„ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE i TRAFOSTACJA SZTUKI w SZCZECINIE
zapraszają na koncert

„JAZZ POD CHOINKĘ”

PAWEŁ KACZMARCZYK - AUDIOFEELING TRIO
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja
 

TRAFOSTACJA SZTUKI w SZCZECINIE
Ul. Świętego Ducha 4
14 grudnia 2013 (sobota) godz. 19:00

Wejściówki na koncert
(cena 10 zł) do nabycia w Trafostacji Sztuki
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00. Rezerwacja telefoniczna 885 500 532.

Paweł Kaczmarczyk, jeden z najlepszych europejskich pianistów jazzowych. Nagrywa dla najważniejszej europejskiej wytwórni jazzowej ACT Music. W 2009 roku Paweł Kaczmarczyk został uznany przez czytelników Jazz Forum za najlepszego pianistę jazzowego w Polsce, przerywając wieloletnią dominację Leszka Możdżera. Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca "Oskarów Jazzowych" - Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody "FRYDERYK" w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku.

Zespół AUDIOFEELING TRIO to autorska formacja Pawła Kaczmarczyka. Muzycy prezentują kompozycje z obsypanej nagrodami płyty "Complexity in Simplicity" wydanej nakładem prestiżowej wytwórni ACT Music. To właśnie ten album otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Album zdobył tytuł Płyty Roku w plebiscycie Jazz Top 2009 magazynu Jazz Forum. A jeszcze większą sensację Paweł sprawił zwycięstwem jako Najlepszy Pianista – przerywając kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej specjalności! Paweł Kaczmarczyk zajął również drugie miejsce w kategoriach Muzyk Roku i Kompozytor (w obu przypadkach za Tomaszem Stańko), a jego zespół jako Zespół Akustyczny uplasował się na drugim miejscu ankiety (za Marcin Wasilewski Trio).

Podczas koncertów pojawiają się również nowe kompozycje zespołu - znajdą się one na kolejnej płycie Pawła Kaczmarczyka, która ukaże się w roku 2014.

Audiofeeling Band Pawła Kaczmarczyka z udziałem Janusza Muniaka (saksofon) wystąpił
19 listopada 2013 w koncercie na Stadionie Narodowym podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych W Sprawie Zmian Klimatu w Warszawie.
Wybrane recenzje:
 

"Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa."
/Howard Reich - CHICAGO TRIBUNE

„Nazwisko Kaczmarczyk zapewne stanie się niebawem definicją
dla wirtuozerii i kreatywności w jazzie.”
MANNHEIMER MORGEN

„Trzeci album artysty „Complexity in Simplicity” wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku”.
JAZZ FORUM
 

Więcej informacji na:
www.pawelkaczmarczyk.com/en
oraz:
www.facebook.com/pages/Pawe%C5%82-Kaczmarczyk-Audiofeeling-Band/10150151196775217

Organizatorzy:
ZACHODNIOPOMORKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
Facebook: www.facebook.com/zachstow.jazzowe

TRAFOSTACJA SZTUKI w SZCZECINIE
www.trafo.org
www.facebook.com/trafo.org


Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza


Polskie Radio Szczecin

„JAZZ NA ROGATKACH”
ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE


Klub „DELTA” filia MOK Szczecin, ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
17.11.2013 (niedziela) godz. 18:00
bilety do nabycia w kasie klubu, rezerwacja biletów tel.: 91 4647923

WOJTEK KAMIŃSKI TRIO
Wojciech Kamiński – fortepian
Paweł Tartanus – gitara, banjo, śpiew
Andrzej Zielak – kontrabas, gitara basowa
 

Wojtek Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Na fortepianie gra od 3-go roku życia, a do szkoły muzycznej został przyjęty w wieku 5-ciu lat. Będąc uczniem Średniej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, zainteresował się już muzyką jazzową. Współpracował z czołówką polskiej i światowej sceny muzycznej, ale też z orkiestrami muzyki klasycznej.
Oficjalnie zadebiutował w roku 1962 jako muzyk grupy „Ragtime Jazz Band”. Dwa lata później wystąpił z tym zespołem na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, na którym otrzymał wyróżnienie zespołowe i indywidualne. Był też związany wówczas z Teatrem Piosenki warszawskiego Klubu Stodoła, początkowo jako kierownik muzyczny, a później jako jazzman.
W latach 1964-1965 działał w zespole „Warszawscy Stompersi”, a później wraz z Henrykiem Majewskim i Jerzym Kowalskim utworzył grupę „Old Timers”, w którym działał do 1968 roku. Następnie przez 10 lat przebywał na kontraktach zagranicznych. Podczas odwiedzin w ojczyźnie współpracował z wieloma różnymi zespołami wykonującymi jazz tradycyjny (Big Band "Stodoła", „Hagaw”, „Gold Washboard”, „Sami Swoi”).
W roku 1978 ze swoim własnym zespołem występował na warszawskim festiwalu „Old Jazz Meeting”. W latach 1979-1981 był pianistą i organistą zespołu „Swing Workshop”, który utworzył z Januszem Zabieglińskim.
Udzielał się też jako pedagog w warsztatach muzycznych organizowanych w Chodzieży i Bolesławcu. Zrealizował też recitale telewizyjne Ragtime'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat W. Kamińskiego, a także nagrania dla archiwum Polskiego Radia. Oprócz występów w kraju ma na swoim koncie liczne koncerty za granicą (Finlandia, NRD, RFN, Szwecja).
W roku 1982 rozpoczął karierę solową. Współpracował także z wieloma piosenkarzami, nie tylko jazzowymi (Danuta Błażejczyk, Irena Jarocka, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rosiewicz, z zespołem Aleksandra Bema), a także z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską.
Więcej na: http://www.twoj-impresariat.pl/wojtek_kaminski.html

Paweł Tartanus - wokalista i instrumentalista (gitara, banjo) współpracujący od lat z najlepszymi polskimi zespołami jazzu tradycyjnego. Swoją przygodę z jazzem tradycyjnym rozpoczął w 1972 roku grając w zespole Gold Washboard. Odniósł z nim swój pierwszy sukces zdobywając zespołową Złotą Tarkę na festiwalu Old Jazz Meeting '74. Kolejne lata jego kariery to okresy współpracy z czołowymi zespołami polskiego jazzu: Swing Workshop, Hagaw, Prowizorka Jazz Band, Jazz Makers i Old Timers. Z zespołem tym współpracuje do dziś. Jest on tradycyjnym symbolem i legendą jazzu, a od ponad 30 lat jest zawsze w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika "Jazz Forum".
Nie ma kraju w Europie, w którym nie koncertowałby wraz zespołem zdobywając z nim wiele nagród oraz wyróżnień. Obecnie Paweł Tartanus współpracuje z formacjami: Ultradycyjne Duo Tartanus-Wróblewski, Old Timers i Swing Workshop Wojciecha Kamińskiego, do którego powrócił po wielu latach. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim tworzą wspólnie duet, gdzie muzykom udaje się perfekcyjnie połączyć uśmiech i przymrużenie oka ze sztuką najwyższego lotu. Starannie zaaranżowane standardy z ogromnym ładunkiem elementów muzycznego żartu - to happy jazz w najczystszej, najbardziej klarownej postaci. Od blisko 40 lat nagrywa płyty i występuje na wielu scenach z różnymi wykonawcami.
Stworzył piękne duety z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wielokrotnie zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya. O tym jak jest wszechstronnym muzykiem świadczyć może choćby zaproszenie do nagrania płyty "Gershwin Copland Bernstein" z zespołem Sinfonia Varsovia. Banjo, na którym gra nieprzerwanie od 40 lat to "perełka" wytwórni Gibson Mastertone z roku 1942.
Więcej na: http://members.upcpoczta.pl/p.tartanus/

Andrzej Zielak - kontrabas, gitara basowa. Absolwent Instytutu Jazzu AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. Laureat III nagrody na przeglądzie szkolnych zespołów jazzowych w Elblągu z zespołem "Brand New Jazz Quartet" w latach 2000 i 2002. W 2001 roku zdobywca II nagrody na festiwalu jazzowym Jazzga w Łodzi z zespołem "Twin Tenors". Wyróżniony nagrodą indywidualną na festiwalu muzyki gospel w Osieku w 2005 roku. Grand Prix festiwalu „Krokus Jazz Festiwal” z zespołem Patrycjusz Gruszecki Quintet (2006). I nagroda na festiwalu „Jazz Juniors” z zespołem „The Fellows Quintet” (2006)
Występował na wielu festiwalach jazzowych m.in.: Bielska Zadymka Jazzowa - z big-bandem Akademii Muzycznej w Katowicach (2005), Jazz Forum Festiwal - z Anną Serafińską (2005), Krokus Jazz Festiwal (2006).
Aktualnie współpracuje z: zespołem „Kattorna”, Anną Serafińską i Carmen Moreno na stałe gra w zespołach: „Przemek Strączek Trio”, „Biotone”, „Krzysztof Popek Quintet”, „Eryk Kulm Quintessence”, z którym nagrał płytę: "Back to the Presence".

Już niebawem ukaże się płyta zespołu Swing Workshop Wojciecha Kamińskiego, nagrana live we wspaniałym klubie jazzowym Tygmont 2 i 3 lutego 2009r. Będziemy mogli posłuchać swingujących dźwięków, które, mam nadzieję przypadną do gustu wszystkim słuchaczom.
 

 Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe www.zsj.com.pl
Facebook: www.facebook.com/zachstow.jazzowe

Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury - Szczecin Dąbie
www.klubdelta.pl
Facebook: www.facebook.com/klubdelta

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 


Koncerty IX Hanza Jazz Festiwal – Koszalin 2013


 

Program warsztatów i koncertów IX Hanza Jazz Festiwal
23 – 26.10.2013 r.

20.10.2013 r.

13:00 - promocja festiwalu w Galerii Emka
Koncert Big Bandu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie


Dzień 1 (23.10.2013 r.)


do 10:30 - przyjazd uczestników
11:00 - warsztaty wokalne oraz warsztaty w combach jazzowych
19:00 - Kino Kryterium- uroczyste otwarcie festiwalu i koncert „Generation Next” oraz „Komeda, Kurylewicz, Trzaskowski”
WSTĘP- 10zł

22:30 - jam session- klub festiwalowy „Rezerwat”


Dzień 2 (24.10.2013 r.)


11:00 - warsztaty wokalne oraz warsztaty w combach jazzowych
19:30 - Kino Kryterium – koncert „New Bone”
WSTĘP 10zł

21:00 - koncert uczestników festiwalu oraz jam session- klub festiwalowy „Plastelina”


Dzień 3 (25.10.2013 r.)


11:00 - warsztaty wokalne oraz warsztaty w combach jazzowych
19:00 - Kino Kryterium- Koncert „Nat Osbourn Net” (USA) i „Apostolis Anthimos”
WSTĘP 10zł

21:00 - koncert uczestników festiwalu oraz jam session- klub festiwalowy „Kawałek Podłogi”


Dzień 4 (26.10.2013 r.)


11:00 - warsztaty wokalne oraz warsztaty w combach jazzowych
15:00 - „Jazzowy podwieczorek” - koncert Comba jazzowego w Galerii Emka
20:00 - Kino Kryterium- uroczyste zakończenie warsztatów i Koncert Galowy – Recital Janusza Szroma połączony z koncertem uczestników wraz z wykładowcami
WSTĘP 10zł

22:30 - jam session- klub festiwalowy „Rezerwat”
 

Warsztaty poprowadzą:
Danuta Błażejczyk (vocal)
Janusz Szrom (vocal)
Jan Ptaszyn Wróblewski (combo)
Maciej Sikała (combo)
 

Organizatorzy:
Centrum Kultury 105 – Koszalin
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe - Szczecin


Więcej na:
www.hanza.koszalin.pl
www.facebook.com/pages/Hanza-Jazz-Festiwal/266625543382876?ref=hl

 

Dziewiąta edycja Hanza Jazz Festiwal odbędzie się w dniach 23-26 października 2013 r. Instruktorami grup Combo Jazz będą: Jan Ptaszyn Wróblewski i Maciej Sikała. Ponadto, tradycyjnie, zorganizowane zostaną dwie klasy wokalne. Pierwszą poprowadzi Danuta Błażejczyk, a drugą Janusz Szrom.
Zgłoszenia przyjmowane są do 11 października poprzez formularz znajdujący się na stronie www.hanza.koszalin.pl.
 

Koncerty IX Hanza Jazz Festiwal – Koszalin 2013


Dzień 1 23.10.2013 r.
godz. 19:00 – sala widowiskowa CK105 – uroczyste otwarcie festiwalu, koncert Generation Next oraz Pierwsi Mistrzowie: Komeda, Kurylewicz, Trzaskowski (cena biletu 10zł)

Generation Next: to nowoczesny akustyczny mainstream poszukujący przestrzeni, barw, wrażeń i wyjątkowych emocji!
Zespół składa się z muzyków młodego pokolenia już docenionych przez znawców i fanów jazzu w Polsce, którzy swą pasją do tej muzyki zarazili się od rodziców.
Pierwsza płyta zespołu "Live at Jazz nad Odrą" ukazała się pod koniec lipca br.
Grupa w maju 2013 dała koncert w studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, transmitowany Live przez program III Polskiego Radia.

W skład zespołu wchodzą:

Piotr Schmidt - trębacz, syn jednego z najwybitniejszych polskich historyków muzyki jazzowej, autora III-tomowej Historii Jazzu, książki, na której wychowały się dwa pokolenia muzyków i fanów jazzu w Polsce.

Jacek Namysłowski – puzonista, syn żywej legendy, jednego z największych saksofonistów i kompozytorów jazzowych w Polsce, Zbigniewa Namysłowskiego, którego niektóre albumy zostały uznane za płyty „wszechczasów” w polskim jazzie.

Gabriel Niedziela – gitarzysta, syn jednego z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych – Jacka Niedzieli-Meiry, uczestnika ponad 40 nagrań płytowych, autora podręcznika "Kontrabas jazzowy" oraz nagrodzonej przez ministra kultury książki "Historii jazzu- 100 wykładów".

Tomasz Wendt - saksofonista tenorowy, syn wybitnego tenorzysty jazzowego - Adama Wendta, który w swym dorobku ma współpracę z takimi muzykami jak Randy Brecker, Mike Stern, Chick Corea czy zespołami Walk Away.

Towarzyszą im:

Francesco Angiuli (Włochy) – kontrabas (w Polsce znany głównie z długiej współpracy z Piotrem Wojtasikiem)

Arek Skolik – perkusja (postać wszem i wobec znana i podziwiana)

Komeda, Kurylewicz, Trzaskowski – projekt dedykowany trzem pionierom jazzu, którym całe polskie środowisko jazzowe wiele zawdzięcza. Program obejmuje charakterystyczne kompozycje wymienionych w tytule ale w nowych, współczesnych wersjach a także komentarz na temat twórczości całej trójki i ich roli jaką odgrywali i nadal odgrywają w europejskim jazzie. W koncercie wystąpią:
- Jan Ptaszyn Wróblewski
- Robert Majewski
- Henryk Miśkiewicz
- Wojciech Niedziela
- Sławomir Kurkiewicz
- Marcin Jar

Dzień 2 (24.10.2013r.)
19:00 – sala widowiskowa CK105 – koncert New Bone (cena biletu 10zł)

New Bone: Krakowski kwintet jazzowy założony w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album "Something for now", na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Płyta została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Od tego momentu zespół zaczął występować w najważniejszych miejscach dla polskiej sceny jazzowej. W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”, ale przyniosła nowe spojrzenie na grę zespołową oraz interakcje między muzykami. W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok), nagraną z gościnnym udziałem Tomasza Grzegorskiego na saksofonie tenorowym i Jana Pilcha na instrumentach perkusyjnych .Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone jest lider zespołu Tomasz Kudyk.
Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez... (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja 2013), Delhi Jazz Festival (New Delhi, Indie 2013).
Zespół występuje w składzie:
Tomasz Kudyk - trąbka, fluegelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

21:00 – koncert uczestników festiwalu oraz jam session w klubie BeWuA (w przypadku nieruchomienia klubu po przerwie remontowej koncert odbędzie się w klubie Plastelina)

Dzień 3 (25.10.2013r.)
19:30 – sala widowiskowa CK105 – Apostholis Anthimos (cena biletu 10zł)

Apostholis Anthimos: muzyk znany ze współpracy z legendarnym SBB, Czesławem Niemenem i Tomaszem Stańko. Apostlis od kilkunastu lat prowadzi również działalność solową, koncertuje w Polsce i za granicą z muzykami takiej klasy jak Gil Goldstein, Jum Beard, Paul Wertico, Matt Garrison, Sugar Blue, Arild Andersen, Paolo Fresu, ostatnio współpracuje z Gay Husbandem i Etienne Mbappe.
Nat Osborn Band

Dzień 4 (26.10.2013r.)
20:00 – sala widowiskowa CK105 – uroczyste zakończenie warsztatów, koncert Janusza Szroma połączony z koncertem uczestników wraz z wykładowcami

Janusz Szrom – polski wokalista jazzowy.
Kompozytor, aranżer, pedagog, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali jazzowych, producent muzyczny. Wokalista Jazzowy Roku 2009, 2010, 2011 wg czytelników magazynu Jazz Forum.

W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 30 albumów muzycznych. Wiele z nich osiągnęło status „Złotej Płyty”. Najważniejsze to osobiste projekty wokalisty - „Straszni Panowie Trzej” czyli pierwsze jazzowe opracowanie piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory; oraz „Pogadaj ze mną” czyli piosenki napisane dla Janusza przez Włodzimierza Nahornego i Wojciecha Młynarskiego („Złote Płyty” roku 2009).

Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od roku 1994. W tym roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W następnych roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności "Klucz do kariery" na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa '95.

W drugiej połowie lat 90 był wokalistą popowej grupy - Soda, z która nagrał kilka przebojów wielokrotnie pojawiających się w polskich rozgłośniach radiowych i listach przebojów np. "Parę chwil".

Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od lat nagrywa i koncertuje z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Niedziela, Zbigniew Wrombel, Heryk Miśkiewicz.

Prowadził również niedzielną audycję muzyczną w "Trójce"- Polskie Radio oraz kilka lat był gospodarzem koncertów zapraszając największe gwiazdy polskiego jazzu do "Saloniku u Janusza" w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie.

