWARDS (USA) + ADAM CZERWIŃSKI TRIO

17.08.2014
JOLA SZCZEPANIAK

AMFITEATR JAZZ CAFÉ – LADIES JAZZ SUMMER
 Amfiteatr Scena Jazz Café to realizowany już od trzech lat przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe projekt popularyzacji muzyki jazzowej i pokrewnej wśród mieszkańców Szczecina i turystów spacerujących alejkami największego szczecińskiego Parku Kasprowicza. W niedzielne, wakacyjne popołudnia pod zadaszeniem Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec powstaje kameralna scena gdzie można posłuchać dobrej muzyki jazzowej i pokrewnej. Ma to przypominać atmosferę dawnych koncertów promenadowych, kiedy to w ramach niedzielnego wypoczynku oprócz przyjemności spaceru wśród pięknej parkowej zieleni można było również posłuchać przyjemnej, relaksującej muzyki. Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że ta forma wypoczynku ma wielu zwolenników, a prezentowane koncerty mają już bardzo wielu stałych, wiernych słuchaczy.
W roku 2014 proponujemy zaprezentować twórczość pięciu uznanych wokalistek jazzowych i blusowych. Będą to wokalistki z polskiej i światowej czołówki rankingów czasopism jazzowych, w tym część z nich bezpośrednio związana lub pochodząca ze Szczecina. Ze względu na typowo żeński charakter pięciu tegorocznych koncertów nazwaliśmy go Lady Summer Jazz.
Wszystkie koncerty odbędą się na scenie Teatru Letniego im. H. Majdaniec w Szczecinie
 

1. 20.07.2014
AGNIESZKA TWARDOWSKA / AFTER BLUES – „After Blues"


to duet, brzmiący co najmniej jak trio i występujący na scenie już od ponad trzech dekad. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instr. perkusyjne, vocal). Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce. Występował m.in. w Czechosłowacji, Danii, Szwecji, Rosji, Holandii i Niemczech. W roku 1986 muzycy zarejestrowali materiał na pierwszą płytę a jej producentem został Tadeusz Nalepa, ponadto Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl byli też autorami trzech utworów nagranych na płycie. W roku 1991 doszło do kolejnego spotkania z Nalepą, które tym razem dało początek trwającej ponad rok współpracy. After Blues stał się zespołem akompaniującym Nalepie. Oficjalną dokumentacją tego okresu była kaseta Tadeusz Nalepa promotion After Blues. Po kilku latach grania w duecie lub z udziałem gości nastąpił nowy rozdział w historii grupy. W roku 1994 rozpoczęła się stała współpraca z Mirą Kubasińską, byłą wokalistką zespołów Blackout i Breakout. Kubasińska opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu i wspólnie wystąpili w studiu koncertowym PR Szczecin. Później zaczęli grać także nowe kompozycje. Wspólne nagranie Kubasińskiej i After Blues pt. Zobacz jak pięknie znalazło się w październiku 2006 na 5. miejscu na Liście Przebojów „Trójki”. Z inicjatywy zespołu After Blues powstał w 1992 festiwal "Bluesada". Od 2011 roku zespół „After Blues” współpracuje z młodą, utalentowaną wokalistką Agnieszką Twardowską. Rezultatem współpracy jest wiele koncertów i płyta LIVE, zarejestrowana w 2011 r. w szczecińskim „Słowianinie". W 2013 roku zespół wraz Agnieszką Twardowską wydał kolejną bardzo dobrze przyjętą płytę „Proszę bardzo”.
 

2. 27.07.2014 r.
BEATA PRZYBYTEK


(Beata Przybytek - wokalistka, pianistka, kompozytorka. Uznawana za jeden
z najciekawszych polskich głosów. Nagrodzona prestiżową nagrodą muzyczną Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego "Mateusz Trójki 2013”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie Kultury i Sztuki. Absolwentka i obecnie pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej
w Katowicach. Laureatka I miejsca w konkursie 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jej kariera wokalna zaowocowała do tej pory albumami: You Don’t Know What Love Is (2003), The Island (2004), Wonderland (2006, dystrybuowany w Polsce
i w Japonii) oraz I’m Gonna Rock You (2012).
6 grudnia 2013 ukazał się najnowszy album Czemuż się dzisiaj weselić nie mamy. Patronaty nad wydawnictwem objęły m.in. TVP Kultura, TVP Polonia oraz Trójka.
Artystka ma na koncie współpracę z takimi tuzami polskiej sceny jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Wojciech Karolak czy Jazz Band Ball Orchestra.
Brała udział w projekcie Fundacji Kalinowe Serce – „Śpiewając Jazz” u boku Marianny Wróblewskiej i Macieja Zakościelnego.
Beata Przybytek była gwiazdą licznych polskich jak i zagranicznych festiwali jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Pomorska Jesień Jazzowa, Easy Jazz Festival, Jazz Sessions w Gliwicach, Jazz Forum Jazz Festival, Jazz w Lesie w Sulenczynie, Baszta Jazz Festiwal, Podlasie Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Jazz na Kanapie
w Oleśnicy, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Legnica Jazz Days, Jazz En Nord Jazz Festival - Francja, Sibiu Jazz Festival , Ploiesti Hot Jazz Summit – Rumunia, International Jazz Piestany – Słowacja etc. Oklaskiwała ją publiczność w Polsce, Austrii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Francji, Rumunii, Słowacji.

Kilka recenzji:
„Rewelacja. Moim skromnym zdaniem od czasów Urszuli Dudziak nie było w Polsce tak wyraziście i ekspresyjnie śpiewającej wokalistki jazzowej. Ponadto styl oraz barwa głosu, jaką prezentuje Beata, tak charakterystyczna dla wokalistek czarnych powoduje, iż wyróżnia się ona (oczywiście pozytywnie) spośród polskich wykonawczyń muzyki jazzowej”

Andrzej Chojnacki, „Od Przybytek głowa nie boli...”, „Jazz Forum”


„Ktoś stwierdził, że od Przybytek głowa nie boli. To mało powiedziane – w głosie Beaty Przybytek naprawdę można się zakochać.(...) Ciepły, czasem lekko zachrypnięty, raz naturalnie czysty, biały, innym razem sprawiający wrażenie stylowo-czarnego. Nigdy jednak zmanierowany! Taki, pokrótce, jest jej głos. Ale i to, zdaje się, mało powiedziane... Bo o Beacie Przybytek nie należy czytać, ją trzeba po prostu usłyszeć. Niezwykły głos musi nas dotknąć i przeszyć. (...) Beata Przybytek to artystka w pełni dojrzała i spełniona.”

Tomasz Jakub Handzlik, „Gazeta Wyborcza”

„Głos to doprawdy niezwykły. Niski i mocny, ekspresyjny, o nieco chropawej, czarnej” barwie. Szerokim zakresem naturalnych dyspozycji wokalnych Beata Przybytek operuje w sposób różnorodny i przemyślany. Efektem jest jazzowy śpiew najwyższej próby.”

Adam Poprawa, „Tygodnik Powszechny”

Nagrodzony „Mateuszem Trójki 2013” album "I’m Gonna Rock You" różni się od poprzednich płyt Beaty Przybytek tym, że artystka po raz pierwszy daje się poznać nie tylko jako wokalistka, ale również jako kompozytorka.
Ten niezwykle zróżnicowany zbiór 16 piosenek to ekscytująca podróż poprzez muzyczne stylistyki – odnajdziemy tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R'n'B, funky, muzyki latynoskiej aż po Disco, przyprawione szczyptą pastiszu. Płyta adresowana zarówno do wyrobionej muzycznie części słuchaczy jak i tej, dla której muzyka jest jedynie dopełnieniem egzystencji.
Wyśmienici muzycy, zabawa konwencją plus akustyczne brzmienie vintage.

„Poziom artystyczny kompozycji jest zachwycający, a te 16 piosenek to klejnoty, różnorodne w swojej formie, pełne wyrazu. (…) Album ten jest przykładem wysokiej klasy, wartościowej muzyki, która może być jednocześnie przystępna.(…) Kapelusze z głów.”
Adam Baruch, „JAZZ FORUM”

Artystce na scenie towarzyszy zespół w składzie:

Bogusław Kaczmar - fortepian / instr. klawiszowe
Bartosz Świątek - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja


Więcej na:
www.beataprzybytek.pl
www.soundcloud.com/beata-przybytek
 

3. 03.08.2014
IZA ZAJĄC


jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek jazzowych. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na fortepianie marząc o karierze pianistki. W szkole średniej zainteresowała się jednak wokalistyką jazzową i rozpoczęła studia w Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jak sama przyznaje, swój styl jazzowy kształtowała pod wpływem Elli Fitzgerald, Sary Vaughan, Betty Carter i Dee Dee Bridgewater. Już podczas studiów zdobywała wyróżnienia na festiwalach jazzowych (w 1984 roku) Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Warszawie oraz Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Występuje na koncertach i festiwalach: Jazz Festival Bratysława, Jazz Jamboree, Sopot Jazz Festiwal oraz wspomniany powyżej Old Jazz Meeting, jak również w klubach jazzowych. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. W 1999 roku z okazji jubileuszu stulecia urodzin Duke'a Ellingtona nagrała wspólnie z zespołem instrumentalistów autorską płytę zatytułowaną Iza Sings Duke, do której aranżację wykonał pianista jazzowy Jarosław Małys. W 2001 roku płyta Piosenki dla Armstronga była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, zaś sama artystka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Występuje również na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie gra główną rolę Grizabelli w musicalu Koty. W swoim repertuarze ma również obszerny program z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w opracowaniu jazzowym. Dyskografia artystki obejmuje kilkanaście płyt autorskich oraz wiele nagrań umieszczonych na płytach innych wykonawców.
 

4. 10.08.2014
KAREN EDWARDS (USA)


urodzona w w Greenville w Południowej Karolinie USA. Jej pierwszym nauczycielem był ojciec, dyrektor muzyczny lokalnego kościoła Baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel była jej główną inspiracją. Wybitna wokalistka i pianistka. Karen Edwards została absolwentką Uniwersytetu Północnego w Teksasie w klasie fortepianu. Jest niezwykłą pianistką i wokalistą, wielokrotnie nominowaną do nagrody Grammy za jej dokonania. Pracowała z wieloma znanymi na całym świecie artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson i Tonny Bennett, Pharoah Anders. Ostatnio miała okazję współpracować ze słynnym Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych. Od kilku lat, jako główna gwiazda miała cotygodniowy show w Atlancie. Występowała na całym świecie i wielokrotnie w Europie, gdzie po sukcesach w Niemczech dostała propozycję nauczania śpiewu jazzowego i improwizacji w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium. Ma status gwiazdy, znana głównie w USA, gdzie obok koncertów wystąpiła w kilku filmach muzycznych. Jest również wspaniałą aktorką. Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek młodego pokolenia. Jej koncerty to nie tylko fantastyczne muzyczne przygody, ale także znakomity pokaz. Przez kila lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną. Z tym składem miała wiele koncertów w całej Europie.
 

5. 17.08.2014
JOLA SZCZEPANIAK


wokalistka jazzowa, pedagog oraz dyrygent, jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. W latach 1996-1997 była stypendystką Fundacji im. St. Batorego oraz renomowanej uczelni amerykańskiej Berklee College of Music w Bostonie. W Stanach Zjednoczonych studiowała przede wszystkim wokalistykę jazzową i improwizację u takich mistrzów jak Bob Stoloff (autor Vocal Improvisation, w latach 80-tych współtworzył z Bobbie'm Mc Ferrin'em Vocal Summit), a także aranżację instrumentalną u Richarda Evans'a (sławę przyniosły mu aranżacje utworów m.in. dla Natalie Cole).Ponadto w tym czasie współpracowała z Denis'em Montgomery III, wykładowcą Berklee, wokalistą gospel i aranżerem. Jest laureatką Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1992), Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Elblągu (1994), Festiwalu Piosenki Francuskiej w Poznaniu (1994), Festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu (1995). Wielokrotnie koncertowała w ramach festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa w Szczecinie, Song of Songs w Toruniu i Bosman Jazz Festiwal. Wystąpiła również w Debiutach Festiwalu Piosenki Opole w 2005 r. W roku 2004 wraz z zespołem wokalnym Basanda, którego była leaderem, zdobyła Główną Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel w Osieku. Wielokrotnie występowała w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Danii, Włoszech oraz Irlandii. Koncertowała z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce, takimi jak: Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Kazimierz Jonkisz, Marcin Pospieszalski, Mieczysław Szcześniak, Marek Kazana, Marcin Jahr, Piotr Wrombel, Zbyszek Wrombel czy Michał Kulenty. Zrealizowała wiele projektów muzycznych i wzięła udział w licznych nagraniach fonograficznych. Obecnie pracuje jako nauczyciel śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w PSM II st. w Szczecinie, a także jako asystent w szczecińskiej Akademii Sztuki. Jesienią 2010 r. ukazał się doskonale przyjęty debiutancki solowy album wokalistki - „Babagada”.

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN


PATRONAT MEDIALNY
                         


 


VI JAZZ PIKNIK NAD ZALEWEM
STEPNICA 2014
9 SIERPNIA 2014, godz. 16:00-22:00
WSTĘP WOLNY

KAREN EDWARDS (USA)
z towarzyszeniem
Adam Czerwiński Trio
***
F.O.U.R.S. COLLECTIVE
***
WARSZAWA-KYIV EXPRESS
***
AFTER BLUES
i Agnieszka Twardowska
***
CAFE RICO
***
gość specjalny
P U D E L S I
*****
Prowadzenie koncertu
MIECZYSŁAW PODSIADŁO

Dyrekcja Festiwalu: Dyrektor Artystyczny:
LIDIA WYZIŃSKA BOGDAN BOGIEL WACŁAW CZECH

Ponadto w programie:
ZLOT STARYCH I NIETYPOWYCH POJAZDÓW MECHANICZNYCH
JAM SESSION w TAVERNIE PANORAMA – pocz. godz. 22:00
  

KAREN EDWARDS
Urodzona w Greenville, Karolina Południowa USA. Jej pierwszym nauczycielem był ojciec, dyrektor muzycznym lokalnego kościoła Baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel była główną inspiracją wybitnej wokalistki i pianistki. Karen Edwards jest absolwentką Uniwersytetu Północnego Teksasu w klasie fortepianu. Jest niezwykłą pianistką i wokalistką, wielokrotnie nominowana do nagrody Grammy w kategorii „Jazz”. Pracowała z wieloma znanymi na całym świecie artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson i Tonny Bennett, Pharoah Anders. Ostatnio miała okazję współpracować ze słynnym Prince`m. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych. Od kilku lat, jako główna gwiazda prowadzi cotygodniowy show w Atlancie. Występowała na całym świecie i wielokrotnie w Europie, gdzie po sukcesach w Niemczech dostała propozycję nauczania śpiewu jazzowego i improwizacji w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium. Ma status gwiazdy, znana głównie w USA, gdzie obok koncertów wystąpiła w kilku filmach muzycznych. Jest również wspaniałą aktorką.
Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek młodego pokolenia. Jej koncerty to nie tylko fantastyczne muzyczne przygody, ale także znakomity pokaz. Przez kilka lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną. Z tym składem miała wiele koncertów w całej Europie. Płyta „Karen Edwards & Jarek Śmietana” pod tytułem „Everything Ice” została opublikowany przez firmę JSR.
więcej: http://www.karenedwardsjazz.com/

 


ADAM CZERWIŃSKI TRIO
Adam Czerwiński - polski perkusista jazzowy. W 1981 roku, jako szesnastolatek, rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie perkusji, którą ukończył w 1986 roku. Przez pierwsze trzy lata interesował się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczął swoją edukację jazzową, trafiając do "Big Bandu Gdańsk" prowadzonego przez Jerzego Partykę. Uczestniczył w "JAZZ JUNIORS” oraz w warsztatach jazzowych w Gdańsku i Chodzieży.
Rok później, już jako perkusista, współpracował z gdańską grupą "ZU-ZU" i zespołem "NEW COAST". W 1986 zaczął swoją profesjonalną działalność w zespole Janusza Muniaka. Następny etap to współpraca z zespołami „D-BOX”, „JOUNG POWER”, „NEW PRESENTATION”, oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. Od 1993 rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną. Muzycy zagrali wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt, między innymi „Phone Consultations”, „Outumn Suite” czy „Polish Standards”. Współpracował również z Lee Konitzem, Eddie Hendersonem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Paul Bourellim, Bennie Wallacem czy Jamesem Newtonem. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt czy Albania. Adam Czerwiński jest również bardzo aktywny na polu edukacji jazzowej. Wielokrotnie brał udział jako wykładowca w warsztatach jazzowych. Od dziesięciu lat prowadzi własny workshop w Gdańsku. Są to polsko-niemieckie warsztaty pod egidą fundacji „Pojednanie”. Warsztaty te mogą się poszczycić trzema płytami nagranymi przez uczestników. Adam Czerwiński jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu "JAZZ W LESIE", którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal istnieje już kilkanaście lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden z wiodących Festiwali w Polsce.
Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Adam uczestniczy w kilku projektach kierowanych przez tego wirtuoza. Są to „Nigel Kennedy and Friends”, „Bach meets Miles Davies”, „Autumn Suite” i „The Jimi Hendrix Experience”. Artyści koncertowali w takich miejscach jak: Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie. Adam jest również kompozytorem, aranżerem, oraz liderem własnych zespołów. Podczas VI Jazz Pikniku Nad Zalewem wystąpi z własnym trio towarzysząc Karen Edwards.
Więcej: www.adamczerwinski.com

 


F.O.U.R.S. COLLECTIVE
Ich muzyka to niebanalna mozaika brzmień, która otwiera przed słuchaczem przestrzeń pełną światła i emocji w najczystszej postaci, to trwały eksperyment; doświadczenie łączenia ze sobą brzmień i gatunków, które sprawiają, że ta muzyka znajduje miejsce w duszy każdego odbiorcy.
Repertuar grany w kwartecie obecnie poszerzony został o nowe kompozycje powstałe przy współpracy z Piotrem Schmidtem. Z tym materiałem zespół koncertuje pod hasłem F.O.U.R.S. Collective. Drum ‘n’ base i muzyka klasyczna, jazz i etno, funk i brzmienia elektroniczne to tylko początek długiej listy gatunków, które wrzucone do jednego tygla dają efekt w postaci płyty „Treezz”, która ukazała się 8 marca 2014 roku. F.O.U.R.S Collective – zwycięzcy konkursu Instytutu Muzyki i Tańca na Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku! W wydaniu płyty pomógł także portal wspieramkulture.pl, poprzez który społeczność internetowa aktywnie wspierała zbiórkę funduszy na ten cel. W ten sposób udało się pozyskać prawie 1/3 budżetu płyty.

W skład zespołu wchodzą:
• Michał Salamon – piano
• Piotr Schmidt – trąbka
• Stanisław Plewniak – saksofony
• Jakub Dworak – kontrabas
• Szymon Madej – perkusja
Więcej: www.facebook.com/foursmusic

 


WARSZAWA-KYIV EXPRESS
WKE to nowe zjawisko na europejskiej scenie etno - jazzowej. Łączy jazz z emocjami drzemiącymi w muzyce regionów Polski i Ukrainy. Zespół z jednej strony proponuje ucieczkę od stereotypowego podejścia do muzyki ludowej, a przy tym jest swoistą jazzową ucztą dla poszukiwaczy oryginalności i świeżości. W muzyce zespołu słychać kujawiaka, poloneza, przyśpiewki góralskie, kołomyjkę, biały stepowy śpiew, ale również kaukaską lezginkę, zwaną również czeczenką. Pełne ekspresji zestawienia rytmów, harmonii, skal, a także motywów ludowych, a przy tym przemyślana i precyzyjna jazzowa aranżacja sprawiają, że ich muzyka brzmi świeżo i zaskakująco. Z pewnością zmieni ona podejście koneserów jazzu do muzyki ludowej, a wielbicieli tradycyjnej muzyki etno – do jazzu.
Wystąpią:
• Piotr Karol Sawicki – lider zespołu, pianista, kompozytor – brał udział w happeningu odkopania obrazu Tadeusza Kantora „MULTIPART CIĄG DALSZY", czyli prawykonaniu „Hejnału z Wieży Mariackiej" na klawisze i buty. Uczestniczył również w happeningu akcja "Miasto: emocje" w ramach AntyFestiwalu Sztuki Performatywnej "Varvie".
Występował jako pianista w kabarecie STS 96, a w big-bandzie Jazz-Radia w klubie Akwarium grał na kontrabasie. Rekonstruował partytury Krzysztofa Komedy na podstawie rękopisów i nagrań. Ulubione polskie kolędy we własnych aranżacjach nagrał na płycie ”Smooth Jazz Christmas.pl".
Dominik Gawroński - trąbka - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Jazzu w klasie dr hab. Piotra Wojtasika. Brał udział w kursach mistrzowskich u: Davida Liebmana, Dariusza Oleszkiewicza, Jack'a DeJohnette, Jacka Meira-Niedzieli, Ernie Watts'a.
Mariusz Kozłowski – saksofony – grał m.in. z: Braćmi Golcami, Ewą Bem, Lorą Szafran,
Wojciech Pulcyn - kontrabas – współpracował m. in. z: Kapelą ze wsi Warszawa, Sławomirem Kulpowiczem, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem, Grażyną Auguścik, Bogdanem Hołownią.
Adam Lewandowski – instrumenty perkusyjne – grał m.in.: ze Zbigniewem Namysłowskim, Krystyną Prońko, Lorą Szafran.
Więcej: www.wkexpress.eu

 

AFTER BLUES i Agnieszka Twardowska
After Blues" to duet brzmiący, co najmniej jak trio i występujący na scenie już od ponad trzech dekad. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instrumentu perkusyjne, vocal). Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce. Występował m.in. w Czechosłowacji, Danii, Szwecji, Rosji, Holandii i Niemczech. W roku 1986 muzycy zarejestrowali materiał na pierwszą płytę, a jej producentem został Tadeusz Nalepa, ponadto Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl byli też autorami trzech utworów nagranych na płycie. W roku 1991 doszło do kolejnego spotkania z Nalepą, które tym razem dało początek trwającej ponad rok współpracy. After Blues stał się zespołem akompaniującym Nalepie. Oficjalną dokumentacją tego okresu była kaseta Tadeusz Nalepa promotion After Blues. Po kilku latach grania w duecie lub z udziałem gości nastąpił nowy rozdział w historii grupy. W roku 1994 rozpoczęła się stała współpraca z Mirą Kubasińską, byłą wokalistką zespołów Blackout i Breakout. Kubasińska opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu i wspólnie wystąpili w studiu koncertowym PR Szczecin. Później zaczęli grać także nowe kompozycje.

Od 2011 roku zespół „After Blues” współpracuje z młodą, utalentowaną wokalistką Agnieszką Twardowską. Rezultatem współpracy jest wiele koncertów i płyta LIVE, zarejestrowana w 2011 r. w szczecińskim Klubie „Słowianin". W 2013 roku zespół wraz Agnieszką Twardowską wydał kolejną bardzo dobrze przyjętą płytę „Proszę bardzo”.
Więcej: www.afterblues.com

 CAFE RICO
Cafe Rico to nowy projekt szczecińskiego artysty Ryszarda Słowickiego, który tworzy pełną energii improwizowaną muzykę inspirowaną orientalnymi brzmieniami. Ryszard Słowicki, przy akompaniamencie gitary, bębnów i instrumentów perkusyjnych prezentuje inspirujące wokalizy oparte na sylabach bliskowschodnich. Cafe Rico tworzą Ryszard Słowicki - gitara akustyczna, wokal, instr. Perkusyjne oraz Przemysław Igiel – conga, djembe, grający dźwięki z pogranicza World Music. Improwizują na bazie własnych tematów zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej. Debiutowali w II Programie Polskiego Radia w 2012 roku.
Ryszard Słowicki - kompozytor, instrumentalista, wokalista, poeta, dramaturg. Zajmuje się również grafiką. Dla Telewizji Polskiej jako autor, reżyser i jednoosobowa redakcja w latach 1992-95 zrealizował ponad 200 programów muzycznych i felietonów kulturalnych. Debiutował jako poeta i śpiewający autor w Polskim Radiu Szczecin w 1988 roku na zaproszenie reżysera Waldemara Modestowicza. Nakładem Polskiego Radia Szczecin ukazały się:
- 2003 r. tomik poetycki pt. „Krok za cieniem”
- 2009 r. płyta CD „Caffe Rico” z udziałem aktorki Marii Seweryn
- 2010 r. płyta CD „Wiersze” audiobook z udziałem aktorów szczecińskich teatrów
- 2012 r. płyta CD „Piano solo” z autorskimi kompozycjami i improwizacjami
- 2010 r. Książka pt. "Ja, Henryk Bilke" wydawnictwo ATTIC
Przemysław Igiel - kompozytor i instrumentalista. W dorobku artystycznym posiada 3 płyty
z elektroniczną muzyką instrumentalną o zróżnicowanej stylistyce, wydane nakładem wydawnictwa Victor 11. Tworzy intuicyjną muzykę ilustracyjną i eksperymentalną. Jest autorem książki „Wewnętrzny Ogród - droga do Wyższego Ja" wydanej jako audiobook.
Prowadzi autorskie warsztaty rozwoju osobistego, zajmuje się też nagraniami i realizacją dźwięku.
Duet do tej pory wydał dwie płyty CD „Cafe Rico” i „Paga Nala”
Więcej: www.facebook.com/pages/CAFE-RICO/356196591159872

 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy


Gmina Stepnica


PATRONAT MEDIALNY
  

                        


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
„JAZZ NA ROGATKACH”
zaprasza na koncert
MARCIN JAHR QUARTET

KLUB „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury, Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
Niedziela 26 PAŹDZIERNIKA 2014 r. godz. 18:00
BILETY W CENIE 10 ZŁ
do nabycia w kasie Klubu – rezerwacja telefoniczna 91 4647923
 


MARCIN JAHR QUARTET
Tomasz Licak - saksofony
Mikołaj Gruszecki - fortepian
Martin Buhl Staunstrup - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja, leader 

MARCIN JAHR, edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie instrumentów perkusyjnych w 1992 roku.
Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w 1987 roku. Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995) , Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni.
Grał z całą czołówką polskich muzyków jazzowych i z wieloma muzykami z europejskiego i światowego formatu. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni.

Brał udział w bardzo wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody zespołowe i indywidualne.

Stale współpracuje w różnych projektach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Funky Groove, „Adam Wendt & Friends”, „Adam Wendt Power Set”, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, Gudrumba Duet (z perkusistą Jackiem Pelcem), z Iloną Damięcką.

Był wykładowcą bardzo wielu warsztatów jazzowych Muzycznych kraju i za granicą. W latach 2004 - 2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie uczy gry na perkusji oraz rytmu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.
Źródło: www.marcinjahr.com

TOMASZ LICAK, kompozytor i saksofonista jazzowy, urodzony w 1986 roku w Szczecinie. Absolwent wydziału muzyki rozrywkowej Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania) na wydziale kompozycji (2012). Regularnie współpracuje z wieloma duńskimi, polskimi oraz niemieckimi muzykami (m. in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson, Marek Kądziela). Oprócz własnego trio, w skład, którego wchodzą perkusista Rasmus Schmidt i kontrabasista Richard Andrsson, tworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet.

Jest laureatem nagród Grand Prix na 49. festiwalu Jazz nad Odrą w 2013 roku uzyskanego wraz z zespołem Tomek Licak/Radek Wośko Quartet feat. Carl Winther oraz Grand Prix konkursu „Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010“ (uzyskanego z zespołem Outbreak Quartet) oraz nagrody indywidualnej „Krokus Jazz Festival“ w roku 2009 w Jeleniej Górze.

Regularnie koncertuje z różnymi formacjami, zarówno autorskimi jak takimi jak chociażby: Horn Amok, Krebstet, czy Licht An!. Ma na swoim koncie płyty: „Entrails United“ (Licak/Wośko Quartet), „K.R.A.N“ (Kran), „Last Call“ (The Outbreak Quartet), „Quintet feat. Anders Mogensen“.