W 2008 r. Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50. festiwalu Jazz Jamboree.
Wykładowca wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, Studium Jazzu przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach i Chodzieży, dyrektor artystyczny Polsko-Ukraińskich Warsztatów Muzycznych we Lwowie oraz nauczyciel śpiewu w popularnych programach telewizyjnych (np. Jak oni śpiewają, Fabryka gwiazd).

Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. W styczniu 2012 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (promotor prof. Jerzy Knetig), uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka.

Zapraszamy:
Centrum Kultury 105 – Koszalin
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe – Szczecin
Zadanie Współfinansowane Z Budżetu Województwa Zachodniopomorskiego


 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE „JAZZ NA ROGATKACH”


Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela, 20 października 2013 r., godz. 17:00

ZBIGNIEW LEWANDOWSKI QUARTET „GUITTENHAMMOND – PROJEKT”
Robert Kamalski – saksofon tenorowy
Janusz Konefał – gitara
Marcin Lutrosiński – organy Hammonda
Zbigniew Lewandowski - perkusja / leader
 

„GUITTENHAMMOND – PROJEKT” Inspiracja? Można powiedzieć, kwartet Jimmiego Smitha z Kennym Barrelem, Stanleyem Turrentine i Grady Tatem, ale to duże uproszczenie. Muzyczną ekspresję tworzymy w oparciu o świadomość jak bardzo zmieniły się sposoby
i techniki gry, tym samym brzmienie jazzowych grup z Hammondem, dzięki takim mistrzom jak: Larry Joung, Larry Golding czy Joey de Francesco. Drugim zaś może ważniejszym czynnikiem, który sprawił, że gramy z sobą z dużą przyjemnością jest to, że każdy
z muzyków kwartetu to dojrzały sprawny i wrażliwy muzyk. To zaś sprawia, że nie przygotowujemy skrupulatnie aranżacji utworów, które wykonujemy. Na próby przychodzimy z propozycjami utworów, z sugestiami dotyczącymi wykonania, rodzaju groove’u i formy. Koncepcja zaś rodzi się w graniu, co sprawia, że utwory wykonywane brzmią za każdym razem inaczej. Repertuar? Jazzowe standardy. Powód? Niewyczerpane źródło tematów
i inspiracji. Osobiście nie rozumiem niechęci młodych jazzmanów, do jazzowych standardów i ich argumentacji, że tylko własna muzyka i autokreacja to uniwersalny klucz do sukcesu. Na całym świecie muzycy nie wyłączając największych czerpią bez żadnych oporów z bogatej biblioteki jazzowych standardów. Wciąż pojawiają się ich, nowe często zachwycające wersje. Nikt też nie twierdzi, że najdoskonalszą wersją „Giant steps” była wersja Johna Coltrane’a. Wciąż powstają nowe wspaniałe wersje, wystarczy zajrzeć na You tube. My także swój repertuar budujemy w oparciu o standardy, co nie wiąże nam rąk, nie ogranicza wolności
i sprawia, że mamy z tego grania wielką frajdę.

Zbigniew Lewandowski to legenda polskiego jazzu, muzyk jazzowy, perkusista, kompozytor, aranżer, band leader - grał ze wszystkimi, z którymi grać należało. Perkusista, wyjątkowo wrażliwy muzyk. Współpracował z wieloma muzykami z czołówki polskiego
i światowego jazzu. Szczególnie znany jako nauczyciel gry na perkusji - regularnie prowadzi zajęcia warsztatowe (m.in. Blues nad Bobrem, Blues Express), nagrał też dla TVP cykl programów o tematyce perkusyjnej.
Od ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej. Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego „Sami Swoi“, później w Big Bandzie Wrocław. W latach 73 – 76 napędzał sekcje rytmiczne wrocławskich super grup, „Spisek Sześciu“(pierwsza nagroda Jazz nad Odrą w 1974 r.) oraz „Crash“ (pierwsza nagroda na festiwalu jazzowym w San Sebastian 1977 r.).
Występował w pierwszym składzie super grupy lat 80-tych String Connection dowodzonej przez Krzesimira Dębskiego. Grał w kwartecie pianisty Wojciecha Kamińskiego, by już
w 1982 roku zostać liderem własnych zespołów od kwintetu do septetu. Odtąd tworzył
i nagrywał z nimi muzykę, której stylistyka zmieniała się wraz z rozwojem artystycznej orientacji lidera (akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, salsa). Występował
z zespołami bluesowymi i orkiestrami rozrywkowymi. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt w tym ponad dziesięciu autorskich, Ma w swoim dorobku wiele godzin muzyki teatralnej
i filmowej.
Współpracował z liderami polskiej sceny jazzowej: T. Stańko, Z. Namysłowski, J. Muniak,
J. Śmietana, S. Kulpowicz, K. Dębski, W. Karolak, J.P. Wróblewski oraz gwiazdami jazzu europejskiego i amerykańskiego: E. Kroner, B. Rosengren, H. Hartman, D. Friesen, M. Vivci, M. Stern, R. Rickert, M. Russel. Mfa Kera, K. Carr, C. Johnson.
Jest laureatem licznych nagród zespołowych i indywidualnych (m.in. Superstar na festiwalu w Munchengladbach). Z Karolakiem i Baronem utworzył The High Bred Jazz Trio (Trio Jazzowe Wysoko Urodzonych), a owocem ich współpracy jest nagrana płyta „Dżem Jak Co Dzień”. Obecnie jest wykładowcą we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Więcej na stronie: http://www.zbigniewlewandowski.pl

Robert Kamalski - Wszechstronny muzyk instrumentalista, zachwycający grą na wszystkich rodzajach saksofonów. Porusza się swobodnie w każdej stylistyce współczesnej muzyki, pozostając jednak najbliżej klimatów jazzowo-funkowych. Pracuje jako muzyk sesyjny, tworząc muzykę dla potrzeb teatru, filmu oraz telewizji, współpracując ze znanymi muzykami krajowymi i zagranicznymi. Związany m.in. z wrocławskimi formacjami muzycznymi Optimystic, Madlove, Funky Hornhibition. Jest wykładowcą we Wrocławskiej Szkole Jazzu
i Muzyki Rozrywkowej.

Janusz „Luter” Lutrosiński wyśmienity pianista jazzowy z wieloletnim doświadczeniem
i niebywałymi umiejętnościami technicznymi. Potrafi sprawić, że szepty na sali cichną,
a zaciekawieni widzowie skupiają się tylko i wyłącznie na jego muzyce. Pochodzi z Gdańska, w chwili obecnej mieszka w Warszawie. Jest absolwentem wydziału klasycznego
i jazzowego Szkoły Muzycznej II ST. im F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu.
W 2006 roku otrzymał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu.
Prowadzi także działalność pedagogiczną ucząc we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz w Szkole Muzycznej II Stopnia im. F. Chopina w Warszawie.

Janusz Konefał jest muzykiem pochodzącym z Wrocławia. Jego głównym instrumentem jest gitara. Od wielu lat działa w różnych formacjach muzycznych odnosząc sukcesy w Polsce
i za granicą. Był założycielem i liderem kilku zespołów, z których w 1975 roku „MSA GRUPA 1111" na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Młodzieżowej zdobył I miejsce, a w 1976 został nagrodzony na festiwalu „Jazz nad Odrą".
Jako muzyk sesyjny współpracował ze studiem Polskiego Radia we Wrocławiu, brał udział
w nagraniach muzyki do wielu spektakli teatralnych, wchodził w skład zespołów akompaniujących uczestnikom Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Zapraszany jest do współpracy przez czołowe orkiestry rozrywkowe i big bandy jazzowe. Występuje w audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Zapraszany jest do udziału w nagraniach płyt znanych artystów i zespołów. Jako członek grup muzycznych grał w wielu krajach świata. Wielokrotnie występował na krajowych i zagranicznych festiwalach. przez kilka lat był prezenterem instrumentów muzycznych koncernu YAMAHA stąd też większość sprzętu, na którym do dzisiaj pracuje pochodzi z tej właśnie firmy. Przez kilkanaście ostatnich lat współtworzył „Jazz Duo”, grał w „Standard Trio”, prowadzi własny zespół pod nazwą „Conevka Band”.
Janusz Konefał jest także kompozytorem i aranżerem. Czynnie zajmuje się edukacją muzyczną. Przez wiele lat uczył gry na gitarze na Warsztatach Bluesowych
w Bolesławcu, prowadził Warsztaty Artystyczne we Wrocławiu oraz w wielu innych miastach Polski w ramach Małej Akademii Jazzu. Aktualnie uczy w klasie gitary we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jest autorem czterech podręczników do nauki gry na gitarze
Więcej na: www.jazz.art.pl/konefal/

 


 

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe www.zsj.com.pl
Facebook: www.facebook.com/zachstow.jazzowe
Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin www.klubskolwin.pl
Facebook: www.facebook.com/pages/Dom-Kultury-Klub-Skolwin

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE „JAZZ NA ROGATKACH”


Klub „DELTA” filia MOK Szczecin, ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie
22.09.2013 (niedziela) godz. 18:00
bilety do nabycia w kasie klubu, rezerwacja biletów tel.: 91 4647923

PIOTR SCHMIDT – ELECTRIC GROUP
Piotr Schmdt – trąbka, efekty
Artur Lesicki - gitara
Bogumił Eksnera – gitara basowa, efekty
Sebastian Kuchczyński - perkusja
 

Piotr Schmidt – Electric Group, to zespół przełomowy na polskiej scenie muzyki jazzowej i elektronicznej zarazem. Łączy dogłębnie przenikający fusion i muzykę improwizowaną łącząc z fascynującą łagodnością R&B, soulu, funky czy wręcz popu, a to wszystko niezwykle subtelnie podszyte muzyką filmową. Połączenie największych muzyków młodej sceny jazzowej w kraju z tak odmiennymi stylami, łączonymi jednak w tak prosty i genialny sposób, tworzy mieszankę iście wybuchową. We wrześniu 2012 roku ukazała się pierwsza, długom oczekiwana płyta zespołu pt.: „Silver Protect”.
Zespół występuje w składzie:
Piotr Schmidt - jeden z najbardziej utytułowanych trębaczy młodego pokolenia, m.in. zdobywca nagrody dla Najlepszego Solisty Konkursu na prestiżowym Getxo Jazz Festival w Hiszpani w 2010 roku. Studia na Akademii Muzycznej w Katowicach u Piotra Wojtasika ukończył z wyróżnieniem. Piotr Schmidt jest to wschodząca gwiazda polskiej trąbki jazzowej, artysta o wyjątkowej wrażliwości i estetyce.
Więcej na www.schmidtjazz.com
Artur Lesicki - gitarzysta, kompozytor, od ponad dziesięciu lat związany jest z wrocławskim środowiskiem muzycznym. Dzięki wszechstronnym zainteresowaniom muzycznym dobrze się czuje w gatunkach muzycznych związanych z bluesem, jazzem, fusion, rockiem a nawet muzyką pop. Mimo to obecnie koncentruje się przede wszystkim na głównym nurcie muzyki jazzowej. Działalność profesjonalną gitarzysta rozpoczął w 1992 r. występami w duecie HAND MADE (z Markiem Napiórkowskim). Uczestniczył wielokrotnie w prawie wszystkich polskich festiwalach jazzowych m.in.: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Nad Odrą i in. Wielokrotnie występował także za granicą (Japonia, Francja, Włochy, Niemcy, Holandia i in.).
Więcej na www.arturlesicki.pl
Sebastian Kuchczyński – perkusista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta University of Louisville, Kentucky, USA 2007. Zdobywca nagrody solowej w kategorii Open oraz nagrody specjalnej za Największy Talent Festiwalu na „I’st Tarnów Jazz Contest 2008″. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in.: Wierba & Schmidt Quintet, Biotone, Bartek Pieszka Quartet, Maciej Sikała Trio, czy Grzegorz Nagórski Quartet.
eden z najbardziej wszechstronnie grających drummerów w Polsce, w projekcie Piotr Schmidt Electric Group ukazujący bardziej rockowy pazur i to z jaką zwinnością i temperamentem.

Więcej na: www.electricgroup.schmidtjazz.com

 Organizator:
ZACHODNIOPOMORKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE

Klub „DELTA” filia Miejskiego Ośrodka Kultury - Szczecin Dąbie
www.klubdelta.pl

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 AMFITEATR SCENA JAZZ CAFÉ


scena Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec
11.08.2013 (niedziela) godz. 17:00
WSTĘP WOLNY

AKIKO
 

Wybitna japońska wokalistka jazzowa. W Polsce występowała już w latach ubiegłych jednak obecnie odbywa się jej dłuższa polska trasa koncertowa.

Pomimo stosunkowo krótkiej kariery, bo trwającej od 2001 roku, Akiko zdołała nagrać już kilkanaście płyt i zdobyć wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Swój pierwszy album (Girl Talk) nagrała w czerwcu 2001 roku we Francji u słynnego francuskiego producenta, Henri Renault. Pracowała ze znakomitymi producentami - Swing Out Sister, Tatsuo Sunaga, Yasuharu Konisi (ex:pizzicato five), Bugge Wesseltoft (Jazzland).
Niemal każda jej płyta to eksploracja innego muzycznego stylu

W 2009 roku nagrała płytę „Hit Parade – A Tribute to London Nite” dedykowaną popularnej rockowej imprezie odbywającej się w Tokyo, którą lubiła już jako nastolatka. Do realizacji tego albumu zaprosiła Kensho Onuki, twórcę tego popularnego w Japonii festiwalu. Wystąpiła też podczas Fuji Rock Festival, dając się poznać jako świetna wokalistka rockowa.

W jej dyskografii znajduje się 12 studyjnych albumów, kilka singli, płyty z największymi przebojami oraz nagrania koncertowe. W swoim repertuarze ma ponad 500 standardów jazzowych, jednak nie identyfikuje się tylko i wyłącznie z tym gatunkiem muzycznym.

Swoje nagrania realizowała także poza Japonią - w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Rio de Janeiro i Oslo. Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością dba o każdy element począwszy na doboru piosenek a kończąc na szacie graficznej. Akiko sama kreuje swój własny styl, jest niezwykle intrygującą reprezentantką nowej ery japońskiego jazzu.

Jest również cenioną producentką muzyczną, aranżerką i autorką piosenek, jednak słynie głównie z tego, że jako pierwsza japońska wokalistka nagrywa swoje płyty w prestiżowej wytwórni Verve Records.

Podczas aktualnego polskiego tournee Akiko występuje z Marcin Olak Trio w składzie Marcin OIak – gitary, Maciej Szczyciński – kontrabas i Krzysztof Szmańda – perkusja.
Więcej na stronie: www.akiko-jazz.com
Więcej na temat cyklu koncertów Amfiteatr Scena Jazz Café na www.zsj.com.pl

Koncert w ramach finału regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races 2013.
 
 

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 


V JAZZ PIKNIK NAD ZALEWEM
STEPNICA 2013
10 SIERPNIA 2013, godz. 16:00 – 22:00
AMFITEATR W STEPNICY
nad Zalewem
 

wystąpią

RICO BOWEN (USA)
z towarzyszeniem
FREE BLUES BAND

AKIKO (Japonia)
z towarzyszeniem
MARCIN OLAK TRIO

APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO

MACIEJ SIKAŁA TRIO

JANUSZ SZROM QUARTET

Gość specjalny

HALINA FRĄCKOWIAK

Ponadto w programie:
Zlot starych i nietypowych pojazdów mechanicznych
(organizator Automobilklub Stargardzki)
JAM SESSION w TAVERNIE PANORAMA
(początek godz. 22:00)

Patronat medialny TVP Szczecin


Polskie Radio Szczecin


Organizatorzy
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe w Szczecinie
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy
Wójt Gminy Stepnica
Więcej na www.gokstepnica.pl

 

 


 

GOŚĆ SPECJALNY - HALINA FRĄCKOWIAK
Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tutaj z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej "Złotej Dziesiątki". Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i Tarpany, ale największe sukcesy odnosiła z zespołem ABC Andrzeja Nebeskiego. Zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1976 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem "Miss Obiektywu".
Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany czy Drumlersi, wylansowała swoje największe przeboje "Ktoś", "Czekam tu", "Napisz, proszę".
W 1972 rozpoczęła karierę solową. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. otrzymała "Złoty Mikrofon" Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej.
W drodze na koncert, który miał się odbyć w 1990 w Gorzowie Wielkopolskim, uległa poważnemu wypadkowi drogowemu. Miała pokaleczoną przez szkło twarz i połamane nogi. Chociaż obrażenia twarzy zagoiły się stosunkowo szybko bez widocznych blizn, to uszkodzenia nóg były poważniejsze i wymagały wielotygodniowego leczenia i wielomiesięcznej rehabilitacji.
Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie.
Płyta Ogród Luizy (cykl 20 liryków miłosnych) powstaje jako owoc zafascynowania Haliny Frąckowiak poezją Kazimierza Wierzyńskiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem stała się płyta nagrana z grupą SBB – Geira. Na listach przebojów znalazły się takie utwory jak: "Tin Pan Alley", "Papierowy księżyc" czy "Anna już nie mieszka tu". To efekt stopniowej zmiany repertuaru piosenkarki na poważniejszy i bardziej liryczny.
Polskie Nagrania, na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznały Halinie Frąckowiak Złotą Płytę za całokształt dokonań artystycznych.

  

RICO BOWEN (USA) – gitara, gitara basowa, śpiew
Rico Bowen urodził się w Stanach Zjednoczonych, a obecnie mieszka w Europie.
Na początku lat dwutysięcznych, Rico dołączył do zespołu pop art „Fear of Man” w Waszyngtonie. Po trzech latach działalności zespół odniósł spory sukces na trudnym amerykańskim rynku, a Rico dał się poznać jako doskonały basista, gitarzysta i wokalista. Zaczął występować jako muzyk sesyjny w podkładach dla znanych artystów w studio i podczas tras koncertowych.
Po kilku latach, Rico postanowił rozstać się z zespołem i przenieść się do Europy, gdzie z zadowoleniem znalazł bardzo bogatą kulturę i dobrą muzyczną atmosferę do wspólnego tworzenia muzyki.
W 2009 Rico z Les Nemes, byłym basistą Seal`a i Rick`a Astley założył zespół „Crusher Jones” i wydał swój debiutancki album w hiszpańskiej wytwórni "Chivo Records". Na płycie znalazły się między innymi utwory "Wake Up Call" i "Love is Gone", które wkrótce stały się przebojami w wielu krajach Eurpy.
Po 2 latach koncertowania Rico postanowił poświęcić się kolejnej swojej pasji – hodowli i jeździe konnej. Jednak więzy z muzyką były silniejsze i Rico Bowen powraca na europejski rynek muzyczny i do grania i śpiewania bluesa z tekstami pisanymi z potrzeby serca.
Rico mówi: "Mam nadzieję, że wszyscy będą cieszyć się i czuć się dobrze, gdy posłuchają moich nowych piosenek. Muszę dać światu moje uczucia, a myślę, że moje doświadczenia będą wspólne dla wielu osób, chcę to wszystko wyrazić poprzez moją muzykę – dziękuję i zapraszam do słuchania! "
Podczas tegorocznej trasy koncertowej po Polsce Rico Bowen wysteruje jako wokalista ze znaną szczecińską grupą bluesową Free Blues Band w składzie: Andrzej Malcherek – gitary, vocal, Agnieszka Malcherek – organy Hammonda, Bartosz Jurgiel – gitara basowa, Łukasz Sobolak – perkusja.