Jego najnowszy projekt to polsko-duński sekstet Trouble Hunting, który wykonuje muzykę autorską w równym stopniu łączącą improwizację oraz kompozycję. W kwietniu 2012 ukazała się debiutancka płyta zespołu (wyd. Multikulti). Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce większości rankingów najlepszych wydawnictw 2012 roku z udziałem polskich muzyków.

Jest jednym z inicjatorów Szczecin Art Enseble – grupy zajmującej się twórczością eksperymentalną. W dorobku kompozytorskim posiada m.in. utwory na mniejsze składy – od trio do sekstetu oraz na big band, jest też autorem muzyki do baśni filmowej Sobotnia Góra, bydgoskiej reżyserki Marty Filipiak. Prowadzi też działalność edukacyjną.
Źródło: www.tomaszlicak.com

MIKOŁAJ GRUSZECKI pianista, kompozytor. Studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie student Jazz Instytut Berlin gdzie ma okazję szlifować swoje umiejętności pod kierunkiem takich muzyków jak Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen czy John Hollenbeck. Finalista festiwali Jazz nad Odrą i RCK Pro Jazz Festiwal.

Koncertował m.in. z Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Essien Okon Essiet (Jazzmessengers). Czynnie koncertuje Europie całej Europie (Polska, Niemcy, Czechy, Turcja, Włochy, Austria, Grecja i inne) oraz współpracuje z berlińskim środowiskiem jazzowym. Doskonalił swoje umiejętności na wielu kursach mistrzowskich pod okiem m.in. Gonzalo Rubalcaby, Kirk Lightseya, Richiego Beiracha, Dave'a Liebmana.

Jako lider swojego trio wziął udział w Festiwalu ChilEuropa w Santiago de Chile.

MARTIN BUHL STAUNSTRUP duński basista i kompozytor, obecnie mieszkający
w Berlinie. Uważany za jeden z największych talentów kontrabasu w Danii. Już w wieku 20 lat współpracował z całą plejadą największych gwiazd duńskiego jazzu, jak Niclas Campagnol, Thomas Franck, Jesper Løvdahl, Christina von Bülow i wielu innych.
Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie studiuje w tamtejszym Jazz Institut Berlin.

Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami jest projektem edukacyjnym i promocyjnym muzyki jazzowej Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Cykl koncertów
w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnic Szczecina Dąbie i Skolwin (stąd nazwa Jazz na Rogatkach) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową czy muzyką i sztuką w ogóle.
Edukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych muzyków zarówno ze Szczecina jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i innych dzielnic Szczecina daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta.
W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku organizujemy koncerty na przemian w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w Klubie „Delta” filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu

Organizatorzy
:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN

 


X Hanza Jazz Festiwal
KOSZALIN 22 – 25.10. 2014r.
 


Dzień 1 (22.10. 2014r.)

godz. 20:00 Filharmonia Koszalińska -Uroczyste otwarcie Festiwalu, Marcin Wasilewski Trio w/ Joakim Milder - wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie Kina Kryterium.

Marcin Wasilewski Trio
to swoisty fenomen polskiej sceny jazzowej. Trio jest jedną
z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia oraz jedną z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych poza Polską, z wielkim powodzeniem podbijających nie tylko rynek europejski, ale mającą już stałe miejsce na rynku światowym. W roku 2014 zespół obchodzi
20- lecie pracy artystycznej w niezmienionym składzie.
Współpraca z najznamienitszymi gwiazdami światowego jazzu, nagranie trzech płyt dla legendarnej, prestiżowej wytwórni ECM Records, uznanie krytyków, entuzjastyczne recenzje w Europie i USA, to, poza sukcesami Tomasza Stańko, jedyny taki dorobek rodzimego, akustycznego jazzu. Muzycy Trio Wasilewskiego to światowa czołówka jazzu. Są znani z wybitnych nagrań
z Tomaszem Stańko oraz ze współpracy z takimi mistrzami improwizacji jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. 7 października 2014 roku – ukaże się nowy album Tria Marcina Wasilewskiego zatytułowany „SPARK OF LIFE”. Będzie to czwarty album nagrany dla wytwórni ECM Records, a ósmy w całej 20-letniej karierze zespołu. Tym razem do współpracy przy nagraniach SPARK OF LIFE muzycy zaprosili znakomitego szwedzkiego saksofonistę Joakima Mildera.
Joakim
to wybitny saksofonista szwedzki, jazzowy kompozytor, aranżer, znakomity pedagog
i profesor. Współpracuje z najwybitniejszymi muzykami europejskiej sceny jazzowej, m.in. Bobo Stensonem, Palle Danielssonem, Fredrikiem Norenem, Tomaszem Stanko, Terje Rypdal, Viktoria Tolstoy i inni.

godz. 22:00, Centrala Artystyczna - Freak Out (Berlin) - wstęp wolny

Grupa jazzowa ze szkoły muzycznej w dzielnicy Tempelhof-Schonenberg w Berlinie.

Dzień 2 (23.10.2014r.)

godz. 16:00 , Club105 - przesłuchania konkursu jazzowego - wstęp wolny
godz. 18:00, Domek Kata - Chór Canzona, Gladsaxe Girls Choir (Dania) - wstęp wolny

Chór Canzona
- Chór Kameralny "Canzona" Centrum Kultury 105 w Koszalinie powstał w marcu 1999 r. z inicjatywy pierwszego dyrygenta - Mikołaja Borka. Od listopada 2009 r. dyrygentem zespołu jest Radosław Wilkiewicz. Członkami chóru są absolwenci Politechniki Koszalińskiej, ale też uczniowie szkół średnich i absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne zawody.
W swoim repertuarze zespół posiada utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym a także opracowania negro spiritual, gospel, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej. Uczestnicy i laureaci wielu międzynarodowych festiwali
i przeglądów.
Gladsaxe Girls Choir – w skład zespołu wchodzi 25 dziewcząt w wieku od 12 do 22 lat.
W repertuarze znajdują się utwory z takich gatunków jak pop, soul, gospel i skandynawska muzyka folkowa. Co dwa lata chór z Gladsaxe odwiedza jedno z miast partnerskich aby dawać koncerty, spotykać lokalne chóry i poznawać inne kultury. W tym roku po raz pierwszy odwiedzą Koszalin.

godz. 20:00, sala widowiskowa CK105 - Yvonne Sanchez + Jonathan Ramirez i Levandek i Trans-formations
Nowa ekscytująca formacja Zbigniewa Lewandowskiego to band, w którym połączyły się
i świetnie z sobą współgrają niezwykłe osobowości i temperamenty. Wywodzący się z różnych kultur artyści wspaniale łączą ze sobą muzykę latynoamerykańską, afro-cuban
i jazz. Miksując je z wielkim znawstwem i swobodą, tworzą nowe, oryginalne i niebanalne formy. Niezwykła i pełna kubańskiego temperamentu wokalistka- Yvone Sanchez,, która jest również świetną showmanką i prowadzi cały koncert, a także kompetentny band ze świetnymi solistami, na długo pozostają w pamięci słuchaczy.

godz. 22:00, Kawałek Podłogi - Charlies Blaahval (Dania), jam session - wstęp wolny

Zespół składa się z 12 młodych, pełnych pasji muzyków w wieku 20-27 lat. Grają jazz z elementami funk, afro, muzyki bałkańskiej, fusion i wielu innych gatunków. Ich koncerty to prawdziwa impreza, która wprawi widownię w radość.


Dzień 3 (24.10.2014r.)

godz. 16:00, Club105 -przesłuchania konkursu jazzowego - wstęp wolny
godz. 19:00, katedra - Gladsaxe Girls Choir (Dania) - wstęp wolny
godz. 20:00, sala widowiskowa CK105 - NSI Quartet, Takuya Kuroda - bilet: 30zł


N S I to krakowski kwartet założony przez młodych, ale utytułowanych już muzyków. Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy trębacza Cypriana Baszyńskiego oraz saksofonisty Bartka Prucnala. Muzyka zespołu pokazuje nam jak duża siła tkwi w akustycznym jazzie. Oryginalność kompozycji, świetne brzmienie i dojrzałość to tylko niektóre atuty kwartetu. W ich grze możemy usłyszeć zarówno tradycje jak i nowoczesne spojrzenie na muzykę.
Swoją debiutancką płytą Introducing N S I Quartet mocno zaistniał na polskiej scenie jazzowe.Introducing N S I Quartet to świeży powiew nowojorskiego undergroundu jednak głęboko zakorzeniony w tradycji oraz podparty nutą słowiańskiej furii. Pełne energii, mocne, intensywne granie, w którym nie ma kompromisów, a mimo to można znaleźć chwilę oddechu i zapomnieć się w liryzmie melodii. Przemyślane autorskie kompozycje pełne improwizacyjnej swobody i interakcji oddające siłę tkwiącą w akustycznym jazzie. Sami o sobie mówią, że interesuje ich jazz od mainstreamu po free i zaraz dodają To co słychać w naszej muzyce, to inspiracje ubrane we własne przemyślenia i własny język.

Takuya Kuroda - japoński trębacz, który w tym roku zadebiutował albumem „Rising Son” wydanym w legendarnej wytwórni Blue Note Records. Został okrzyknięty jednym z głównych aktorów nowoczesnej sceny soulowo-jazzowej XXI wieku. Na co dzień współpracuje z Jose Jamesem, który wyprodukował płytę Kurody. To będzie pierwszy i jedyny koncert tego artysty w Polsce.


Dzień 4 (25.10.2014r.)

godz. 20:00, sala widowiskowa CK105 -uczestnicy warsztatów wokalnych, zwycięzca konkursu jazzowego, Zbigniew Namysłowski Quintet - bilet: 10zł

Zbigniew Namysłowski - saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. Twórczością kompozytorską zajmuje się od lat 60. Chętnie łączy jazz z muzyką etniczną
i klasyczną. Repertuar Quintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Są to kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak. Są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. Ale spektrum zainteresowania Zbigniewa Namysłowskiego muzyką etniczną przekracza granice własnego kraju. W niektórych kompozycjach słychać wyraźnie wpływy arabskie, czy hiszpańskie. Wszystkie utwory grane przez zespół są oryginalnymi kompozycjami leadera. W zespole grają znakomici muzycy młodego pokolenia, stanowiący absolutną czołówkę polskiego jazzu.

 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
„JAZZ NA ROGATKACH”
zaprasza na koncert
JOANNA GAJDA TRIO

Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela 28 WRZEŚNIA 2014 r. godz. 17:00

WSTĘP WOLNY

 


JOANNA GAJDA TRIO
Joanna Gajda - instrumenty klawiszowe, leader
Bartosz Świątek - bas
Marcin Jahr - perkusja

 

 

JOANNA GAJDA, urodzona w Szczecinie pianistka i kompozytorka młodego pokolenia. Absolwentka klasy fortepianu Wojciecha Niedzieli na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca fortepianu jazzowego na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka, wraz z zespołem Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa I nagrody na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. Współpracowała m. in. z Judy Bady, Billy Harperem, Urszulą Dudziak, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Sikałą, John Betach, Marcinem Jahrem.
Brała udział w nagraniu dwóch płyt: „ASAF” z zespołem Asaf, oraz „Something For Now” z zespołem New Bone.
Kolejnym sukcesem artystki jest jej debiutancki album „Heaven Earth – Earth Heaven”, który nagrała w 2009 r. ze swoim zespołem Joanna Gajda Quartet w składzie Joanna Gajda – fortepian, Borys Janczarski - saksofon tenorowy, Andrzej Święć – kontrabas, Sebastian Frankiewicz - perkusja oraz gościnnie: Kazimierz Jonkisz - perkusja, Marian Pawlik – bas i Natalia Przybysz – śpiew.
W koncercie w ramach cyklu Jazz Na Rogatkach wystąpi z wytrawnymi muzykami działającymi, na co dzień również w Szczecinie. Na kontrabasie zagra Bartosz Świątek, na perkusji Marcin Jahr.

BARTOSZ ŚWIĄTEK Absolwent klasy kontrabasu Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Pobierał lekcję u znanych światowych sław jazzu jak: Wayne Cockery, Clarense Seay, Ron Carter, Cecil McBee, Gerald Cannon. Obecnie nauczyciel na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Na co dzień współpracuję z wybitnymi sławami sceny światowego jazzu, m.in. z: Newman Taylor Baker, John Betsch, Francesca Tanksley, Judy Bady, Reggie Moore, Stevie McCrave oraz z wieloma muzykami jazowymi w Polsce.