  

AKIKO (Japonia)
Wybitna japońska wokalistka jazzowa. W Polsce występowała już w latach ubiegłych jednak obecnie odbywa się jej dłuższa polska trasa koncertowa.
Pomimo stosunkowo krótkiej kariery, bo trwającej od 2001 roku, Akiko zdołała nagrać już kilkanaście płyt i zdobyć wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Swój pierwszy album (Girl Talk) nagrała w czerwcu 2001 roku we Francji u słynnego francuskiego producenta, Henri Renault. Pracowała ze znakomitymi producentami - Swing Out Sister, Tatsuo Sunaga, Yasuharu Konisi (ex:pizzicato five), Bugge Wesseltoft (Jazzland).
Niemal każda jej płyta to eksploracja innego muzycznego stylu
W 2009 roku nagrała płytę „Hit Parade – A Tribute to London Nite” dedykowaną popularnej rockowej imprezie odbywającej się w Tokyo, którą lubiła już jako nastolatka. Do realizacji tego albumu zaprosiła Kensho Onuki, twórcę tego popularnego w Japonii festiwalu. Wystąpiła też podczas Fuji Rock Festival, dając się poznać jako świetna wokalistka rockowa.
W jej dyskografii znajduje się 12 studyjnych albumów, kilka singli, płyty z największymi przebojami oraz nagrania koncertowe. W swoim repertuarze ma ponad 500 standardów jazzowych, jednak nie identyfikuje się tylko i wyłącznie z tym gatunkiem muzycznym.
Swoje nagrania realizowała także poza Japonią - w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Rio de Janeiro i Oslo. Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością dba o każdy element począwszy na doboru piosenek a kończąc na szacie graficznej. Akiko sama kreuje swój własny styl, jest niezwykle intrygującą reprezentantką nowej ery japońskiego jazzu.
Jest również cenioną producentką muzyczną, aranżerką i autorką piosenek, jednak słynie głównie z tego, że jako pierwsza japońska wokalistka nagrywa swoje płyty w prestiżowej wytwórni Verve Records.
Podczas aktualnego polskiego tournee Akiko występuje z Marcin Olak Trio w składzie Marcin OIak – gitary, Maciej Szczyciński – kontrabas i Krzysztof Szmańda – perkusja..
 

 

APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO
Apostolis Anthimos – gitara elektryczna
Andrzej Rusek – gitara basowa
Krzysztof Dziedzic – perkusja

Anthimos Apostolis, urodzony w Polsce Grek, uznawany jest za jednego z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka. Choć zaczynał jako gitarzysta, jest także interesującym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 roku współtworzy wraz z Józefem Skrzekiem i Jerzym Piotrowskim legendarny zespół SBB, jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka.
Od lat 80. pracuje z Tomaszem Stańko, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych. Grał z zespołami Krzak i Osjan, przez wiele lat był w Grecji rozchwytywanym sidemanem.
W 1994 roku zadebiutował jako solista albumem „Days We Can’t Forget”, do którego nagrania zaprosił Gil Goldstein, Matthew Garrison, Paul Wertico, Jim Beard oraz Sugar Blue. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie – czy to z SBB, czy solo.
Od ponad dekady Apostolis Anthimos występuje w kilku projektach, z których najważniejszym jest jego własne trio. Zespół opiera się na niepowtarzalnej chemii pomiędzy trzema muzykami, dzięki której Apostolis Anthimos Trio, grając jazz-rocka, w sposób charakterystyczny tylko dla siebie łączą jazzowy feeling, wspaniały kunszt improwizacyjny, rockowy wykop i niepowtarzalne brzmienie. W programie koncertu jazzowa finezja miesza się z rockową energią, a solowe utwory artysty z repertuarem legendarnego SBB.
Apostolis Anthimos Trio to jazz-rockowa uczta w mistrzowskim wykonaniu!
  

MACIEJ SIKAŁA TRIO
MMaciej Sikała – saksofony
Paweł Tomaszewski - organy
Sebastian Kuchczyński - perkusja

MACIEJ SIKAŁA – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog.
Urodził się w 1961 roku w Gdańsku i tam też rozpoczął naukę muzyki w 1973 roku w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończył w klasie klarnetu w 1979 roku. Potem przez cztery lata uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończył w 1983 roku w klasie klarnetu Mieczysława Andrzeja Pietrasa. W 1987 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magisterski.
Laureat wielu konkursów i wyróżnień min:
- pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986 r.
- nagroda pr. III Polskiego Radia "Mateusz” `95.
- pierwsze miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon tenorowy w latach 1995- 2005 oraz w 2010.
- pierwsze miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon sopranowy w roku 2001.
Nagrywał i koncertował z czołowymi muzykami zza granicy, tj. Lester Bowie, Kenny Wheeler, Eddie Henderson,Tim Haggans, Billy Harper, Billy Hart, Joanne Brackeen, David Liebman, Ronnie Burrage, David Kikoski, Wayne Dockery, Reggie Workman i inni. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera.
Współpracował z całą czołówką polskich jazzmanów tj. Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer, Wojciech Niedziela, Artur Dutkiewicz i wielu, wielu innych.
Koncertował min. w Rosji, Rumunii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, Francji, Izraelu, Kanadzie, Austrii, na Litwie i Białorusi, we Włoszech.
Przez 11 lat grał w Maciej Sikała Trio wraz z Piotrem Lemańczykiem - b i Tomaszem Sowińskim - dr. Obecnie współpracuje z Kwartetem Piotra Wojtasika, Leszka Kułakowskiego, Kuby Stankiewicz, z Bogdanem Hołownią w duecie, z Jarkiem
Śmietaną, z kwintetem Tomka Grochoty i Ilony Damięckiej, z Tylerem Horny i Piotrem Lemańczykiem.
Od sierpnia 2011 Maciej Sikała gra w nowym Trio z Pawłem Tomaszewskim - organy i Sebastianem Kuchczyńskim - drums.
Maciej Sikała nagrał ok.50 płyt jazzowych w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody " Fryderyk".
Maciej Sikała jest również wykładowcą w klasie saksofonu o kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Od lat udziela się także jako wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa).

 

 

Janusz Szrom / Zbigniew Wrombel „Śpiewnik”
Janusz Szrom- śpiew
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Piotr Wrombel- fortepian
Krzysztof Szmańda - perkusja

Janusz Szrom
- Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika "Jazz Forum" w latach 2009, 2010, 2011 i 2012. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor sztuki muzycznej. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W kolejnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty - nagrodę publiczności "Klucz do kariery" na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako jeden z bardzo niewielu polskich wokalistów jazzowych ściśle trzyma się wytyczonej sobie przed laty jazzowej ścieżki, nagrywając i koncertując z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Meira (Niedziela), Zbigniew Wrombel. Jego głos usłyszeć można na ponad trzydziestu płytach CD. W 2008 roku Janusz Szrom został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50 festiwalu Jazz Jamboree. Jest autorem projektu muzycznego "Straszni Panowie Trzej", pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status "Złotej Płyty": "Straszni Panowie Trzej" oraz "Pogadaj ze mną" (oba w 2009 roku).

Zbigniew Wrombel
– muzyk, instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu profesora Piotra Czerwińskiego. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak: String Connection, Grupa Warsztat (laureat festiwali Jazz nad Odrą), Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje z takimi muzykami jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel, Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami i wokalistami: Hanną Banaszak, Haliną Zimmermann, Justyną Szafran i Januszem Szromem. Brał udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak: Melanie Goerlitz, Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly. Zbigniew Wrombel jest basistą uniwersalnym grającym na różnych instrumentach basowych od kontrabasu akustycznego począwszy, na gitarach basowych progowych i bezprogowych skończywszy. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’n’bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Obok działalności koncertowej i studyjnej często angażuje się w pracę dydaktyczną, prowadząc zajęcia na warsztatach muzycznych i jazzowych między innymi w Chodzieży, Puławach, Pułtusku.
„Śpiewnik”- wspólny projekt Janusza Szroma i Zbigniewa Wrombla, to album zawierający zbiór najpiękniejszych polskich piosenek w autorskich aranżacjach utrzymanych w konwencji jazzowej.
Jak mówią sami autorzy projektu, inspiracją do powstania programu stały się niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, takie jak "Wspomnienie", "Płonąca stodoła" z repertuaru Czesława Niemena, "Byłaś serca biciem" z repertuaru Andrzeja Zauchy, "Historia pewnej znajomości" z repertuaru "Czerwonych Gitar", czy "Kiedy byłem małym chłopcem" z repertuaru Tadeusza Nalepy oraz inne.
Ideą programu jest zaproponowanie słuchaczowi własnych wersji znanych polskich piosenek, pod ich wspólnym, jazzowym mianownikiem. Przedstawione nowe interpretacje są świeże i niekonwencjonalne, do czego aktywnie przyczyniają się wchodzący w skład zespołu artyści..
 