MARCIN JAHR edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie instrumentów perkusyjnych w 1992 roku.
Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w 1987 roku. Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995) , Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni.
Grał z całą czołówką polskich muzyków jazzowych i z wieloma muzykami z europejskiego i światowego formatu. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni.
Brał udział w bardzo wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody zespołowe i indywidualne.
Stale współpracuje w różnych projektach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Funky Groove, „Adam Wendt & Friends”, „Adam Wendt Power Set”, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, Gudrumba Duet (z perkusistą Jackiem Pelcem), z Iloną Damięcką.
Był wykładowcą bardzo wielu warsztatów jazzowych Muzycznych kraju i za granicą. W latach 2004 - 2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie uczy gry na perkusji oraz rytmu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.
Źródło: www.marcinjahr.com

Więcej na:
www.klubskolwin.pl

Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami jest projektem promocyjnym muzyki jazzowej
i pokrewnej jazzowi Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w. Cykl koncertów
w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnic Szczecina (Dąbie i Skolwin) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową czy muzyką i sztuką w ogóle.
Proedukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych muzyków zarówno ze Szczecina jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i innych dzielnic Szczecina daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta.
W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku organizujemy koncerty na przemian
w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w Klubie „Delta” filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN 


VI JAZZ PIKNIK NAD ZALEWEM
STEPNICA 2014
9 SIERPNIA 2014, godz. 16:00-22:00
WSTĘP WOLNY

KAREN EDWARDS (USA)
z towarzyszeniem
Adam Czerwiński Trio
***
F.O.U.R.S. COLLECTIVE
***
WARSZAWA-KYIV EXPRESS
***
AFTER BLUES
i Agnieszka Twardowska
***
CAFE RICO
***
gość specjalny
P U D E L S I
*****
Prowadzenie koncertu
MIECZYSŁAW PODSIADŁO

Dyrekcja Festiwalu: Dyrektor Artystyczny:
LIDIA WYZIŃSKA BOGDAN BOGIEL WACŁAW CZECH

Ponadto w programie:
ZLOT STARYCH I NIETYPOWYCH POJAZDÓW MECHANICZNYCH
JAM SESSION w TAVERNIE PANORAMA – pocz. godz. 22:00
  

KAREN EDWARDS
Urodzona w Greenville, Karolina Południowa USA. Jej pierwszym nauczycielem był ojciec, dyrektor muzycznym lokalnego kościoła Baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel była główną inspiracją wybitnej wokalistki i pianistki. Karen Edwards jest absolwentką Uniwersytetu Północnego Teksasu w klasie fortepianu. Jest niezwykłą pianistką i wokalistką, wielokrotnie nominowana do nagrody Grammy w kategorii „Jazz”. Pracowała z wieloma znanymi na całym świecie artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson i Tonny Bennett, Pharoah Anders. Ostatnio miała okazję współpracować ze słynnym Prince`m. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych. Od kilku lat, jako główna gwiazda prowadzi cotygodniowy show w Atlancie. Występowała na całym świecie i wielokrotnie w Europie, gdzie po sukcesach w Niemczech dostała propozycję nauczania śpiewu jazzowego i improwizacji w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium. Ma status gwiazdy, znana głównie w USA, gdzie obok koncertów wystąpiła w kilku filmach muzycznych. Jest również wspaniałą aktorką.
Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek młodego pokolenia. Jej koncerty to nie tylko fantastyczne muzyczne przygody, ale także znakomity pokaz. Przez kilka lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną. Z tym składem miała wiele koncertów w całej Europie. Płyta „Karen Edwards & Jarek Śmietana” pod tytułem „Everything Ice” została opublikowany przez firmę JSR.
więcej: http://www.karenedwardsjazz.com/

 


ADAM CZERWIŃSKI TRIO
Adam Czerwiński - polski perkusista jazzowy. W 1981 roku, jako szesnastolatek, rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie perkusji, którą ukończył w 1986 roku. Przez pierwsze trzy lata interesował się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczął swoją edukację jazzową, trafiając do "Big Bandu Gdańsk" prowadzonego przez Jerzego Partykę. Uczestniczył w "JAZZ JUNIORS” oraz w warsztatach jazzowych w Gdańsku i Chodzieży.
Rok później, już jako perkusista, współpracował z gdańską grupą "ZU-ZU" i zespołem "NEW COAST". W 1986 zaczął swoją profesjonalną działalność w zespole Janusza Muniaka. Następny etap to współpraca z zespołami „D-BOX”, „JOUNG POWER”, „NEW PRESENTATION”, oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. Od 1993 rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną. Muzycy zagrali wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt, między innymi „Phone Consultations”, „Outumn Suite” czy „Polish Standards”. Współpracował również z Lee Konitzem, Eddie Hendersonem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Paul Bourellim, Bennie Wallacem czy Jamesem Newtonem. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt czy Albania. Adam Czerwiński jest również bardzo aktywny na polu edukacji jazzowej. Wielokrotnie brał udział jako wykładowca w warsztatach jazzowych. Od dziesięciu lat prowadzi własny workshop w Gdańsku. Są to polsko-niemieckie warsztaty pod egidą fundacji „Pojednanie”. Warsztaty te mogą się poszczycić trzema płytami nagranymi przez uczestników. Adam Czerwiński jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu "JAZZ W LESIE", którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal istnieje już kilkanaście lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden z wiodących Festiwali w Polsce.
Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Adam uczestniczy w kilku projektach kierowanych przez tego wirtuoza. Są to „Nigel Kennedy and Friends”, „Bach meets Miles Davies”, „Autumn Suite” i „The Jimi Hendrix Experience”. Artyści koncertowali w takich miejscach jak: Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie. Adam jest również kompozytorem, aranżerem, oraz liderem własnych zespołów. Podczas VI Jazz Pikniku Nad Zalewem wystąpi z własnym trio towarzysząc Karen Edwards.
Więcej: www.adamczerwinski.com

 


F.O.U.R.S. COLLECTIVE
Ich muzyka to niebanalna mozaika brzmień, która otwiera przed słuchaczem przestrzeń pełną światła i emocji w najczystszej postaci, to trwały eksperyment; doświadczenie łączenia ze sobą brzmień i gatunków, które sprawiają, że ta muzyka znajduje miejsce w duszy każdego odbiorcy.
Repertuar grany w kwartecie obecnie poszerzony został o nowe kompozycje powstałe przy współpracy z Piotrem Schmidtem. Z tym materiałem zespół koncertuje pod hasłem F.O.U.R.S. Collective. Drum ‘n’ base i muzyka klasyczna, jazz i etno, funk i brzmienia elektroniczne to tylko początek długiej listy gatunków, które wrzucone do jednego tygla dają efekt w postaci płyty „Treezz”, która ukazała się 8 marca 2014 roku. F.O.U.R.S Collective – zwycięzcy konkursu Instytutu Muzyki i Tańca na Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku! W wydaniu płyty pomógł także portal wspieramkulture.pl, poprzez który społeczność internetowa aktywnie wspierała zbiórkę funduszy na ten cel. W ten sposób udało się pozyskać prawie 1/3 budżetu płyty.

W skład zespołu wchodzą:
• Michał Salamon – piano
• Piotr Schmidt – trąbka
• Stanisław Plewniak – saksofony
• Jakub Dworak – kontrabas
• Szymon Madej – perkusja
Więcej: www.facebook.com/foursmusic

 


WARSZAWA-KYIV EXPRESS
WKE to nowe zjawisko na europejskiej scenie etno - jazzowej. Łączy jazz z emocjami drzemiącymi w muzyce regionów Polski i Ukrainy. Zespół z jednej strony proponuje ucieczkę od stereotypowego podejścia do muzyki ludowej, a przy tym jest swoistą jazzową ucztą dla poszukiwaczy oryginalności i świeżości. W muzyce zespołu słychać kujawiaka, poloneza, przyśpiewki góralskie, kołomyjkę, biały stepowy śpiew, ale również kaukaską lezginkę, zwaną również czeczenką. Pełne ekspresji zestawienia rytmów, harmonii, skal, a także motywów ludowych, a przy tym przemyślana i precyzyjna jazzowa aranżacja sprawiają, że ich muzyka brzmi świeżo i zaskakująco. Z pewnością zmieni ona podejście koneserów jazzu do muzyki ludowej, a wielbicieli tradycyjnej muzyki etno – do jazzu.
Wystąpią:
• Piotr Karol Sawicki – lider zespołu, pianista, kompozytor – brał udział w happeningu odkopania obrazu Tadeusza Kantora „MULTIPART CIĄG DALSZY", czyli prawykonaniu „Hejnału z Wieży Mariackiej" na klawisze i buty. Uczestniczył również w happeningu akcja "Miasto: emocje" w ramach AntyFestiwalu Sztuki Performatywnej "Varvie".
Występował jako pianista w kabarecie STS 96, a w big-bandzie Jazz-Radia w klubie Akwarium grał na kontrabasie. Rekonstruował partytury Krzysztofa Komedy na podstawie rękopisów i nagrań. Ulubione polskie kolędy we własnych aranżacjach nagrał na płycie ”Smooth Jazz Christmas.pl".
Dominik Gawroński - trąbka - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Jazzu w klasie dr hab. Piotra Wojtasika. Brał udział w kursach mistrzowskich u: Davida Liebmana, Dariusza Oleszkiewicza, Jack'a DeJohnette, Jacka Meira-Niedzieli, Ernie Watts'a.
Mariusz Kozłowski – saksofony – grał m.in. z: Braćmi Golcami, Ewą Bem, Lorą Szafran,
Wojciech Pulcyn - kontrabas – współpracował m. in. z: Kapelą ze wsi Warszawa, Sławomirem Kulpowiczem, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem, Grażyną Auguścik, Bogdanem Hołownią.
Adam Lewandowski – instrumenty perkusyjne – grał m.in.: ze Zbigniewem Namysłowskim, Krystyną Prońko, Lorą Szafran.
Więcej: www.wkexpress.eu

 

AFTER BLUES i Agnieszka Twardowska
After Blues" to duet brzmiący, co najmniej jak trio i występujący na scenie już od ponad trzech dekad. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instrumentu perkusyjne, vocal). Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce. Występował m.in. w Czechosłowacji, Danii, Szwecji, Rosji, Holandii i Niemczech. W roku 1986 muzycy zarejestrowali materiał na pierwszą płytę, a jej producentem został Tadeusz Nalepa, ponadto Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl byli też autorami trzech utworów nagranych na płycie. W roku 1991 doszło do kolejnego spotkania z Nalepą, które tym razem dało początek trwającej ponad rok współpracy. After Blues stał się zespołem akompaniującym Nalepie. Oficjalną dokumentacją tego okresu była kaseta Tadeusz Nalepa promotion After Blues. Po kilku latach grania w duecie lub z udziałem gości nastąpił nowy rozdział w historii grupy. W roku 1994 rozpoczęła się stała współpraca z Mirą Kubasińską, byłą wokalistką zespołów Blackout i Breakout. Kubasińska opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu i wspólnie wystąpili w studiu koncertowym PR Szczecin. Później zaczęli grać także nowe kompozycje.

Od 2011 roku zespół „After Blues” współpracuje z młodą, utalentowaną wokalistką Agnieszką Twardowską. Rezultatem współpracy jest wiele koncertów i płyta LIVE, zarejestrowana w 2011 r. w szczecińskim Klubie „Słowianin". W 2013 roku zespół wraz Agnieszką Twardowską wydał kolejną bardzo dobrze przyjętą płytę „Proszę bardzo”.
Więcej: www.afterblues.com

 CAFE RICO
Cafe Rico to nowy projekt szczecińskiego artysty Ryszarda Słowickiego, który tworzy pełną energii improwizowaną muzykę inspirowaną orientalnymi brzmieniami. Ryszard Słowicki, przy akompaniamencie gitary, bębnów i instrumentów perkusyjnych prezentuje inspirujące wokalizy oparte na sylabach bliskowschodnich. Cafe Rico tworzą Ryszard Słowicki - gitara akustyczna, wokal, instr. Perkusyjne oraz Przemysław Igiel – conga, djembe, grający dźwięki z pogranicza World Music. Improwizują na bazie własnych tematów zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej. Debiutowali w II Programie Polskiego Radia w 2012 roku.
Ryszard Słowicki - kompozytor, instrumentalista, wokalista, poeta, dramaturg. Zajmuje się również grafiką. Dla Telewizji Polskiej jako autor, reżyser i jednoosobowa redakcja w latach 1992-95 zrealizował ponad 200 programów muzycznych i felietonów kulturalnych. Debiutował jako poeta i śpiewający autor w Polskim Radiu Szczecin w 1988 roku na zaproszenie reżysera Waldemara Modestowicza. Nakładem Polskiego Radia Szczecin ukazały się:
- 2003 r. tomik poetycki pt. „Krok za cieniem”
- 2009 r. płyta CD „Caffe Rico” z udziałem aktorki Marii Seweryn
- 2010 r. płyta CD „Wiersze” audiobook z udziałem aktorów szczecińskich teatrów
- 2012 r. płyta CD „Piano solo” z autorskimi kompozycjami i improwizacjami
- 2010 r. Książka pt. "Ja, Henryk Bilke" wydawnictwo ATTIC
Przemysław Igiel - kompozytor i instrumentalista. W dorobku artystycznym posiada 3 płyty
z elektroniczną muzyką instrumentalną o zróżnicowanej stylistyce, wydane nakładem wydawnictwa Victor 11. Tworzy intuicyjną muzykę ilustracyjną i eksperymentalną. Jest autorem książki „Wewnętrzny Ogród - droga do Wyższego Ja" wydanej jako audiobook.
Prowadzi autorskie warsztaty rozwoju osobistego, zajmuje się też nagraniami i realizacją dźwięku.
Duet do tej pory wydał dwie płyty CD „Cafe Rico” i „Paga Nala”
Więcej: www.facebook.com/pages/CAFE-RICO/356196591159872

 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy


Gmina Stepnica


PATRONAT MEDIALNY
  

                        


AMFITEATR JAZZ CAFÉ 2014
LADIES JAZZ SUMMER
WSTĘP WOLNY.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie
20 lipca – 17 sierpnia 2014

ZAWSZE W NIEDZIELĘ – GODZ. 17:00
WSTĘP WOLNY

20.07.2014
AGNIESZKA TWARDOWSKA / AFTER BLUES

27.07.2014
BEATA PRZYBYTEK

03.08.2014
IZA ZAJĄC

10.08.2014
KAREN EDWARDS (USA) + ADAM CZERWIŃSKI TRIO

17.08.2014
JOLA SZCZEPANIAK

AMFITEATR JAZZ CAFÉ – LADIES JAZZ SUMMER
 Amfiteatr Scena Jazz Café to realizowany już od trzech lat przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe projekt popularyzacji muzyki jazzowej i pokrewnej wśród mieszkańców Szczecina i turystów spacerujących alejkami największego szczecińskiego Parku Kasprowicza. W niedzielne, wakacyjne popołudnia pod zadaszeniem Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec powstaje kameralna scena gdzie można posłuchać dobrej muzyki jazzowej i pokrewnej. Ma to przypominać atmosferę dawnych koncertów promenadowych, kiedy to w ramach niedzielnego wypoczynku oprócz przyjemności spaceru wśród pięknej parkowej zieleni można było również posłuchać przyjemnej, relaksującej muzyki. Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że ta forma wypoczynku ma wielu zwolenników, a prezentowane koncerty mają już bardzo wielu stałych, wiernych słuchaczy.
W roku 2014 proponujemy zaprezentować twórczość pięciu uznanych wokalistek jazzowych i blusowych. Będą to wokalistki z polskiej i światowej czołówki rankingów czasopism jazzowych, w tym część z nich bezpośrednio związana lub pochodząca ze Szczecina. Ze względu na typowo żeński charakter pięciu tegorocznych koncertów nazwaliśmy go Lady Summer Jazz.
Wszystkie koncerty odbędą się na scenie Teatru Letniego im. H. Majdaniec w Szczecinie
 

1. 20.07.2014
AGNIESZKA TWARDOWSKA / AFTER BLUES – „After Blues"


to duet, brzmiący co najmniej jak trio i występujący na scenie już od ponad trzech dekad. Szczególną wytrwałością pochwalić się mogą Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instr. perkusyjne, vocal). Muzycy wypracowali własny muzyczny wizerunek - wysublimowany, oszczędnie grany blues w balladowej otoczce. Występował m.in. w Czechosłowacji, Danii, Szwecji, Rosji, Holandii i Niemczech. W roku 1986 muzycy zarejestrowali materiał na pierwszą płytę a jej producentem został Tadeusz Nalepa, ponadto Tadeusz Nalepa i Bogdan Loebl byli też autorami trzech utworów nagranych na płycie. W roku 1991 doszło do kolejnego spotkania z Nalepą, które tym razem dało początek trwającej ponad rok współpracy. After Blues stał się zespołem akompaniującym Nalepie. Oficjalną dokumentacją tego okresu była kaseta Tadeusz Nalepa promotion After Blues. Po kilku latach grania w duecie lub z udziałem gości nastąpił nowy rozdział w historii grupy. W roku 1994 rozpoczęła się stała współpraca z Mirą Kubasińską, byłą wokalistką zespołów Blackout i Breakout. Kubasińska opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu i wspólnie wystąpili w studiu koncertowym PR Szczecin. Później zaczęli grać także nowe kompozycje. Wspólne nagranie Kubasińskiej i After Blues pt. Zobacz jak pięknie znalazło się w październiku 2006 na 5. miejscu na Liście Przebojów „Trójki”. Z inicjatywy zespołu After Blues powstał w 1992 festiwal "Bluesada". Od 2011 roku zespół „After Blues” współpracuje z młodą, utalentowaną wokalistką Agnieszką Twardowską. Rezultatem współpracy jest wiele koncertów i płyta LIVE, zarejestrowana w 2011 r. w szczecińskim „Słowianinie". W 2013 roku zespół wraz Agnieszką Twardowską wydał kolejną bardzo dobrze przyjętą płytę „Proszę bardzo”.
 

2. 27.07.2014 r.
BEATA PRZYBYTEK


(Beata Przybytek - wokalistka, pianistka, kompozytorka. Uznawana za jeden
z najciekawszych polskich głosów. Nagrodzona prestiżową nagrodą muzyczną Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego "Mateusz Trójki 2013”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie Kultury i Sztuki. Absolwentka i obecnie pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej
w Katowicach. Laureatka I miejsca w konkursie 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jej kariera wokalna zaowocowała do tej pory albumami: You Don’t Know What Love Is (2003), The Island (2004), Wonderland (2006, dystrybuowany w Polsce
i w Japonii) oraz I’m Gonna Rock You (2012).
6 grudnia 2013 ukazał się najnowszy album Czemuż się dzisiaj weselić nie mamy. Patronaty nad wydawnictwem objęły m.in. TVP Kultura, TVP Polonia oraz Trójka.
Artystka ma na koncie współpracę z takimi tuzami polskiej sceny jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Wojciech Karolak czy Jazz Band Ball Orchestra.
Brała udział w projekcie Fundacji Kalinowe Serce – „Śpiewając Jazz” u boku Marianny Wróblewskiej i Macieja Zakościelnego.
Beata Przybytek była gwiazdą licznych polskich jak i zagranicznych festiwali jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Pomorska Jesień Jazzowa, Easy Jazz Festival, Jazz Sessions w Gliwicach, Jazz Forum Jazz Festival, Jazz w Lesie w Sulenczynie, Baszta Jazz Festiwal, Podlasie Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Jazz na Kanapie
w Oleśnicy, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Legnica Jazz Days, Jazz En Nord Jazz Festival - Francja, Sibiu Jazz Festival , Ploiesti Hot Jazz Summit – Rumunia, International Jazz Piestany – Słowacja etc. Oklaskiwała ją publiczność w Polsce, Austrii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Francji, Rumunii, Słowacji.

Kilka recenzji:
„Rewelacja. Moim skromnym zdaniem od czasów Urszuli Dudziak nie było w Polsce tak wyraziście i ekspresyjnie śpiewającej wokalistki jazzowej. Ponadto styl oraz barwa głosu, jaką prezentuje Beata, tak charakterystyczna dla wokalistek czarnych powoduje, iż wyróżnia się ona (oczywiście pozytywnie) spośród polskich wykonawczyń muzyki jazzowej”

Andrzej Chojnacki, „Od Przybytek głowa nie boli...”, „Jazz Forum”


„Ktoś stwierdził, że od Przybytek głowa nie boli. To mało powiedziane – w głosie Beaty Przybytek naprawdę można się zakochać.(...) Ciepły, czasem lekko zachrypnięty, raz naturalnie czysty, biały, innym razem sprawiający wrażenie stylowo-czarnego. Nigdy jednak zmanierowany! Taki, pokrótce, jest jej głos. Ale i to, zdaje się, mało powiedziane... Bo o Beacie Przybytek nie należy czytać, ją trzeba po prostu usłyszeć. Niezwykły głos musi nas dotknąć i przeszyć. (...) Beata Przybytek to artystka w pełni dojrzała i spełniona.”

Tomasz Jakub Handzlik, „Gazeta Wyborcza”

„Głos to doprawdy niezwykły. Niski i mocny, ekspresyjny, o nieco chropawej, czarnej” barwie. Szerokim zakresem naturalnych dyspozycji wokalnych Beata Przybytek operuje w sposób różnorodny i przemyślany. Efektem jest jazzowy śpiew najwyższej próby.”

Adam Poprawa, „Tygodnik Powszechny”

Nagrodzony „Mateuszem Trójki 2013” album "I’m Gonna Rock You" różni się od poprzednich płyt Beaty Przybytek tym, że artystka po raz pierwszy daje się poznać nie tylko jako wokalistka, ale również jako kompozytorka.
Ten niezwykle zróżnicowany zbiór 16 piosenek to ekscytująca podróż poprzez muzyczne stylistyki – odnajdziemy tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R'n'B, funky, muzyki latynoskiej aż po Disco, przyprawione szczyptą pastiszu. Płyta adresowana zarówno do wyrobionej muzycznie części słuchaczy jak i tej, dla której muzyka jest jedynie dopełnieniem egzystencji.
Wyśmienici muzycy, zabawa konwencją plus akustyczne brzmienie vintage.

„Poziom artystyczny kompozycji jest zachwycający, a te 16 piosenek to klejnoty, różnorodne w swojej formie, pełne wyrazu. (…) Album ten jest przykładem wysokiej klasy, wartościowej muzyki, która może być jednocześnie przystępna.(…) Kapelusze z głów.”
Adam Baruch, „JAZZ FORUM”

Artystce na scenie towarzyszy zespół w składzie:

Bogusław Kaczmar - fortepian / instr. klawiszowe
Bartosz Świątek - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja


Więcej na:
www.beataprzybytek.pl
www.soundcloud.com/beata-przybytek
 

 

3. 03.08.2014
IZA ZAJĄC


jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek jazzowych. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na fortepianie marząc o karierze pianistki. W szkole średniej zainteresowała się jednak wokalistyką jazzową i rozpoczęła studia w Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jak sama przyznaje, swój styl jazzowy kształtowała pod wpływem Elli Fitzgerald, Sary Vaughan, Betty Carter i Dee Dee Bridgewater. Już podczas studiów zdobywała wyróżnienia na festiwalach jazzowych (w 1984 roku) Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Warszawie oraz Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Występuje na koncertach i festiwalach: Jazz Festival Bratysława, Jazz Jamboree, Sopot Jazz Festiwal oraz wspomniany powyżej Old Jazz Meeting, jak również w klubach jazzowych. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. W 1999 roku z okazji jubileuszu stulecia urodzin Duke'a Ellingtona nagrała wspólnie z zespołem instrumentalistów autorską płytę zatytułowaną Iza Sings Duke, do której aranżację wykonał pianista jazzowy Jarosław Małys. W 2001 roku płyta Piosenki dla Armstronga była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, zaś sama artystka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Występuje również na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie gra główną rolę Grizabelli w musicalu Koty. W swoim repertuarze ma również obszerny program z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w opracowaniu jazzowym. Dyskografia artystki obejmuje kilkanaście płyt autorskich oraz wiele nagrań umieszczonych na płytach innych wykonawców.
 

4. 10.08.2014
KAREN EDWARDS (USA)


urodzona w w Greenville w Południowej Karolinie USA. Jej pierwszym nauczycielem był ojciec, dyrektor muzyczny lokalnego kościoła Baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel była jej główną inspiracją. Wybitna wokalistka i pianistka. Karen Edwards została absolwentką Uniwersytetu Północnego w Teksasie w klasie fortepianu. Jest niezwykłą pianistką i wokalistą, wielokrotnie nominowaną do nagrody Grammy za jej dokonania. Pracowała z wieloma znanymi na całym świecie artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson i Tonny Bennett, Pharoah Anders. Ostatnio miała okazję współpracować ze słynnym Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych. Od kilku lat, jako główna gwiazda miała cotygodniowy show w Atlancie. Występowała na całym świecie i wielokrotnie w Europie, gdzie po sukcesach w Niemczech dostała propozycję nauczania śpiewu jazzowego i improwizacji w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium. Ma status gwiazdy, znana głównie w USA, gdzie obok koncertów wystąpiła w kilku filmach muzycznych. Jest również wspaniałą aktorką. Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek młodego pokolenia. Jej koncerty to nie tylko fantastyczne muzyczne przygody, ale także znakomity pokaz. Przez kila lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną. Z tym składem miała wiele koncertów w całej Europie.
 

5. 17.08.2014
JOLA SZCZEPANIAK


wokalistka jazzowa, pedagog oraz dyrygent, jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. W latach 1996-1997 była stypendystką Fundacji im. St. Batorego oraz renomowanej uczelni amerykańskiej Berklee College of Music w Bostonie. W Stanach Zjednoczonych studiowała przede wszystkim wokalistykę jazzową i improwizację u takich mistrzów jak Bob Stoloff (autor Vocal Improvisation, w latach 80-tych współtworzył z Bobbie'm Mc Ferrin'em Vocal Summit), a także aranżację instrumentalną u Richarda Evans'a (sławę przyniosły mu aranżacje utworów m.in. dla Natalie Cole).Ponadto w tym czasie współpracowała z Denis'em Montgomery III, wykładowcą Berklee, wokalistą gospel i aranżerem. Jest laureatką Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1992), Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Elblągu (1994), Festiwalu Piosenki Francuskiej w Poznaniu (1994), Festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu (1995). Wielokrotnie koncertowała w ramach festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa w Szczecinie, Song of Songs w Toruniu i Bosman Jazz Festiwal. Wystąpiła również w Debiutach Festiwalu Piosenki Opole w 2005 r. W roku 2004 wraz z zespołem wokalnym Basanda, którego była leaderem, zdobyła Główną Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel w Osieku. Wielokrotnie występowała w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Danii, Włoszech oraz Irlandii. Koncertowała z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce, takimi jak: Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Kazimierz Jonkisz, Marcin Pospieszalski, Mieczysław Szcześniak, Marek Kazana, Marcin Jahr, Piotr Wrombel, Zbyszek Wrombel czy Michał Kulenty. Zrealizowała wiele projektów muzycznych i wzięła udział w licznych nagraniach fonograficznych. Obecnie pracuje jako nauczyciel śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w PSM II st. w Szczecinie, a także jako asystent w szczecińskiej Akademii Sztuki. Jesienią 2010 r. ukazał się doskonale przyjęty debiutancki solowy album wokalistki - „Babagada”.

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN


PATRONAT MEDIALNY
                         

 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
TRYPTYK JAZZOWY 2014
Jazz na rogatkach (część I i II), Amfiteatr Scena Jazz Cafe – „Lady Summer Jazz”
 

 


I. JAZZ NA ROGATKACH część I

 

Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami, stanowi jeden z najbardziej edukacyjnych projektów Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w zakresie promocji jazzu I muzyki pokrewnej jazzowi. Cykl koncertów w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnic Szczecina (Dąbie i Skolwin) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową, czy muzyką i sztuką w ogóle. Proedukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych, ale bardzo interesujących muzyków zarówno ze Szczecina jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i innych dzielnic Szczecina daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta.
W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku proponujemy organizację 7 koncertów na przemian w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w filii Miejskiego Ośrodka Kultury -klub „Delta” w Dąbiu.

1. 23.03.2014 r - Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin – CAFE ROCO - RYSZARD SŁOWICKI i PRZEMYSŁAW IGIEL.

Ryszard Słowicki - mieszkający w Szczecinie artysta wszechstronny - pieśniarz, pianista, gitarzysta, kompozytor, improwizator, instrumentalista, poeta, dramaturg, reżyser. Zajmuje się również grafiką i fotografią. Dla róznych ośrodków Telewizji Polskiej jako autor, reżyser i jednoosobowa redakcja w latach 1992-95 zrealizował ponad 200 programów muzycznych i felietonów kulturalnych. Debiutował jako poeta i śpiewający autor w Polskim Radiu Szczecin w 1998 roku na zaproszenie reżysera Waldemara Modestowicza. Polskie Radio Szczecin jest wydawcą tomiku poetyckiego "Krok za cieniem" (2003 r.), autorskiego CD z udziałem aktorki Marii Seweryn "Cafe Rico" (2009 r.). W 2010 r. wydał książkę "Ja, Henryk Bilke" (wyd. Attic). W tym samym roku ukazała się płyta CD "Wiersze" – audiobook z udziałem aktorów szczecińskich teatrów. W roku 2011 wydał płytę CD „Poeci i pariasi” inspirowaną muzyką i poetyką Dalekiego Wschodu, a w 2012 r. płyta "Piano solo" z autorskimi kompozycjami i improwizacjami. Koncertował miedzy innymi w Polsce, Niemczech, Francji i w Anglii. W sferze muzycznej artysta preferuje klasyczne brzmienie fortepianu, które wzbogaca o swobodne improwizacje w swoich kompozycjach.