Ponadto w programie: Zlot starych i nietypowych samochodów i pojazdów mechanicznych
JAM SESSION w TAVERNIE PANORAMA
(początek godz. 22:00)
organizatorzy
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe w Szczecinie
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy
Wójt Gminy Stepnica

 

 


AMFITEATR SCENA JAZZ CAFÉ


04.08.2013 (niedziela) godz. 17:00
WSTĘP WOLNY

JANUSZ SZROM
 


Edukację muzyczną rozpoczął w roku 1977 w Ognisku Muzycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Nysie (instrument główny - fortepian). W 1981 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chrzanowie rozpoczął naukę gry na trąbce. W 1989 po otrzymaniu dyplomu w klasie trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie rozpoczął naukę gry na organach na wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1990 zdał egzamin wstępny na Wydział Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednak rok później dostał się na Akademię Muzyczną w Katowicach i na tej uczelni dokończył swoją edukację, zostając w roku 1995 absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od roku 1994. W tym roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W następnych roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności "Klucz do kariery" na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa '95. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Iławie, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu.
Śpiewa i nagrywa z takimi artystami jak Włodzimierz Nahorny, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Wojciech Młynarski...
W roku 2008 Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do zaśpiewania utworu "What are you doing the rest of your life" podczas Jubileuszowego 50-tego festiwalu Jazz Jamboree.
Na początku 2009 r. zajął II miejsce w plebiscycie "Jazz Top 2008" czasopisma Jazz Forum w kategorii "Wokalista Roku", a w kolejnej edycji plebiscytu ("Jazz Top 2009") zajął I miejsce.
Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Jest również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych "Jak oni śpiewają" oraz "Fabryka Gwiazd".
Więcej na stronie: www.szrom.pl

Koncert wpisuje się w wielkie międzynarodowe szczecińskie wydarzenie, mianowicie: Finał Regat Wielkich Żaglowców: „The Tall Ships Races 2013.
 

 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 

 

AMFITEATR SCENA JAZZ CAFÉ

scena Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec
28.07.2013 (niedziela) godz. 17:00
WSTĘP WOLNY

L. U. Z. Blues
Ryszard Nazdraczew – gitara, śpiew
Wojciech Góraj – gitara, śpiew
Zenon Balcerak – gitara basowa
Maciej Kostański – organy Hammonda, piano
Sławomir Jankiewicz – perkusja
Wojciech Rapa - śpiew
 

Zespół L.U.Z. Blues powstał w lutym 2011 w Szczecinie z wielu doświadczonych muzyków występujących w różnych formacjach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu miastach w Polsce oraz w Szwecji, Norwegii i w Niemczech.
Wykonuje największe standardy muzyki bluesowej i rockowej z repertuaru Muddy Watersa, Johna Mayalla, Erica Claptona, BB Kinga, Jimiego Hendrixa, Carlosa Santany, Johna Lee Hockera, Tadeusza Nalepy i innych.

Zespół koncertował dotąd na wielu imprezach m.in. na koncercie pn. Dinozaury Szczecińskiego Rocka, na Festiwalu Country w Sułominie, na koncertach Szczecińskiej Agencji Artystycznej, w Operze na Zamku, we Free Blues Club, Klubie Skolwin i innych.
 


 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 

 


AMFITEATR SCENA JAZZ CAFÉ


scena Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec
21.07.2013 (niedziela) godz. 17:00
WSTĘP WOLNY

FREE BLUES BAND
Andrzej Malcherek - gitara, vocal - leader
Agnieszka Malcherek - organy hammonda
Bartosz Jurgiel - gitara basowa
Marcin Osiecki - perkusja

 

Grupa bluesowa grająca już ponad 30 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n'bluesa, soul, funky i niektórych obszarów jazzu. Założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979 r. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983 r. Miedzy innymi: Złota dziesiątka - Jarocin i OMPP, Rawa Blues, uczestnictwo w Blues Top `85, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jesień z Bluesem - Białystok, Baltic Blues, Camping Muzyczny w Brodnicy, Blues nad Pilawą, Blues nad Bobrem, gospodarze koncertów bluesowych na FAMIE w Świnoujściu, Bluesada, Żmigród itd. … W 1989 laureat II miejsca na festiwalu na Łotwie - Liepajas Dzintars (łotewski odpowiednik naszego Jarocina) Odbył cykl koncertów w Holandii, RFN, Łotwie i Estonii itd. F.B.B. aktywnie koncertował, jako zespól towarzyszący z Tadeuszem Nalepą, Stanem Skibyim i Leszkiem Cichońskim, Janem “Izbą” Izbińskim czy też ze Sławkiem Wierzcholskim.
Grali w Poznaniu (Blues Fair 95′) 2 godzinny jam z gwiazdą bluesa, legendarnym muzykiem TAJ MAHAL. W maju 1995 r. zorganizowany został koncert „Free Blues Band i jego goście”, który trwał 7,5 godziny non stop (grał tylko F.B.B.) Wśród gości wystąpił Tadeusz Nalepa. W lipcu `96 grali na “Przystanek Woodstock 96″, Jesień z Bluesem 96′ w Białymstoku. W roku następnym po raz jedenasty na Rawa Blues Festiwal 97′. Rok 1997 i 98/99 to również koncerty z Carlosem Johnsonem, festiwal w Augustowie, Blues Expres, jam session z Hiriamem Bulockiem we Free Blues Club w Szczecinie.
W kwietniu 2003 wydana została kolejna płyta pt: Big Game. W 2003 zespół brał udział w festiwalach Blues nad Bugiem i Blues nad Bobrem oraz odbył trasę koncertową w Norwegii zakończoną koncertem na Notodden Blues Festival.
W 2004 roku zespól grał wspólnie z gitarzystą Deep Purple – Steve`m Morse oraz grał na stadionie lekkoatletycznym w Szczecinie, jako suport przed koncertem Deep Purple. Odbyła się także 14 dniowa trasa Free Blues Band wspólnie z legendarnym wokalistą Colosseum - Chrisem Farlowe & Norman Beaker Band. F.B.B. wydał płytę pt “Casper The Cat”, w której nagraniu wziął udział sam Chris Farlowe.
W sierpniu 2005 zespół odbył trasę koncertową na terenie Węgier wraz z Adamem Torokiem & Mini, biorąc udział miedzy innymi na “II Toparti Jazz-Rock-Blues Fesztival” oraz “Dunaparty Fesztival”. W październiku 2005 zagrali wspólnie dwa koncerty na Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym towarzysząc Ianowi Paiceowi (perkusista Deep Purple).
Zespól stale współpracował z Tadeuszem Nalepą od 1995 roku. A 3 ostatnie lata przed śmiercią, Nalepa koncertował wyłącznie z Free Blues Band i to z F.B.B. zagrał ostatni koncert w swoim życiu 12 sierpnia 2006 roku w Trincu w Czechach.
W listopadzie 2008 „suportowali” koncert Johna Scofielda, który odbył się we Free Blues Club. W Listopadzie 2009 zagrali ponownie dwa koncerty z Ianem Paicem. Pierwszy odbył się w Bydgoszczy na Drum Fuzje oraz we Free Blues Club w Szczecinie z okazji 30 - lecia zespołu. W czerwcu 2010 F.B.B. otwierał koncert Johna Mayalla (!) a w listopadzie 2010 Johnnego Wintera „!!!”
Zespół w dalszym ciągu aktywnie koncertuje. Poza tym regularnie od 18 lat w jeden z piątków każdego miesiąca grają koncert w firmowym Free Blues Club w Szczecinie.
Zespół używa oryginalnych organów Hammonda na, których gra jako jedyna w Polsce, przedstawicielka płci pięknej Agnieszka Malcherek.
Więcej o zespole na: www.freebluesband.pl www.freebluesclub.pl

 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 

 


AMFITEATR SCENA JAZZ CAFÉ


scena Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec
14.07.2013 (niedziela) godz. 17:00
WSTĘP WOLNY

Mister ZOOB
Waldemar Miszczor – perkusja
Grzegorz Jóźwik – gitara
Arkadiusz Wójcik – bas
Jacek Paprocki – gitara
Artur Orłowski – saksofon
Radek Czerwiński – śpiew
 