2. 27.04.2014 r. - MOK Szczecin Klub „Delta” Szczecin Dąbie - MaBaSo TRIO - to najnowszy projekt Bernarda Maseli, uznanego za najlepszego wibrafonistę elektrycznego. Tworzą go obok Bernarda Maseli kontrabasista oraz basista elektryczny Michał Barański oraz najlepszy słowacki perkusista, obecnie mieszkający w Pradze Daniel „Dano” Soltis. Po niezwykłym sukcesie projektu „Maseli on the Road” projekt MaBaSo zabiera publiczność w świat współczesnego, elektrycznego jazzu, zawierającego elementy otwartej muzyki improwizowanej opartej na podstawach rytmicznych muzyki funky.

Muzycy: Bernard Maseli (wibrafon) karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „Walk Away” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę jako solista, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „Walk Away” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako support).W latach 1985-87 współpracował z zespołem „Young Power”, z którym nagrał dwie płyty. Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim. Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran, płytą „Melodies” Anny Serafińskiej, płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „The Globtrotters”. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Katowickiej Akademii Muzycznej. Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

Michał Barański (bass) urodzony w 1984 roku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Już w wieku pięciu lat rozpoczął swoją przygodę z muzyką, początkowo ucząc się gry na fortepianie, a następnie rozwijając swoje muzyczne zdolności w grze na wiolonczeli. W trakcie swej edukacji muzycznej w szkole równolegle w wieku 12 lat zainteresował się muzyką rozrywkową i jazzową. Rozpoczął naukę gry na gitarze basowej. Jako trzynastolatek został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry'ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival w stanie Maine. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D Trio, z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in. nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005 roku. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Bardzo szybko rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno, Grzech Piotrowski, Piotr Baron, Mate. O, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album - muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Od 2012 r. jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej. Momentem zwrotnym w jego karierze była propozycja wstąpienia do zespołu Benny Maupina - legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock'a. Wraz z Maupinem, Michałem Tokajem i Łukaszem Żytą współtworzy formację „The Bennie Maupin Quartet”, z którą koncertuje na całym świecie. W 2008 roku ukazał się album „Early Reflections” wydany przez kalifornijską wytwórnię Cryptogramophone, który zajął drugie miejsce w ankiecie krytyków jazzowych amerykańskiego czasopisma Jazz Times w kategorii najlepszy album roku 2008.

Daniel „Dano” Soltis (perkusja) urodzony w 1982 r. w Koszycach ( Słowacja ). Dzięki jego energicznym, elastycznym, ale i wrażliwemu stylowi bębnów, jest jednym z najbardziej poszukiwanych perkusistą na czeskiej i europejskiej scenie muzycznej. Od 1999 roku mieszka w Pradze, gdzie studiował w Jazz Conservatory. W 2012 roku ukończył studia w Akademii Jazzu w Katowicach. - Metamorphosis. W 2010 roku został członkiem znanego słowackiego zespołu pop-rockowego IMT Smile, z którym regularnie występuje na największych festiwalach muzycznych oraz z którym nagrał kilka udanych i nagradzanych albumów. Jest członkiem międzynarodowej grupy „Maseli On The Road". Współpracował m.in. ze Steve Walsh, Rich Perry, Ingrid Jensen, Aga Zaryan, Peter Lipa.
  

i3. 11.05.2014 r. - MOK Szczecin Klub „Delta” Szczecin Dąbie
ALEXEY KRUPSKY / GIORGIO CROBU
- duet gitarowy (Berlin)

Alexey Krupsky pochodzi z Kijowa (Ukraina) studiował grę na gitarze i skrzypcach od bardzo wczesnego wieku. W 1987 roku rozpoczął naukę Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego w Kijowie równocześnie na dwóch instrumentach: na skrzypcach i gitarze klasycznej jazzowej. W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Popularnej Szkoły Muzycznej „Hanns Eisler” w Berlinie. Występował i nagrywał z wieloma grupami i artystami, m.in. „Jazz Impression”, Lulo Reinhardt, Jiggs Whigham, Thibault Falk, Jean-Paul Bourelly, Roman Hrynkiv, Giorgio Crobu, Brandon Stone, Alex Wagner, Prasanna Ramaswamy i wielu innych. Regularnie koncertuje w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Łotwie, Rosji i na Ukrainie i innych krajach Europy. Alexey studiował także muzykologię na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Występował w wielu muzycznych programach telewizyjnych różnych krajów. Od 2011 roku jest członkiem jury i wykonuje jako gościnny artysta podczas Międzynarodowego Festiwalu – Konkursu Gitarowego w Kijowie. Obecnie na stałe mieszka w Berlinie (Niemcy).

Giorgio Crobu urodził się w Cagliari (Włochy) w 1959 roku. Debiutował jako profesjonalny muzyk we Włoszech w 1975 roku ze swoim Trio. Koncertował w całej Europie z różnymi grupami i cenionymi muzykami. W 1983 roku przeniósł się do Berlina, gdzie, jak sam twierdzi uzyskał kontakt z muzykami jazzowymi z całego świata. W 1986 roku przeniósł się czasowo z Niemiec do Anglii. Brał czynny udział w londyńskiej scenie jazzowej. Jego muzyka przypomina romantyczną atmosferę Billa Evansa, delikatność dźwięków Wesa Montgomery'ego i wielkiego ciepła muzyki, które jest typowe dla kultury śródziemnomorskiej. Koncertował prawie w całej Europie miedzy innymi w Portugalii, Francji, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Skandynawii, ale też w Japonii, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Brazylii, Argentynie i oczywiście we Włoszech, Niemcach i Anglii. W 1986 roku za płytę Meets Harry „Sweets” Edison wygrał plebiscyt na najlepszy jazzowy album roku w Niemczech promowany przez wydawnictwo Jazz Podium. Od 1993 roku jest szefem Jazz Guitar w Hanns Eisler Conservatoire w Berlinie, gdzie też mieszka. W 2000 roku rozpoczął pracę w Teatro alla Scala w Mediolanie przy różnych projektach. Współpracował m.in. z takimi gwiazdami światowego jazzu jak: Joe Pass, Harry "Sweets" Edison, Buddy Tate, Al Grey, Buddy de Franco, Bob Minzer, Eddie Gomez, Benny Bailey, Giovanni Tommaso, Danny Moos, Eliot Zygmunt i wielu innych. Oprócz częstych zobowiązań koncertowych, prowadzi również intensywną działalność pedagogiczną z seminariami w całej Europie.
 
 

4. 15.06.2014 r. - Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
ŁUKASZ PAWLIK PROJEKT

Łukasz Pawlik urodził się w 1983 roku, w rodzinie o głębokich muzycznych korzeniach i nieustannie aktywnej artystycznie, otwartej na szerokie obszary muzyki od jazzu do klasyki symfonicznej. Od 7 roku życia studiuje grę na wiolonczeli i fortepianie, komponuje, aranżuje, łącząc zainteresowania klasyczną kameralistyką z pasją do jazzowego fortepianu, którą współdzieli ze swoim ojcem uznanym pianistą i kompozytorem Włodkiem Pawlikiem (zdobywca nagrody Grammy Awards 2014). Wszechstronna wiedza, zdobywana na uczelniach w Polsce, USA i Niemczech, współgra z muzycznymi pasjami i pozwala mu w pełni świadomie rozwijać własne ścieżki działalności muzycznej - od projektów kameralnych do albumów jazzowych autorskiego zespołu „Kattorna”. W osobistych muzycznych inspiracjach Łukasz zajmuje się fuzją stylów, nieustannym myśleniem o poszerzaniu skostniałych form, o adaptacji barw i rytmów, wywodzących się z przeróżnych stylistyk na potrzeby własnego języka. Rezultaty jego wrażliwości na fakturę i harmonię za sprawą przedstawicieli muzyki klasycznej, jak sam artysta przyznaje wieloletniej fascynacji Bachem, Mahlerem czy Szostakowiczem co można usłyszeć na dwóch albumach zespołu Kattorna.
 


 

 


AESTHETIC CHOICES OF MACIEJ PODSIADŁO
(ESTETYCZNE WYBORY MACIEJA PODSIADŁO)
KONCERT DYPLOMOWY
Dom Kultury „SŁOWIANIN” ul. Korzeniowskiego 2
17 czerwca 2014 godz. 19:00
 


PIERWSZY HEAVY METALOWY DYPLOM W AKADEMII SZTUKI W SZCZECINIE
I PRAWDOPODOBNIE PIERWSZY TAKI DYPLOM W POLSCE


 

Wydział Malarstwa i Nowych Mediów to jeden z podstawowych, a z pewnością najbardziej nowatorski wydział Akademii Sztuki w Szczecinie. Skupia najbardziej kreatywnych, wszechstronnych wykładowców i studentów. Świadczą o tym prezentowane na wielu wystawach prace wykonane w różnorodnych technikach: happeningi, performersy, czy choćby jak w tym wypadku koncert i to w nietypowej jak na muzyczne zapatrywania Akademii Sztuki, czyli w stylistyce muzyki heavy metalowej lat 80-tych.
Autorem pomysłu realizowanego pod kierunkiem dr hab. Agaty Zbylut jest student kierunku multimediów Maciej Podsiadło. Maciej Podsiadło znany w szczecińskim środowisku rockowym wokalista, zafascynowany klasyką heavy metalu takich zespołów jak Judas Priest, Saxon, Deep Purple i inne. Występował z kilkoma znanymi szczecińskimi zespołami jak „Heavy Water”, „Corporis” czy „Crusader” z Choszczna. Wśród nauczycieli metalowego warsztatu wymienia przede wszystkim Grzegorza Kupczyka, lidera „Turbo”, legendarnego zespołu lat osiemdziesiątych XX wieku.
Jak przystało na Akademię Sztuki zadanie dyplomowe jest wielowątkowe i wieloczłonowe. Część teoretyczna, realizowana pod kierunkiem dra Mikołaja Iwańskiego opisuje twórczość znanych muzyków rockowych Wielkiej Brytanii lat 60., 70. i 80., którzy równocześnie kształcili się w szkołach artystycznych na kierunkach sztuk wizualnych. Jakież to znamienne dla naszej Akademii Sztuki, a może i prorocze dla jej studentów.
Część praktyczna dyplomu to przygotowanie i realizacja materiałów promocyjnych (plakat, okładki kaset i płyt, ulotki, zaproszenia itp.), scenografia (stroje i charakteryzacja muzyków) oraz rejestracja audiowizualna koncertu w postaci nagrania utworów i teledysku. Wszystko w stylistyce lat 80., a więc realizowane również na stosowanych w tym okresie nośnikach jak kasety magnetofonowe MC i kasety wideo VHS.
Całość dyplomowego przedsięwzięcia kończyć się będzie wspomnianym wyżej koncertem utrzymanym w tej samej stylistyce, który odbędzie się w Klubie „Słowianin” (nota bene również relikt tamtych czasów) 17 czerwca 2014 roku o godz. 19:00.
Na koncert wstęp wolny, mile widziane stroje pasujące do prezentowanej epoki i stylistyki.
W programie koncertu znajdą się specjalnie napisane na te okazję kompozycje traktujące
o nowoczesnej sztuce, a także zaniku wartości i poszanowania dla tradycji. Teksty są autorstwa Macieja Podsiadło, natomiast muzyka to wspólne dzieło Piotra Winnickiego
i pozostałych muzyków.
Wokalistę Macieja Podsiadło wesprą muzycy: Piotr Winnicki - gitara, Janusz Klej - gitara, Krzysztof Szmatłoch - gitara basowa, Dariusz Wieczorek - perkusja.
Jeśli kompozycje spotkają się z przychylnym przyjęciem publiczności artyści nie wykluczają przygotowania płyty audio i video, ale już w nowocześniejszych nośnikach, czyli jako płyty CD i DVD.

Więcej informacji:

Artykuł o dyplomie Macieja Podsiadło w Gazecie Wyborczej:
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,16086849,Pierwszy_heavymetalowy
_dyplom_Akademii_Sztuki__Czegos.html

Szczeciński Inkubator Kultury
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/news/pierwszy-heavy-metalowy-dyplom-w-akademii-sztuki/

EEcho Szczecin
http://www.echo.szczecin.pl/imprezy-03,18-11756_32250-aesthetic_choices_of_maciej_podsiadlo.html

DK Słowianin
http://www.slowianin.org/koncert,672,aesthetic-choices-of-maciej-podsiado--koncert-dyplomowy 


 


PAWLIK ZAGRA W SZCZECINIE

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
„JAZZ NA ROGATKACH”
ŁUKASZ PAWLIK QUARTET
 


Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela, 15 czerwca 2014 r., godz. 17:00
WSTĘP WOLNY
ŁUKASZ PAWLIK QUARTET w składzie:
Łukasz Pawlik - fortepian
Dawid Główczewski - saksofony
Andrzej Zielak - kontrabas
Krzysztof Szmańda - perkusja


 