Mister ZOOB (w innej „ocenzurowanej” wersji „Mister z UB”) – polski zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: "Kartka dla Waldka" i "Mój jest ten kawałek podłogi". Muzyka „Mr. Zoob” to mieszanka rocka, ska, reggae. Charakterystyczne brzmienie nadaje zespołowi charczący saksofon. Zespół powstał w 1983 r. w Koszalinie. Pierwszy skład stanowili: Jakub Grabski (bas), Jacek Paprocki (gitara), Jerzy Charkiewicz (gitara), Waldemar Miszczor (perkusja, autor tekstów), Grzegorz Rewers (saksofon). Pierwszy występ zespołu odbył się w grudniu tego roku w studenckim klubie "Nurt". Pierwszy duży koncert grupa zagrała w Hali Ludowej we Wrocławiu z zespołami Lady Pank, Klaus Mitffoch latem 1984 r. Mr. Zoob brał udział w wielu festiwalach, między innymi na FAMIE, w "Kabaretonie" Macieja Zembatego, a także w festiwalu w Jarocinie. Zespół zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę Polskiego Radia, Tonpressu, Pagartu. Na przełomie roku 1985/1986 zespół nagrał materiał na pierwszą płytę „To tylko ja” i rozpadł się. W 1993 r. zespół reaktywował się w częściowo zmienionym składzie. Pomimo wielu zmian składu zespół nadal koncertował i nagrywał płyty. W 1998 r. zespół nagrał drugą płytę „Czego się gapisz?”. W tym samym roku odbył się też benefis 15-lecia „Mr. Zoob`a” z udziałem zespołów Voo Voo i Raz, Dwa, Trzy. W roku 2005 w zespole pojawił się ponownie Waldemar Miszczor – perkusja. Na początku 2007 zespół nagrał materiał na nową płytę zatytułowaną „Kawałek podłogi – od początku”. Zawiera ona kilka starszych kompozycji w nowych aranżacjach oraz nowy materiał. W roku 2010 zespół nagrał kolejną płytę promowaną singlem „Dotknij mnie”. Obecnie „Mr. Zoob” występuje w składzie: Waldemar Miszczor – perkusja, Grzegorz Jóźwik – gitara, Arkadiusz Wójcik – bas, Jacek Paprocki – gitara, Artur Orłowski – saksofon, Radek Czerwiński – śpiew.

Więcej na temat zespołu na www.mrzoob.pl

 


 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 

 

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE Cykl koncertów „JAZZ NA ROGATKACH”

KLUB DELTA FILIA MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY ul. Racławicka 10- Szczecin Dąbie.
09.06.2013 (niedziela) godz. 18:00

MATECKI TRIO
Marcin Matecki – piano
Paweł Grzesiuk – gitara basowa
Radosław Winczewski - perkusja
gościnnie: Michał Grobelny - vocal
gościnnie: Jacek Skrzypczak – saksofon
 

MATECKI TRIO. Marcin Matecki. Pianista jazzowy, należący do grupy znanych muzyków sesyjnych w Szczecinie. Występuje również jako solista.

Na instrumentach klawiszowych gra w kwintecie z wokalistą Michałem Grobelnym, Michał Grobelny BAND oraz w kwartecie saksofonisty Jacka Skrzypczaka pod nazwą Hypnotic Jazz Quartet.
W ramach współpracy z grupą Trio M3 występował z Krzesimirem Dębskim oraz Bernardem Maseli.

W składzie MATECKI TRIO zagrają szczecińscy muzycy: Paweł Grzesiuk - gitara basowa oraz Radosław Winczewski - perkusja.
 


 


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Miejski Dom Kultury KLUB „DELTA”
www.klubdelta.pl

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 

 


ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE Cykl koncertów „JAZZ NA ROGATKACH”

Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela, 12 maja 2013 r., godz. 17:00 

Marcin Olak Trio
Marcin Olak - gitary
Hubert Zemler - kontrabas
Maciej Szczyciński – perkusja


Delikatne dźwięki jego gitary to balsam dla duszy, zaś improwizacje tego
muzyka godne są prawdziwego uznania. (InfoMusic.pl)
Marcin ukazuje niebywałe wyczucie stylu, wrażliwość i delikatność. (Jazz Forum)

 

to jeden z najoryginalniejszych projektów na nowej polskiej scenie muzycznej. Muzyka tria, w większości kompozycje Marcina, to oryginalne połączenie jazzowej improwizacji ze współczesną kameralistyką. Co ciekawe: jest to jeden z niewielu projektów – nawet na świecie! – w których w roli głównej możemy usłyszeć gitarę klasyczną czy akustyczną, co czyni Marcin Olak Trio zespołem wyjątkowym. Zazwyczaj, bowiem gitara w jazzie - jakakolwiek by nie była - jest traktowana linearnie. Gitarzyści najczęściej grają kostką, a zatem są w stanie zagrać jednogłosową melodię lub akordy.
Marcin Olak - z wykształcenia gitarzysta klasyczny - gra inaczej. Tworzy wielopoziomowe, rozbudowane faktury, wykorzystując dynamiczne i artykulacyjne możliwości instrumentu - tak, jak jest to przyjęte w europejskiej tradycji gitarowej. Dzięki temu możliwości wyrazowe stają się zdecydowanie bliższe temu, czego słuchacze zwykle spodziewają się po fortepianie. A to nie koniec niespodzianek... Punktem wyjścia jest, zatem akustyczne brzmienie: gitar, kontrabasu i preparowanej perkusji. Elektronika sprowadzona jest do niezbędnego minimum, a brzmienie zespołu jest kreowane wyłącznie przy pomocy żywych dźwięków. Jedynym – i to dość wydajnym – źródłem energii na scenie stają się muzycy. I dokładnie o to chodzi.
Marcin jest także ceniony jako muzyk sesyjny - ma na koncie współpracę m.in.. z Leszkiem Potasińskim, Zdzisławem Piernikiem, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej
i innymi.


Marcin Olak
Fot. Amadeusz Kuba Majerczyk

 


Zespół został zaproszony do udziału w festiwalach: FRE3 JAZZ DAYS (2012), Warsaw Summer Jazz Days (2008 – ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Wrocławski Festiwal Gitarowy (2012), Guitar City (2005, 2008), Jazz na Buduku (2006, 2008, 2012), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych. Jednym z ciekawszych był bez wątpienia Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), na którym po raz pierwszy wykonano koncert na trio jazzowe
i orkiestrę autorstwa Marcina: „Impresja na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki”.
W październiku 2012 r. ukazała się nowa płyta Marcin Olak Trio, zatytułowana “Crossing Borders”. Oficjalna premiera miała miejsce podczas koncertu zespołu na Wrocławskim Festiwalu Gitarowym. “Crossing Borders” to trzecia płyta w dorobku tria, po ciepło przyjętych przez krytykę i słuchaczy albumach “Simple Joy” i “Zealot”. Nagrana muzyka to oryginalne połączenie współczesnej kameralistyki i jazzu, zbliżone w charakterze do działań takich twórców jak Henry Treadgill czy Ralph Towner. Na płycie znalazło się dwanaście utworów: obok kompozycji Olaka można usłyszeć trzy melodie ludowe Witolda Lutosawskiego w wariacyjnych opracowaniach lidera, a także kompozycje pozostałych członków zespołu: Huberta Zemlera i Macieja Szczycińskiego.
Więcej na: www.marcinolak.com,
Dyskografia:
Marcin Olak Trio „Crossing Borders” (Luna Music, 2012),
Marcin Olak Trio “Simple Joy” (4Ever Music, 20080),
Polish Jazz 2007, składanka (Polonia Records, 2008),
Marcin Olak Trio „Zealot” (J3.16, 2005) – nakład wyczerpany.


Marcin Olak
Fot. Amadeusz Kuba Majerczyk


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Facebook: www.facebook.com/zachstow.jazzowe

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin www.klubskolwin.pl
Facebook: www.facebook.com/pages/Dom-Kultury-Klub-Skolwin

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 

 

 

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE Cykl koncertów „JAZZ NA ROGATKACH”
Dom Kultury „Klub SKOLWIN” ul. Stołczyńska 163, Szczecin Skolwin
Niedziela, 21 kwietnia 2013 r., godz. 17:00 

KAZUBA – STRYCHARCZYK
 

Maciej Strycharczyk – saksofon. Maciej Strycharczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej
w Poznaniu, gdzie studiował w klasie klarnetu, u prof. Zdzisława Nowaka. Współpracował
z Filharmonią Szczecińską oraz z wieloma muzykami w kraju i zagranicą. Brał udział
w festiwalach muzyki klasycznej w Kamieniu Pomorskim i Międzyzdrojach. Cyklicznie koncertował na Sycylii z Anną Jurksztowicz, kompozytorem Krzesimirem Dębskim, pianistą Andrzejem Jagodzińskim. Członek grupy dixielandowej ”Old Friends Orchestra” z Zielonej Góry, z którą brał udział w legendarnym festiwalu jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie. Grał z zespołem „Dixie Lovers” - laureatami „Złotej Tarki”. Koncertował w Skandynawii, we Włoszech i Niemczech. Współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę latynoamerykańską. Zafascynowany muzyką jazzową był częstym gościem Warsztatów Jazzowych w Chodzieży
i Puławach. Maciej Strycharczyk koncertował z Ewą Bem, Lorą Szafran, Wadimem Brodzkim, Jamesem Michaelem Stuartem, Larrym Randalem.


 


Maciej Kazuba – gitara. Urodzony w Szczecinie. Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej, ukończył także 4 lata Akademii Muzycznej w Poznaniu filia w Szczecinie - kierunek gitara klasyczna. Od zawsze zafascynowany muzyką jazzową i muzyką Karaibów pozostał w tych klimatach na stałe. I tak..., przerywa studia na 4 roku czynnie uczestnicząc w różnych zespołach kameralnych łączących oba te nurty muzyczne: Custom Club, Jazz Duo, Duo Tacos, duet gitarowy wraz z Wojciechem Szymańskim; potem..., stała współpraca z zespołem Grupo Costa, liczne koncerty na terenie całego kraju i za granicą, częsta współpraca z Josse Torres, występ w serialu "Kiepscy". Po odejściu z Grupo Costa powstaje duet wokalno-instrumentalny Duo Palmeras (wraz z Jorge Luis Valcarcel Gregorio - Kuba) muzyka karaibów z elementami jazzu - trwało to do stycznia 2006 roku. W lipcu 2006 powstaje z jego inicjatywy TrioM3. Oprócz gry na gitarze był organizatorem wielu koncertów jazzowych w Szczecinie - Janusz Strobel, Piotr Biskubski, Mariusz Bogdanowicz, zespół The Globtrotters, Bernard Maseli, Adam Went, Brandon Furman i wielu innych...


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Dom Kultury „Klub Skolwin” Szczecin Skolwin www.klubskolwin.pl

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 
 

 

 

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE Cykl koncertów „JAZZ NA ROGATKACH”
Dom Kultury „Klub DELTA” ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie,
Niedziela 14 kwietnia 2013 r., godz. 18:00

JANUSZ MUNIAK TRIO
Janusz Muniak - saksofon
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Adam Czerwiński - perkusja
 

Janusz Muniak - saksofonista tenorowy, aranżer, kompozytor, lider zespołów, należy do grona najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Zadebiutował już w 1960 roku w Lublinie.
W latach 1968-1973 grał w zespole Tomasza Stańki Jazz Darings, jednym z najlepszych w historii polskiego jazzu. Trzy lata później, w 1976 roku zadebiutował jako lider własnego kwintetu. W 1978 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Janusza Muniaka "Questuion Mark". Grał z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami, m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Bronisławem Suchankiem, Janem Jarczykiem, Zbigniewem Wegehauptem, Jarosławem Śmietaną, Michałem Miśkiewiczem, Jackiem Pelcem, Krzysztofem Zawadzkim oraz z wybitnymi muzykami zagranicznymi: Hankiem Mobleyem, Charlie'em Venturą, Georgem Brucknerem, Dirkiem A. Dhonauem, Donem Cherry, Freddie'em Hubbardem. Współpracował z SPPT "CHAŁTURNIK", Studiem Jazzowym Polskiego Radia. W 1992 roku otworzył w Krakowie w piwnicach zabytkowej kamienicy, klub jazzowy "U MUNIAKA", w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe. Według miesięcznika "Jazz Forum" w plebiscycie Jazz Top 2011 Janusz Muniak został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce.

Wojciech Karolak - wszechstronnie wykształcony muzyk. Pianista, organista, saksofonista,
a także kompozytor i aranżer. Urodzony w Warszawie edukację muzyczną odebrał w Krakowie najpierw w klasie fortepianu Liceum Muzycznego w Krakowie, a później w PWSM w Krakowie. W 1956 r. zadebiutował jako pianista w zespole dixielandowym. W 1958 r. był już jednak saksofonistą zespołu Jazz Believers razem z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. W latach (1959-60) grał z zespołem The Wreckers A. Trzaskowskiego i jednocześnie na fortepianie w zespołach A. Kurylewicza i J. Matuszkiewicza. W latach 1963-66 grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego „Polish Jazz Quartet”. Przez kilka lat (1966-73) przebywał w Skandynawii, gdzie grał w różnych, szwedzkich i międzynarodowych, zespołach. Szczególnie ważna w tym czasie była współpraca z Michałem Urbaniakiem, z którym koncertował w Europie i w USA. W 1973 roku kupuje upragnione organy Hammond B-3, które stały się jego ulubionym instrumentem. Po powrocie do kraju założył wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim kwartet Mainstream. Poza autorskimi projektami pojawiał się w zespołach Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Szukalskiego, w Studio Jazzowym Polskiego Radia oraz z grupą SPPT Chałturnik. Jako doskonały instrumentalista towarzyszył często gwiazdom jazzu występującym na Jazz Jamboree. W latach 80. XX wieku razem
z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. Od lat 90. XX wieku współpracuje regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. W 1998 roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej. Jest autorem wielu popularnych piosenek rozrywkowych i kabaretowych, pisanych najczęściej do tekstów żony - Marii Czubaszek oraz muzyki filmowej do filmów fabularnych i telewizyjnych.


Adam Czerwieński – perkusista, kompozytor, aranżer oraz lider zespołów. W 1981 roku, jako szesnastolatek, rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie perkusji, którą ukończył w 1986 roku. Przez pierwsze lata interesował się wibrafonem i na tym instrumencie grał w "Big Band Gdańsk". W 1986 już jako perkusista zaczął swoją profesjonalną działalność w zespole Janusza Muniaka. Następnie grał w zespołach „Jung Power”, "New Presentation” oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. Od 1993 rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną, która trwa do dnia dzisiejszego. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt czy Albania. Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Adam Czerwieński jest również bardzo aktywny na polu edukacji jazzowej.


Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Miejski Ośrodek Kultury „Klub Delta” Szczecin Dąbie www.klubdelta.pl

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN

 


 

 

ZACHODNIOPOMORSKIE STOWARZYSZENIE JAZZOWE
Cykl koncertów „JAZZ NA ROGATKACH”

Dom Kultury „Klub DELTA” ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie

24.03.2013 (niedziela) godz. 18:00
Bilety do nabycia w kasie Klubu – 10 zł

BENJAMIN DRAZEN QUARTET
Benjamin Drazen - saksofon altowy
Piotr Schmidt - trąbka
Andrzej Święs - kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja


Zespół ten został stworzony z myślą o trasie koncertowej w Polsce. Na saksofonie altowym zagra wspaniały amerykański saksofonista Benjamin Drazen, a towarzyszyć mu będą: Piotr Schmidt na trąbce, Andrzej Święs na kontrabasie i Sebastian Kuchczyński na perkusji - ludzie kreatywni, spontaniczni w swej muzycznej wypowiedzi i potrafiący słuchacza całkowicie zafascynować. Całość to jazz z krwi i kości wychodzący z mainstreamu i przeobrażany na różny sposób przez wyobraźnie artystów. Program bazuje głównie na kompozycjach Benjamina Drazena.
Nowojorczyk Benjamin Drazen naukę gry na saksofonie zaczynał u zmarłego giganta Dave'a Burnsa (Dave był trębaczem w orkiestrach Dizzy'ego Gillespie'go i Duke'a Ellingtona; prowadził tez własne grupy). Absolwent prestiżowego New England Conservatory of Music, Drazen uczył się u legend takich jak Jimmy Jiuffre, George Garzone, John McNeil, czy Cecil McBee. Tuż przed powrotem do Nowego Jorku studiował też u wielkiego Dave'a Liebmana. Z tych wpływów Benjamin ukształtował swój własny styl, zasadzony bezpośrednio w tradycjach Charlie'go Parkera, Cannonballa Adderleya, Sonny'ego Rollinsa, i Johna Coltrane'a.

W 1995 Benjamin Drazen powrócił do Nowego Jorku. Wśród muzyków, z którymi współpracował są najlepsi: Rashied Ali (perkusista Johna Coltrane'a w latach 1965-67), George Garzone, Gene Jackson, Ron McClure, Lew Soloff, Santi Debriano, Marvin 'Bugalu' Smith, Ron Affif.
Benjamin Drazen regularnie gra w Nowym Jorku z własnym kwartetem, wykonując kompozycje własne i standardy. Drazen grał jako leader i sideman we wszystkich najsłynniejszych nowojorskich klubach: Blue Note, Birdland, Smalls, Minton's Playhouse, Smoke, Cornelia St. Cafe, Knitting Factory, 55 Bar, Sweet Rhythm. Dawał koncerty również w całych Stanach, jak i w Kanadzie.
Jazz jest najważniejszym stylem Benjamina, ale gra on też i pasjonuje się innymi gatunkami muzyki, w tym funk, rhythm & blues, salsa. Występował z takimi gwiazdami jak Clarence Clemons (z E St. Band Bruce'a Springsteena), Jimmy Sabater (współpracownik Joe Cuby i Tito Puente), Stephanie Renee (Jill Scott's Group).

Benjamin Drazen mieszka obecnie na Manhattanie w New York City i prowadzi tam własny kwartet. Nagrał pierwsza płytę „Inner Flights”, wydaną w marcu 2011 przez Posi-tone.

Benjamin jest członkiem Peter Fish Group, Nue Jazz Project Chrisa Massey'a, big bandu „Supersound” Charli'ego Persipa; współpracuje też z kilkoma nowojorskimi zespołami jazzowymi. Oprócz grania Benjamin dzieli się swą pasją i wiedzą jako nauczyciel saksofonu.
Benjamina można usłyszeć na następujących niedawnych krążkach: Marvin Bugalu Smith Quintet; „Vibrainium” Chrisa Massey'a, „Symposium” Brooke'a Soffermana, „Live at the 55 Bar” Peter Fish Group, „Diverses” Laurenta Medelgi'ego, „Love is the key” Marlona D.
www.benjamindrazen.com

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

Miejski Ośrodek Kultury „Klub Delta” Szczecin Dąbie www.klubdelta.pl

Koncert współfinansowany przez MIASTO SZCZECIN