Łukasz Pawlik należy do pokolenia młodych muzyków rozpoczynających swoją drogę artystyczną z nastaniem nowego wieku - w okresie globalnej wymiany inspiracji i niespotykanych wcześniej fuzji estetycznych. Ta współczesna atmosfera, przenikająca zarówno codzienność jak i świat wirtualny, przeniknęła się z wartościami, które wyniósł z domu rodzinnego - z oddaniem dla twórczości autorskiej, poszanowaniem dla kunsztu wykonawczego i prawdziwą pokorą wobec tradycji.
Urodził się 31 marca 1983 roku, w rodzinie o głębokich muzycznych korzeniach i nieustannie aktywnej artystycznie, otwartej na szerokie obszary muzyki - od jazzu do klasyki symfonicznej. Od 7 roku życia studiuje grę na wiolonczelii fortepianie, komponuje, aranżuje, łącząc zainteresowania klasyczną kameralistyką z pasją do jazzowego fortepianu, którą współdzieli z ojcem - uznanym pianistą i kompozytorem Włodkiem Pawlikiem zdobywcą nagrody Grammy w 2014 roku.
Wszechstronna wiedza, zdobywana na uczelniach w Polsce, USA i Niemczech, współgra
z muzycznymi pasjami, i pozwala mu w pełni świadomie rozwijać własne ścieżki działalności muzycznej - od projektów kameralnych do albumów jazzowych autorskiego zespołu „Kattorna”. W osobistych muzycznych inspiracjach Łukasz zajmuje się się fuzją stylów, nieustannym myśleniem o poszerzaniu skostniałych form, o adaptacji barw i rytmów, wywodzących się z przeróżnych stylistyk na potrzeby własnego języka.
Jak sam przyznaje, od zawsze fascynowały go połączenia - zderzenia różnorodnych brzmień, pulsów i tradycji wykonawczych, które odnajdował na płytach Johna Coltrane'a, Chicka Corei, Jaco Pastoriusa, Michael Brecker`a czy Pata Metheny'ego. Innowacyjność wymienionych artystów przejawia się dla Łukasza w ich talencie kompozytorskim, w umiejętności budowania złożonych planów muzycznych, w odwadze do wprowadzania nowych pierwiastków do standardowej jazzowej formy.
Pasję do jazzowego fortepianu zapoczątkowało brzmienie modalnych przebiegów
w improwizacjach McCoy Tyner'a - ewoluowała ona wśród fascynacji dokonaniami Theloniousa Monk'a, Billa Evans'a, Herbie Hancock'a i Lyle'a Maysa, aż do postaci obecnej, wypełnionej pracą nad swoim indywidualnym stylem pianistycznym i kompozytorskim, pod wielkim wpływem muzyki Krzysztofa Komedy.
Z drugiej strony, stały kontakt z muzyką klasyczną, wywarł swój doniosły wpływ poprzez wieloletnie fascynacje Bachem, Mahlerem czy Szostakowiczem, uwrażliwiając na subtelności faktury i harmonii. Rezultaty usłyszeć można obecnie na dwóch krążkach CD, nagranych przez „Kattornę” w latach 2007 i 2010.
www.lukaszpawlik.pl

Dawid Główczewski - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W ramach programu Erasmus studiował na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu w 2004 roku. Laureat licznych konkursów jazzowych oraz klasycznych, m.in. w Szczecinku (1996), Olsztynie (1998), Gdyni (2002) i w Radomiu (wraz ze swoim kwartetem, 2004)
Jako sideman uczestniczył w nagraniu wielu płyt, audycji radiowych oraz programów telewizyjnych. Współpracował z artystami takimi jak m.in: Włodek Pawlik, Paweł Pańta, Zbigniew Namysłowski, Janusz Skowron, Maria Schneider, Krzysztof Herdzin, Adam Sztaba, Aleksander Maliszewski, Zbigniew Lewandowski, Luten Petrowsky, Steve Logan, Stanisław Fiałkowski, Cezary Konrad. Brał udział w następujących festiwalach: Ancona Summer Jazz Festiwal, Marigliano In Jazz, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, Baltic Song in Karlshamn, Sounds No Walls, Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa, Berlin Jazz & Blues Award, Nadzieje Warszawy, Nowy Tomyśl – Festiwal Big Bandów.

Andrzej Zielak, urodzony w Kutnie jest absolwentem tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Studia wyższe ukończył na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli Meira. W swoim dorobku artystycznym ma występy na wielu festiwalach jazzowych, w Polsce oraz poza jej granicami m.in.: Jazz Jambore, Bielska Zadymka Jazzowa, Festival Jazz d'Avignon, Jazz Forum Festiwal, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Easy Jazz Festival w Żorach i innych. Były one okazją do gry w zespołach: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Jarosława Śmietany, Krzysztofa Popka, Anny Serafińskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Karoliny Glazer. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
Ważniejsze wyróżnienia: Grand Prix festiwalu „Krokus jazz festiwal” (2006), I nagroda na festiwalu „Jazz juniors” (2006), I nagroda na międzynarodowym konkursie jazzowym w Usti nad Łabą (Czechy) (2008).

Krzysztof Szmańda ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w 1999 roku. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera, Erika Forrestera i Johna Claytona.
Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, z którą zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach jazzowych oraz wydał 3 płyty. Ponadto, Krzysztof Szmańda współpracuje z Big Bandem klubu Tygmont w Warszawie, prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego oraz z zespołami Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej, Mariusza Bogdanowicza, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa i Trifonidis Orchestra.
Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje też orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonia.

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN
 


Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe „Jazz na Rogatkach”
ALEXEY KRUPSKY / GIORGIO CROBU duet gitarowy (Ukraina/Włochy)
  

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe „Jazz na Rogatkach”

ALEXEY KRUPSKY / GIORGIO CROBU duet gitarowy (Ukraina/Włochy)

Klub „DELTA” filia MOK Szczecin Dąbie
ul. Racławicka 10
11 maja 2014 r. (niedziela) godz. 18:00
(bilety 10 zł rezerwacja tel.: 91 46 47 923)
 

ALEXEY KRUPSKY - pochodzi z Kijowa (Ukraina) studiował grę na gitarze i skrzypcach od bardzo wczesnego wieku. Wychował się w rodzinie o głębokich tradycjach muzycznych. W 1987 roku rozpoczął naukę Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego w Kijowie równocześnie na dwóch instrumentach: na skrzypcach i gitarze klasycznej jazzowej. W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Popularnej Szkoły Muzycznej Hanns`a Eisler`a w Berlinie.

Występował i nagrywał z wieloma grupami i artystami, m.in. w „Jazz Impression” Lulo Reinhardt`a, Jiggs Whigham, Thibault Falk, Jean-Paul Bourelly, Roman Hrynkiv, Giorgio Crobu, Brandon Stone, Alex Wagner, Prasanna Ramaswamy i wielu innych.

Regularnie koncertuje w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Łotwie, Rosji i na Ukrainie i innych krajach Europy. Alexey studiował także muzykologię na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Występował w wielu muzycznych programach telewizyjnych różnych krajów. Od 2011 roku jest członkiem jury i wykonuje recitale jako gościnny artysta podczas Międzynarodowego Festiwalu – Konkursu Gitarowego w Kijowie.
Obecnie na stałe mieszka, nagrywa i koncertuje w Berlinie.

GIORGIO GROBU - urodził się w Cagliari (Włochy) w 1959 roku. Debiutował jako profesjonalny muzyk we Włoszech w 1975 roku ze swoim Trio. Koncertował w całej Europie z różnymi grupami i cenionymi muzykami. W 1983 roku przeniósł się do Berlina, gdzie, jak sam twierdzi uzyskał kontakt z muzykami jazzowymi z całego świata. W 1986 roku przeniósł się czasowo z Niemiec do Anglii i przez kilka lat brał czynny udział w londyńskiej scenie jazzowej.

Jego muzyka przypomina romantyczną atmosferę Billa Evansa, delikatność dźwięków Wesa Montgomery'ego i wielkiego ciepła muzyki, które jest typowe dla kultury śródziemnomorskiej. Koncertował prawie w całej Europie miedzy innymi w Portugalii, Francji, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Skandynawii i oczywiście we Włoszech, Niemcach i Anglii, ale też w Japonii, Tajlandii, Indonezji, Singapurze, Brazylii, Argentynie.

W 1986 roku za płytę „Meets Harry „Sweets” Edison” wygrał plebiscyt na najlepszy jazzowy album roku w Niemczech promowany przez wydawnictwo Jazz Podium. Od 1993 roku jest szefem Jazz Guitar w Hanns Eisler Conservatoire w Berlinie, gdzie też mieszka i koncertuje.

W 2000 roku rozpoczął współpracę z Teatro alla Scala w Mediolanie w różnych projektach muzycznych. Współpracował m.in. z takimi gwiazdami światowego jazzu jak: Joe Pass, Harry "Sweets" Edison, Buddy Tate, Al Grey, Buddy de Franco, Bob Minzer, Eddie Gomez, Benny Bailey, Giovanni Tommaso, Danny Moos, Eliot Zygmunt i wielu innych. Oprócz częstych zobowiązań koncertowych, prowadzi również intensywną działalność pedagogiczną z seminariami gitarowymi w całej Europie.


Więcej na:
www.klubdelta.pl
 

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90
71-482 Szczecin
e-mail: biuro@zsj.com.pl


Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie
Ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
70-811 Szczecin
tel.: 91 464 79 23, 91 464 79 24
e-mail: biuro@klubdelta.pl


KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN
Patronat medialny:
 


 


 

Bernard Maseli „MaBaSo Trio”


Klub “DELTA” filia MOK Szczecin Dąbie
ul. Racławicka 10
27 kwietnia 2014 r. godz. 18:00
Bernard Maseli - wibrafon elektryczny (Mallet Kat)
Michał Barański – gitara basowa
Daniel „Dano” Soltis (Słowacja) - perkusja, perkusjonalia
 

„Mabaso Trio” to najnowszy projekt naszego najlepszego wibrafonisty elektrycznego. Tworzą go kontrabasista oraz basista elektryczny Michał Barański, współpracownik m.in. takich muzyków jak Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem oraz najlepszy słowacki perkusista, obecnie mieszkający w Pradze – Daniel „Dano” Soltis (m.in. Steve Walsh, Rich Perry, Ingrid Jensen, Aga Zaryan, Peter Lipa).
Po niezwykłym sukcesie projektu „Maseli on the Road” Bernard zamierza zabrać publiczność w świat współczesnego, elektrycznego jazzu, zawierającego elementy otwartej muzyki improwizowanej opartej na podstawach rytmicznych muzyki funky.
„Bernard Maseli do realizacji tego zamierzenia dobrał świetnych partnerów - gitara basowa pod palcami Michała Barańskiego zabrzmiała kapitalnie, zaś Dano Soltis z uśmiechem na twarzy i dużą swobodą wydobywał dźwięki zarówno z perkusji, jak i całej masy przeszkadzajek, które co rusz skądeś wydobywał. Tak, radość wspólnego grania i tworzenia tej muzyki, przebijała tak z twarzy muzyków, jak przede wszystkim ich występu.”
Ryszard Skrzypiec - Jazz Press
www.facebook.com/MaBaSoTrio

Bernard Maseli – wibrafon elektryczny
Karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support). W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2”). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran, płytą „Melodies” Anny Serafińskiej, płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS”.

Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.
W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500! zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja). Od 2006r wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”. W 2004 roku nawiązuje współpracę  z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty ”Silence, Night And Dreams”. Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Teresa Salgueiro - voc, Lars Danielsson - bass, John Parricelli - guit. Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach gdzie w 2007 w obecności ponad 4 tys. słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu. W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY”, w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki. W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business”.

Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe). Nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.
www.bernardmaseli.com

Michał Barański - gitara basowa
Jeden z najlepszych polskich kontrabasistów i gitarzystów basowych. Urodzony w 1984 roku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Już w wieku pięciu lat rozpoczął swoją przygodę z muzyką, początkowo ucząc się gry na fortepianie, a następnie rozwijając swoje muzyczne zdolności w grze na wiolonczeli. W trakcie swej edukacji muzycznej w szkole równolegle w wieku 12 lat zainteresował się muzyką rozrywkową i jazzową. Rozpoczął naukę gry na gitarze basowej, aby już wkrótce grać w lokalnych zespołach w jego rodzinnych Żorach. Już jako trzynastolatek został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry'ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Centem w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival w stanie Maine.

Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego w klasie mgr Bogusława Pstrasia zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych drugiego stopnia w tym m.in. trzecią nagrodę na Ogólnopolskich przesłuchaniach klas wiolonczeli i kontrabasu w Elblągu. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację „K/B/D Trio”, z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in. nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005 roku. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie.

Bardzo szybko, gdyż już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno, Grzech Piotrowski, Piotr Baron, Mate.O, zespoły Afromental, New LifeM, TGD i wiele innych.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.
www.michalbaranski.weebly.com

Daniel "Dano" Soltis – perkusja, perkusjonalia
Urodził się w 1982 roku w Koszycach, na Słowacji. Jest jednym z najczęściej poszukiwanych perkusistów na czeskiej i europejskiej scenie jazzowej, ze względu na jego energiczny, elastyczny ale również wrażliwy styl gry. Od 1999 roku mieszka w Pradze. Tutaj uczęszczał do Konserwatorium J. Jazz Jeep i studiował pod kierunkiem legendarnego prof. Vladimíra Žižka, a później w Wyższej Szkole Specjalistycznej koncentrując się na muzyce jazzowej. W 2010 roku otrzymał tytuł licencjata w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie uczęszcza na kurs Masters. Jest członkiem-założycielem wiodących i szanowanych zespołów jazzowych, „Vertigo” (właściwie „Vertigo Quintet”), którego jest również menadżerem. Zespół otrzymał wiele nagród:
2005 - „Zlaty Andel” (czeski odpowiednik Grammy Awards) za album „Vertigo Quintet”
w kategorii „debiut płytowy roku”.
2008 - nominacja do nagrody „Zlaty Andel '' za album „Vertigo Quintet” i Dorota Barová
2012 - „Tais Awards 2011” niezależna nagroda internetowa za album „Vertigo – Metamorphosis”.
2012 - nominacja do nagrody „Zlaty Andel” dla albumu „Vertigo – Metamorphosis” (marzec 2012 r.). Więcej informacji na www.vertigoquintet.com.
W 2010 roku został członkiem wiodącego pop-rockowego zespołu „Smile IMT”, z którym regularnie występuje na festiwalach muzycznych i nagrał bardzo dobrze przyjęte. Więcej na www.oprisaomna.com.
Jest także członkiem zespołu muzycznego „Maseli On The Road” wibrafonisty Bernarda Maselego www.bernardmaseli.com/2011/03/maseli-on-the-road-2/
Jest członkiem-założycielem wyjątkowego trio opartego na otwartej improwizacji – „Projekt Z” (Petr Zelenka - gitara, Marcel Barta – sax, Daniel Soltis – perkusja), z którym koncertuje
w całej Europie. http://www.animalmusic.cz/katalog/projekt-z
W 2011 roku został muzykiem firmowym czołowego producenta talerzy perkusyjnych - firmy „Sabian” i wiodącego producenta pałeczek perkusyjnych „Balbex”. Balbex wyprodukował specjalną serię pałeczek perkusyjnych – Danodrum, które zostały opracowane we współpracy z Danielem.
http://danosoltis.com/pages/sk/aktuality.php

Więcej na:
www.delta.ehost.pl

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Al. Wojska Polskiego 90
71-482 Szczecin
e-mail: biuro@zsj.com.pl

Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie
Ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
70-811 Szczecin
tel.: 91 464 79 23, 91 464 79 24
e-mail: biuro@klubdelta.pl

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN

  


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE POLECA.
  

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE POLECA

Paul Jackson feat. Pee Wee Ellis

21 marca 2014 godz. 21:00

Free Blues Club ul. Powstańców Wielkopolskich 20, Szczecin


Koncert z pierwszych stron gazet w szczecińskim Free Blues Clubie. Tym razem na scenie zagrają światowej klasy artyści - Paul Jackson (basista Herbiego Hancocka) oraz Pee Wee Ellis (saksofonista Jamesa Browna). Fuzja jazzowych inspiracji i funkowych rytmów wykształtowała nowe tchnienie w muzyce: smooth funk! Towarzyszyć im będzie Xantoné Blacq, gwiazda soulowej sceny w Wielkiej Brytanii, który przez 5 lat współtworzył zespół Amy Winehouse oraz rewelacyjny francuski perkusista Tony Match. Zapraszamy najwięcej oczekujących melomanów i najbardziej wybrednych amatorów. Jedyny koncert w Polsce!

Przed koncertem organizowane są warsztaty muzyczne (g.16), a po koncercie Jam Session

Skład:

Paul Jackson (USA) - bas, wokal (ex. Herbie Hancock, Carlos Santana)

Pee Wee Ellies (USA) – saksofon (ex. James Brown, Van Morrison, Maceo Parker)

Xantonè Blacq (UK) - instrumenty klawiszowe, wokal, perkusonalia (ex. Amy Winehouse, Nigel Kennedy)

Tony Match (FR) – perkusja (ex. Randy Brecker, Fred Wesley, Kurt Elling)

PAUL JACKSON:
Paul Jackson ma na swoim koncie współpracę z najgorętszymi personami świata muzyki. Jako współzałożyciel grupy Headhunters z Herbim Hancockiem na przełomowych albumach Head Hunters i Thrust kształtowali nowy kierunek w muzyce rozrywkowej.

Paul Jackson zaczął grać na basie w wieku dziewięciu lat. Uważany przez wielu swoich nauczycieli za muzyczne objawienie, sięgnął po kolejne instrumenty - fagot i fortepian. Zafascynowany muzyką związał się ze światem dźwięków – studiował w San Francisco Conservatory of Music, a później rozpoczął karierę dydaktyczną wykładając w najważniejszych placówkach muzycznych na świecie: w Tokyo, Bostonie i Californii.

W 1979 roku Paul rozpoczął pracę nad autorskim materiałem dla wytwórni Toshiba EMI Records. Kompozycje Jacksona zdobywały nagrody Grammy kolejno w latach 1974 , 1975 i 1976 analogicznie za piosenki: Chameleon, Hang Up Your Hang-up i Fear.

Jako utalentowany, wykształcony i kreatywny inżynier muzyki Paul sięgał po inne media dla swojej twórczości. Podpisał kontrakt z wytwórnią filmową Paramount aranżując muzykę do ścieżki filmowej Death Wish i Brudny Harry. Komponowanie muzyki filmowej i zaangażowanie w inne wartościowe projekty zaprowadziły Jacksona na sceny najważniejszych festiwali jazzowych, takich jak De Hagg, Pori w Hiszpanii, Montreaux , Newport i Paryżu .

W 1985 roku Paul przeniósł się do Japonii i nadal aktywne udziela się na japońskiej sceny muzycznej. Koncertuje na żywo z międzynarodowymi artystami oraz przyjmuje zlecenia komponowania muzyki dla telewizji komercyjnych, reklam i filmów. Rozpoczął jedną z najważniejszych inicjatyw: Jazz dla dzieci. Program zakłada koncertowanie w japońskich szkołach celem przybliżenia amerykańskiej historii muzyki. Działania poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pomimo przeprowadzki do Japonii, Paul regularnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych i Europie. W 1998 roku, długo oczekiwana reaktywacja Headhunters została urzeczywistniona premierą krążka The Return Of The Headhunters oraz trasą koncertową po USA i Europie.

PEE WEE ELLIES:
Prawdopodobnie najlepszy funkowy saksofonista na świecie, długoletni współpracownik Jamesa Browna, przez 4 lata lider JB’s. Autor utworu „The Chicken”, który został rozsławiony w wykonaniu Jaco Pastoriusa!
Pee Wee dołączył do Jamesa Browna w 1965 roku, po 6 miesiącach stał się liderem zespołu i zaczął komponować wspólnie z „Ojcem Chrzestnym Soulu”. Jest współautorem utworu „Cold Sweat”, który jest uznany za pierwszy funkowy hit. Kolejne utwory to tylko przeboje “Say It Loud, I'm Black and I'm Proud,” “Mother Popcorn,” “Lickin' Stick” i “The Chicken”. Wkrótce Pee Wee Ellies zaczął być znany jako “Człowiek, Który Odkrył Funk”. Pracował jako aranżer i dyrektor artystyczny dla CTI Records, gdzie miał okazje współpracować z takimi artystami jak George Benson, Hank Crawford czy Esther Phillips. W późnych latach 70-tych przeniósł się do San Francisco i stworzył zespół wraz z Davidem Liebmanem, byłym sidemanem Milesa Davisa. Między 1979 – 86 r. pracował wraz z Van Morrisonem jako aranżer i dyrektor muzyczny. W ostatnich latach, zwrócił się ku wielu innym gatunkom muzycznym, tj. jazz czy world music.

XANTONÉ BLACQ
Gwiazda soulowej sceny w Wielkiej Brytanii, zdobywająca popularność na całym świecie. Wokalista, pianista, perkusjonista. Przez 5 lat współtworzył zespół Amy Winehouse. Utwory z jego ostatniej płyty utrzymują się w czołówce listy przebojów w UK. Muzyka Xana to dźwiękowa podróż przez muzykę jazz, funk i soul.

Pierwsze single Xantoné to “Search For The Sun" oraz "The Dance" zostały nie tylko bardzo dobrze przyjęte przez znawców gatunku, ale także przez znanych artystów takich jak Masters At Work, Gilles Peterson, Kyoto Jazz Massive i Jazzanova.

WIDEO PROMOCYJNE: www.montreuxjazzlive.com/paul-jackson-trio-ft-pee-wee-ellis-tip-toe-video

EVENT FACEBOOK: www.facebook.com/events/419791891487789/440963479370630/

Bilety: przedsprzedaż 99 zł / w dniu koncertu 119 zł / studenci i uczniowie 79 zł
Bilety do nabycia w klubie (śr-so, po 19) oraz:
Salon muzyczny FAN (ul. Św. Wojciecha 1)
Sklep muzyczny ROCKMAN (Wyszyńskiego 12)
Kup bilet przez internet na stronie bilety.fm
Rezerwacje miejsc: +48 510 060 210 lub biuro@freebluesclub.pl
*zniżka 20zł dla posiadaczy biletów z koncertu Freda Wesleya tylko w klubie
Warsztaty: 60zł – czas trwania: 2 godziny.
FREE BLUES CLUB
ul. Powstańców Wielkopolskich 20
70-110 Szczecin

 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
„JAZZ NA ROGATKACH”
CAFE RICO
RYSZARD SŁOWICKI / PRZEMYSŁAW IGIEL
 

Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela, 16 MARCA 2014 r., godz. 17:00
WSTĘP WOLNY
CAFE RICO
Ryszard Słowicki – gitara, wokal
Przemysław Igiel – bębny conga, djembe


Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami, stanowi jeden z najbardziej edukacyjnych projektów Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w zakresie promocji muzyki jazzowej i pokrewnej jazzowi. Cykl koncertów w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnic Szczecina (Dąbie i Skolwin) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową czy muzyką i sztuką w ogóle.
Proedukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych muzyków zarówno ze Szczecina jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i innych dzielnic Szczecina daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta.
W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku proponujemy organizację 7 koncertów na przemian w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w filii Miejskiego Ośrodka Kultury -klub „Delta” w Dąbiu

W ramach cyklu Jazz Na Rogatkach w Domu Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin w dniu 16 marca 2014 r. wystąpi RYSZARD SŁOWICKI - mieszkający w Szczecinie artysta wszechstronny - pieśniarz, pianista, gitarzysta, kompozytor, improwizator, instrumentalista, poeta, dramaturg, reżyser.
Zajmuje się również grafiką i fotografią. Dla różnych ośrodków Telewizji Polskiej jako autor, reżyser i jednoosobowa redakcja w latach 1992-95 zrealizował ponad 200 programów muzycznych i felietonów kulturalnych. Debiutował jako poeta i śpiewający autor w Polskim Radiu Szczecin w 1998 roku na zaproszenie reżysera Waldemara Modestowicza. Polskie Radio Szczecin jest wydawcą tomiku poetyckiego "Krok za cieniem" (2003 r.), autorskiego CD z udziałem aktorki Marii Seweryn "Cafe Rico" (2009 r.). W 2010 r. wydał książkę "Ja, Henryk Bilke" (wyd. Attic). W tym samym roku ukazała się płyta CD "Wiersze" – audiobook z udziałem aktorów szczecińskich teatrów. W roku 2011 wydał płytę CD „Poeci i pariasi” inspirowaną muzyką i poetyką Dalekiego Wschodu, a w 2012 r. płyta "Piano solo" z autorskimi kompozycjami i improwizacjami. Koncertował miedzy innymi w Polsce, Niemczech, Francji i w Anglii.

W sferze muzycznej artysta preferuje klasyczne brzmienie gitary i fortepianu, które wzbogaca o swobodne improwizacje w swoich kompozycjach. W aktualnym projekcie Ryszard Słowicki występuje wspólnie z PRZEMYSŁAWEM IGIELEM, znanym szczecińskim muzykiem, wokalistą i perkusionistą. Muzycy doskonale się uzupełniają tworząc wspaniałą intuicyjną muzykę okraszoną improwizacjami instrumentalnymi i wokalnymi.

Podczas koncertu artyści zaprezentują głównie utwory z najnowszej płyty duetu pod tytułem Cafe Rico.

Do posłuchania na:
www.youtube.com/watch?v=Nj4_sO_NEMA
www.youtube.com/watch?v=uNgt_uL5BoU

Więcej na:
www.klubskolwin.pl


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin
www.klubskolwin.pl

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN
 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE POLECA.
 

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE – POLECA

JIMMY SMITH TRIBUTE FEAT. FRED WESLEY (USA)

FREE BLUES CLUB
21.02.2014 Start: 21:00

Bilety: przedsprzedaż 69zł / w dniu koncertu 80zł

Najgłośniejszy puzon funku - Fred Wesley, "ociec chrzestny soul jazzu", przez wiele lat kierownik muzyczny Jamesa Browna, zdecydował się stworzyć projekt "Jimmy Smith Tribute" aby uczcić pamięć o genialnym organiście organów Hammonda. Jazzowa uczta na najwyższym poziomie dla najbardziej wybrednych!
Niesamowity skład: Fred Wesley - puzon, Leonardo Corradi - Hammond B3, Tony Match - perkusja

Jimmy Smith - to amerykański muzyk jazzowy, wirtuoz organów Hammonda, który odszedł w 2005 roku.
Często posługiwał się przydomkami "the incredible" (niewiarygodny) lub "the amazing" (cudowny), spopularyzował w jazzie brzmienie organów Hammonda. Wywarł ogromny wpływ na twórczość zarówno takich gwiazd jazzu, jak Jimmy McGriff, Brother Jack McDuff, Richard "Groove" Holmes, Joey De Francesco i Larry Goldings, ale również na klawiszowców rockowych, wśród których należy wymienić Jona Lorda, Briana Augera i Keitha Emersona. Jego twórczość znalazła także odbicie w muzyce takich zespołów jak chociażby Beastie Boys czy Medeski, Martin & Wood.

Aby uczcić jego pamięć, puzonista Fred Wesley, zdecydował się stworzyć projekt Jimmy Smith Tribute, który wykonuje utwory z repertuaru Jimmiego Smith-a.

Na organach gra młody, zaledwie 20-letni Leonardo Corradi - który już zdążył współpracować na scenie z Antonio Sanchezem, Davem Liebmanem, Rickiem Margitza. W 2010 roku został wybrany "Hammondzistą Roku" przez włoski magazyn JazzIt.

Paryski perkusista Tony Match był liderem kilku grup, między innymi z Enie Wattsem! Jako producent współpracował z takimi wykonawcami, jak Rick Margitza, Jean Marie Ecay I Flavio Bolero, a także komponował piosenki z Florą Purym.

Urodzony w Alabamie Fred Wesley rozpoczynał swoją muzyczną karierę jako nastoletni puzonista grając z Ikem i Tiną Turner. W latach 1968-75 był kierownikiem muzycznym, aranżerem, puzonistą i głównym kompozytorem Jamesa Browna. Później aranżował i grał z Parliament-Funkadelic oraz Bootsy's Rubber Band.
Od czasu współpracy z Count Basie Orchestra (od 1978 roku) znalazł się w samym centrum jazzowego życia - pisał, grał i nagrywał zarówno z różnymi zespołami, jak i solowe albumy. Na początku lat 90. ubiegłego wieku, razem z kolegami z zespołu Jamesa Browna -Pee Wee Ellisem oraz Maceo Parkerem, występował pod nazwą JB Horns. Po odejściu Ellisa zespół zmienił nazwę na The Maceo Parker Band. Wesley grał w nim do czasu, gdy w 1996 roku tworzył własną formację The Fred Wesley Group, obecnie znaną jako Fred Wesley and the New JBs.
W czasie swojej kariery Wesley grał i aranżował utwory dla tak różnych wykonawców jak chociażby Ray Charles, Lionel Hampton, Randy Crawford, Vanessa Williams, The SOS Band, Cameo, Van Morrison, Socalled, Red Hot Chilli Peppers czy raper De La Soul.
Wesley wykładał na Wydziale Jazzu Uniwesytetu Północnej Karoliny. Obecnie pracuje z wieloma studentami, jako "visiting profesor" na wielu uczelniach na całym świecie, w tym na Berklee College of Music oraz Columbia College of Chicago.

Wyjątkowy koncert, na którym musi pojawić się każdy meloman!

FILM PROMOCYJNY:
http://www.youtube.com/watch?v=OzrGeCO_LKU